niedziela, 26 maja 2024
HotMoney

Negocjacje w Brukseli, Wyciek danych w sieci… – przegląd 17 stycznia 2019

kable pod napięciem

W Brukseli trwają negocjacje polskiego rządu w sprawie cen energii. Tymczasem w sieci doszło do gigantycznego wycieku danych. Cyfrowy Polsat zmienia prezesa, a Wisła Kraków walczy o przetrwanie dzięki platformie crowfundingowej. Oto ważne informacje z 17 stycznia.

Rząd negocjuje ustawę dotyczącą cen energii

Rząd wyekspediował do Brukseli ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego, aby przeprowadzić negocjacje na temat ustawy w sprawie cen energii. Ustawa ta powstała, by uchronić Polaków przed podwyżkami cen.

Postanawia ona, że jeżeli umowy na dostawy energii w 2019 roku będą zakładać wzrost cen, to do 1 kwietnia 2019 roku będą one musiały zostać skorygowane do poziomu z połowy 2018 roku. W myśl tych postanowień udzielany ma być też zwrot utraconego przychodu tym sprzedawcom, którzy w 2019 roku zakupią energię za cenę wyższą niż ustalona kwota sprzedaży.

Projekt rozporządzenia wykonawczego znajduje się już w Brukseli. Negocjacje prowadzone przez Tchórzewskiego dotyczyć mają sposobu wdrożenia ustawy oraz ewentualnych zmian w jej treści, jeśli okażą się konieczne w świetle unijnego prawa.

zobacz także:  Na czym polegają pożyczki pod weksel?

Wyciek w sieci

Specjalista do spraw cyberbezpieczeństwa Troy Hunt ujawnił, że w internecie zostało opublikowanych niemal 773 miliony adresów e-mail oraz ponad 21 milionów haseł. Dwanaście tysięcy plików zajmujących łącznie 87 GB to jeden z największych w historii wycieków danych w sieci.

Nawet biorąc pod uwagę, że nie wszystkie spośród owych haseł okażą się aktualne, baza może stanowić zagrożenie w rękach przestępców. Mogą oni stosować zautomatyzowane narzędzia, by z pomocą znajdujących się w niej danych uzyskać dostęp do określonych portali.

Wisła Kraków szuka funduszy

Zadłużona na ponad 40 milionów złotych Wisła Kraków nie ustaje w poszukiwaniu pieniędzy, które pozwoliłyby jej wyjść z kryzysu. Niektóre metody są dosyć oryginalne. Postanowiono, że klub wyemituje akcje na platformie crowfundingowej. Wisła tym samym stanie się jedynym europejskim klubem z najwyższej klasy rozgrywek, który wdroży takie rozwiązanie. Akcje mają zostać wyemitowane na beesfund.com, największej tego typu platformie w środkowo-wschodniej Europie, współpracującej przy emisjach akcji spółek akcyjnych i komandytowo-akcyjnych.

Nie można zaprzeczyć, że to śmiały ruch ze strony klubu, ale czy finansowanie społecznościowe naprawdę może okazać się drogą, która wyprowadzi Wisłę Kraków z kryzysu? Sceptyków nie brakuje, ale dopiero przyszłość pokaże, czy taka strategia jest pomyłką czy też, przeciwnie, daje realną szansę na wydźwignięcie klubu z kłopotów.

zobacz także:  Ranking kredytów hipotecznych - Lipiec 2018, Top 3

Cyfrowy Polsat zmienia prezesa

Rada nadzorcza Cyfrowego Polsatu przyjęła rezygnację Tobiasa Solorza, piastującego dotąd stanowisko prezesa. Solorz będzie wprawdzie kierować zarządem jeszcze do końca marca, już jednak zapadła decyzja o powołaniu jego następcy. Od 1 kwietnia ma nim być Mirosław Błaszczyk, obecnie zarządzający władzami Telewizji Polsat, będącej podmiotem zależnym od Cyfrowego Polsatu.

Błaszczyk z Polsatem związany jest już od dawna. Zarządza Telewizją Polsat od 2007 roku, jest też członkiem Rady Fundacji Polsat. Oprócz tego jest również prezesem spółek Eska TV i Lemon Records oraz członkiem rady nadzorczej Muzo FM.

komentarze 2

  1. Klara pisze:

    Niestety mój mail też „wyciekł”… Nie nadążam już z tymi zmianami haseł. Ciągle tylko ktoś się gdzieś włamuje, przejmuje dane itp. Na Instagramie bardzo często to się zdarza.

  2. Ignac pisze:

    Ciekawe rzeczy się dzieją, ale najbardziej rozbawiła mnie Wisła Kraków. Jakim cudem udało się im tak zadłużyć? To fascynujące, co kluby piłkarskie robią z pieniędzmi, a przecież dostają ich całkiem sporo w porównaniu z innymi sportowcami.

Dodaj Twój komentarz