piątek, 21 czerwca 2024
HotMoney

Kto i kiedy nie musi płacić podatków?

kto nie płaci podatku

Dla niektórych podatki to bezsensowny obowiązek utożsamiany z koniecznością oddania państwu daniny. Dzięki niemu możemy liczyć na to, co pozornie wydaje się być darmową ofertą państwa. Jednak nie wszyscy płacimy je na takich samych zasadach. Poniżej kilka przykładów kto i w jakich sytuacjach może uniknąć obowiązku podatkowego?

Które grupy zawodowe są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych?

Ponadczasowe słowa Benjamina Franklina, który stwierdził że w życiu pewne są tylko śmierć i podatki były, są i będą wiecznie aktualne. Jednak w przypadku niektórych grup zawodowych ta sentencja nie sprawdza się w przypadku PIT, ponieważ zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od tego podatku są np. przychody posłów RP do Europarlamentu czy uposażenia funkcjonariuszy ONZ.

Podatek nie obejmuje również żołnierzy obcych wojsk oraz cywilnego personelu. Ordynacja podatkowa i wydawane na jej podstawie rozporządzenia zwalniają z podatku, należne pracownikom polskich placówek dyplomatycznych, wynagrodzenia w walutach.

zobacz także:  Największe bankructwa prywatnych fortun

Kiedy przedsiębiorca może skorzystać ze zwolnienia z VAT?

Podatek od towarów i usług dotyczy zarówno sprzedawców oraz nabywców, sprawia że w praktyce jego wysokość zostaje przerzucona na konsumenta. Zakładając firmę, wchodzący dopiero na rynek przedsiębiorca ma możliwość uniknięcia konieczności uiszczenia podatku od towarów i usług korzystając z tzw. zwolnienia podmiotowego VAT. Nie musi składać na ten temat deklaracji w Urzędzie Skarbowym, ponieważ zwolnienie przysługuje z mocy prawa.

Przedsiębiorcy, którzy już są podatnikami VAT i chcą skorzystać z tej możliwości nabywają tego uprawnienia po upływie roku od końca tego roku, w którym to prawo utracili. Warunkiem jest tutaj limit zwolnienia podatkowego w wysokości 200 000 zł. Oznacza to, że w sytuacji kiedy obroty ze sprzedaży nie przekroczyły tej wartości przedsiębiorca może skorzystać z tej opcji.

Kto nie musi płacić podatku od spadków i darowizn?

Otrzymując spadek lub podpisując umowę darowizny musimy liczyć się z obowiązkiem rozliczenia z fiskusem. Są osoby, które po spełnieniu określonych warunków mogą jednak uniknąć konieczności zapłaty. I tak, małżonek, dzieci, wnuki, rodzice i dziadkowie zostaną w pełni zwolnieni z tego wydatku jeżeli w okresie do 6 miesięcy, od dnia nabycia spadku, zgłoszą ten fakt w Urzędzie Skarbowym.

zobacz także:  Ile kosztują soczewki roczne, miesięczne, dzienne? Co jest wygodniejsze, bardziej opłacalne?

W przypadku darowizny należy dołączyć potwierdzenie otrzymania darowanej kwoty na swoje konto osobiste. Jeżeli wartość darowanych, w okresie 5 lat, środków finansowych nie przekracza 9 637 zł i gdy został sporządzony akt notarialny nie musimy zgłaszać tego faktu w urzędzie.

W jaki sposób możemy uniknąć podatku od sprzedaży nieruchomości?

Wraz z nadejściem Nowego Roku uległy zmianie przepisy dotyczące opodatkowania dochodu ze sprzedaży nieruchomości. Jeżeli nie chcemy zapłacić podatku od dochodu możemy skorzystać ze zwolnienia kiedy wykażemy, że został on przeznaczony na realizację własnych celów mieszkaniowych jak np. rozbudowa nowego domu.

Trzeba wiedzieć, że kwota wolna od podatku jest limitowana a najbardziej opłacalne jest przeznaczenie całej kwoty ze sprzedaży nieruchomości na nowe, własne cele mieszkaniowe.

Dodaj Twój komentarz