sobota, 23 listopada 2024
HotMoney

Najlepsza opieka socjalna dla młodych matek! Gdzie, w których krajach opłaca się rodzić dzieci?

Matka z dzieckiem

W każdym kraju świadczenia socjalne przysługują na innych warunkach. Różni się ich sposób przydzielania oraz wysokość możliwych do uzyskania, dodatkowych środków. A gdzie najbardziej opłaca się rodzić dzieci? Przedstawiamy, jak wygląda opieka socjalna dla młodych matek w wybranych krajów.

Gdzie opłaca się rodzić dzieci?

Co roku pojawia się wiele rankingów krajów, w których opłaca się rodzić oraz wychowywać dzieci. Pod uwagę brane są różne czynniki. Są to oczywiście świadczenia socjalne, długość oraz wymiar urlopu macierzyńskiego/rodzicielskiego oraz najważniejszy wskaźnik rozwoju gospodarczego kraju – PKB.

To jednak nie wszystko, co młode matki biorą pod uwagę. Dla nich ważny jest również poziom edukacji w danym kraju, a także… bezpieczeństwo. Dlatego tak chętnie wybierane są kraje skandynawskie, jak Norwegia, Szwecja czy Dania, które uważane są za miejsca spokojne, czyste, przyjazne.

Oprócz tego opłaca się rodzić w Kanadzie, Holandii, Nowej Zelandii, Austrii czy Irlandii. A co oferują najczęściej wybierane kraje dla młodych matek?

zobacz także:  Ubezpieczenie do kredytu gotówkowego, kiedy warto wziąć?

Świadczenia socjalne w Szwecji

Od kilku lat w czołówce znajduje się Szwecja, która znana jest z wysokich świadczeń socjalnych. Kraj ten znajduje się również na pierwszym miejscu listy państw, w których najbardziej opłaca się rodzić dzieci.

Po pierwsze, zasiłek na dziecko przysługuje tam każdej rodzinie, a jego wysokość jest zadowalająca. Co więcej, za rodzinę wielodzietną uważa się małżeństwo z dwojgiem potomków. Młodym rodzicom przysługuje też urlop rodzicielski, który wynosi aż 480 dni i może być wykorzystany zarówno przez matkę, jak i ojca. Można też uzyskać różne inne dodatki, np. mieszkaniowe. Jak więc widać, oferta socjalna jest na bardzo wysokim poziomie.

I choć jak wiadomo, koszty utrzymywania w Szwecji są wyższe, to zarobki są satysfakcjonujące, nie jest też trudno znaleźć dobrą pracę, co zachęca do zamieszkania w tym kraju.

Dodatki dla rodzin w Holandii

Polacy do Holandii wyjeżdżają nie tylko za dodatkową pracą. Jak się okazuje, jest to kraj postrzegany jako przyjazny dla rodzin, w którym warto rodzić i wychowywać dzieci.

Zachętą jest zasiłek rodzinny, który przysługuje każdemu rodzicowi pracującemu w Holandii, bez względu na wysokość zarobków. Ponadto wartość świadczenia zwiększa się wraz z wiekiem dziecka. Można również uzyskać na dodatek na potomków, jest on jednak uzależniony od dochodów oraz ilości posiadanych dzieci.

zobacz także:  Przyszłość reklamy – gdzie jeszcze można umieścić reklamę? Na jakich odjechanych miejscach umieszczano dotąd reklamę?

Zasiłek na dziecko w Danii

Dania, obok Szwecji, jest jednym z najbardziej atrakcyjnych krajów dla młodych matek. Tam, w przeciwieństwie do Polski, świadczenia socjalne na dzieci nie są uzależnione od wysokości dochodów i przysługują każdemu, kto spełni podstawowe warunki.

Jest tu jednak odwrotnie, niż w Holandii – wraz z rosnącym wiekiem dziecka, zasiłek rodzinny staje się coraz niższy. Natomiast na lepsze warunki mogą liczyć samotne matki – one otrzymują podwójną stawkę przysługujących świadczeń.

Co więcej, rodzice będący w trudnej sytuacji materialnej mogą wnioskować o dodatki do mieszkania, przedszkola lub żłobka.

Niestety, Polska nigdy nie zajmuje się na wysokich miejscach w takich rankingach. Wpływają na to nie tylko świadczenia socjalne, ale również gorsze warunki do wychowywania dzieci oraz problemy biurokratyczne. To, oraz wiele innych aspektów sprawiają, że poziom płodności w naszym kraju nie jest wysoki.

komentarze 2

  1. dreamer pisze:

    Nie dziwię się, że opłaca się żyć i rodzić dzieci w Kanadzie i Nowej Zelandii. To nowoczesne, ale i bogate kraje, wiele osób chciałoby tam mieszkać.

  2. Agat@ pisze:

    Łatwiej powiedzieć, gdzie się nie opłaca – w Polsce. Dawniej chociaż każdy mógł liczyć na „becikowe”. Teraz i to zabrano, bo 500+. W dodatku to pieniądze nie dla każdego, a dla najbiedniejszych, chyba że ktoś ma dwoje dzieci.

Dodaj Twój komentarz