środa, 24 kwietnia 2024
HotMoney

Jan Olszewski, Nord Stream 2… – przegląd 8 lutego 2019

profesor przy tablicy

W wieku 88 lat odszedł były premier Jan Olszewski. Tymczasem Unia Europejska wypracowała kompromis w sprawie Nord Stream 2, a w Polsce rząd wprowadził podwyżki stawek minimalnych dla nauczycieli.

Jan Olszewski nie żyje

Nie żyje Jan Olszewski, premier w latach 1991-1992. Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego, w latach 60-tych w procesach politycznych bronił działaczy opozycyjnych, między innymi Jacka Kuronia, Karola Modzelewskiego, Janusza Szpotańskiego, Wojciecha Ziembińskiego i Melchiora Wańkowicza. Natomiast w roku 1976 bronił w sądach robotników Ursusa i Radomia. W 1980 związał się z Solidarnością i współpracował przy organizacji strajków w Warszawie. Olszewski był też uczestnikiem rozmów Okrągłego Stołu.

W 1991 został przez Lecha Wałęsę powołany na premiera, jednak w nocy z 4 na 5 czerwca jego rząd został odwołany, co udaremniło projekt przeprowadzenia lustracji. Było to reakcją jej przeciwników na powstanie tak zwanej listy Macierewicza, zawierającej nazwiska polityków, którzy w archiwach MSW figurowali jako tajni współpracownicy komunistycznych służb specjalnych.

Olszewski przez wiele lat był liderem Ruchu Obrony Polski. W latach 1989-1991 i 2005-2006 zasiadał w Trybunale Stanu, a od 2006 roku był doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

zobacz także:  Ucz się od Żyda, czyli wspólnota i cele, które uczyniły Żydów wpływowymi i bogatymi

Nord Stream 2

Stanowisko w sprawie zmian w dyrektywie gazowej, mającej zastosowanie do Nord Stream 2, zostało przyjęte z poprawką francusko-niemiecką. Poprawka ta dotyczy aplikowalności terytorialnej przepisów – zakłada ona, że jeżeli jakiś gazociąg przechodzi przez terytoria kilku unijnych krajów, aplikowalność przepisów będzie ograniczona do ostatniego państwa członkowskiego. W przypadku Nord Stream 2 będzie to oznaczało, że to Niemcy będą zarządzać rurociągiem, a nie Dania.

To nie jedyna wprowadzona poprawka – Włosi wynegocjowali tę dotyczącą połączeń gazowych z Afryką, a państwa wyspiarskie, jak Cypr i Malta, również wymogły pewne wyjątki.

Skutki wypracowanego kompromisu, za którym opowiedziały się wszystkie państwa Unii Europejskiej oprócz Bułgarii, będą takie, że Nord Stream 2 jedynie na wodach terytorialnych Niemiec będzie objęty unijnymi regulacjami. A to oznacza, że aby zapewnić ciągłość stosowania prawa na całym odcinku gazociągu, będzie trzeba wynegocjować międzyrządową umowę ze stroną rosyjską.

Podwyżki dla nauczycieli

Minister edukacji narodowej Anna Zalewska podpisała rozporządzenie w prawie minimalnych stawek wynagrodzenia nauczycieli. Zgodnie z nim płace zasadnicze tej grupy zawodowej mają od tego roku wzrosnąć o 121 do 166 zł brutto. Rozporządzenie zawiera tabelkę, która uwzględnia kwoty minimalne stawek dla czterech stopni awansu zawodowego i poziomu wykształcenia nauczycieli.

zobacz także:  Kasa fiskalna ile kosztuje, kiedy trzeba mieć kasę fiskalną?

Najwyższe podwyżki przewidziano dla nauczycieli z tytułem magistra i przygotowaniem pedagogicznym, którzy stanowią niemal 96% wszystkich nauczycieli. W tej grupie wynagrodzenie dla nauczycieli stażystów ma wynieść 2538 zł, czyli o 121 zł więcej niż dotychczas. Nauczyciele kontaktowi mają otrzymywać 2611 zł brutto, nauczyciele mianowani 2965, a dyplomowani 3483, czyli o 166 zł więcej niż do tej pory.

Rozporządzenie zostało już opublikowane w Dzienniku Ustaw i weszło w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

1 komentarz

  1. Gosia pisze:

    To która grupa zawodowa będzie teraz strajkować? Ma ktoś jakieś przecieki? 🙂 szkoda, że nie wszyscy mogą, bo jak widać przynosi to JAKIEŚ efekty 😉

Dodaj Twój komentarz