piątek, 22 listopada 2024
HotMoney

Jak dobrze wybrać dostawcę internetu? Na co uważać podpisując umowę?

Internet

Internet powinien być szybki, stabilny oraz nie zawieszać się ilekroć za oknem panuje silny wiatr. A do tego dobrze byłoby, aby wartość miesięcznego abonamentu nie była zbyt wysoka. Dlatego warto skorzystać z wskazówek dotyczących tego, jak dobrze wybrać dostawcę internetu oraz na co uważać podpisując umowę.

Internet kablowy czy radiowy?

Zanim zaczniesz wybierać dostawcę internetu, musisz określić, w jaki sposób łącze będzie dostarczane.

Obecnie najpopularniejszym sposobem na dostarczanie internetu jest metoda kablowa. Montaż instalacji jest szybki i prosty, a prędkość łączy wysoka. Co więcej, zwykle internet jest stabilny, nie są określane limity danych, a awarie zdarzają się rzadko. Ponadto obecnie większość dostawców oferuje instalację routera, dzięki któremu można przyłączyć komputer do sieci Wi-Fi, bez konieczność bezpośredniego podłączania kabla do laptopa lub PC-eta.

Największym minusem tej metody jest to, że nie wszystkich lokalizacjach, nawet w dużych miastach, istnieje możliwość przyłączenia internetu kablowego ze względu na brak koniecznych instalacji. Są rejony, w których taka inwestycja dla dostawców byłaby zbyt dużym kosztem. Wtedy najlepszą alternatywą jest internet radiowy, z którego korzystać może każdy – transfer odbywa się poprzez urządzenia radiowe. Zwykle internet radiowy oferowany jest przez lokalnych dostawców, którzy posiadają konkurencyjne warunki. Co jednak sprawia, że większość konsumentów wybiera metodę kablową? W przypadku intensywnych opadów atmosferycznych czy wiatru może spaść jakość połączenia lub zostać całkowicie przerwana.

zobacz także:  Kto i kiedy nie musi płacić podatków?

Podsumowując, choć internet kablowy jest bardziej stabilny, w niektórych lokalizacjach nie ma możliwości jego instalacji – wtedy na ratunek przybywają urządzenia radiowe. Jednak tak naprawdę to, co będzie lepszym wyborem, zależy w głównej mierze od samego dostawcy. Dlaczego?

Jak wybrać dostawcę internetu?

Większość osób, podczas wyboru dostawcy internetu, kieruje się głównie wysokością abonamentu. Często wybierane są ogólnopolskie firmy, gdyż ich oferta jest najbardziej znana. Czy to dobra droga?

To, co powinno być najważniejsze dla klientów, to nie koszt usługi, lecz wsparcie obsługi technicznej – czy jest ono dostępne przez 24h? Jeśli nie, to w przypadku jakichkolwiek problemów, można czekać nawet kilka godzin na możliwość zgłoszenia awarii. Często na różnych forach internetowych czy w serwisach społecznościowych klienci piszą o problemach związanych z danym dostawcą, więc warto się z tym zapoznać.

W następnej kolejności warto brać pod uwagę prędkość łącza. I przy tym nie zawsze ta najwyższa (czyli też najdroższa), będzie najlepsza. Większość użytkowników nie zauważa różnic w szybkości internetu, nawet podczas oglądania filmów online. Ważne są natomiast limity połączenia, które najczęściej występują w przypadku internetu mobilnego.

zobacz także:  Jan Olszewski, Nord Stream 2... - przegląd 8 lutego 2019

I to, co jest najistotniejsze, to stabilność łącza.

Na co zwracać uwagę podpisując umowę z dostawcą internetu?

Gdy już zdecydujesz się na podpisanie umowy z konkretnym dostawcą, musisz przede wszystkim zwrócić uwagę na to, czy wszystkie zapisy zgadzają się z warunkami oferty, która została Ci przedstawiona. Wystrzegaj się umów, w których znajdują się informację o limitach pobierania i wysyłania.

Ponadto niektórzy dostawcy w umowach określają, że łącze jest ograniczone do jednego lub kilku urządzeń. A w czasach, gdy nawet telewizory i aparaty cyfrowe wymagają dostępu do internetu, nie można godzić się na taki warunek.

Na końcu zastanów się dobrze, na jak długi okres podpisujesz umowę. Standardem jest wiązanie się z dostawcą internetu na dwa lata, co często generuje dodatkowe korzyści za lojalność. Jednak zwykle lepiej jest podpisać umowę na jak najkrótszy czas, nawet jeśli wiązałoby się to z nieco wyższym abonamentem. Za kilka miesięcy i tak pojawi się wiele bardziej atrakcyjnych ofert, z których będziesz mieć szansę skorzystać.

komentarze 3

  1. Paula pisze:

    Ja najbardziej byłam zadowolona z UPC. Teraz mam dostawcę lokalnego i same z nim kłopoty.

  2. netka pisze:

    Mam internet kablowy w domu i to była najlepsza z decyzji. Umowa podpisywana co 2 lata. Prędkość łącza to 150 mb/s. Serio!

  3. Nerd pisze:

    Jeśli ktoś mało korzysta z internetu, to bezprzewodowy internet się u niego sprawdzi, ale jeśli ktoś ma większe potrzeby, to musi ciągnąć po kablu.

Dodaj Twój komentarz