środa, 9 października 2024
HotMoney

Wypłaty pieniędzy za granicą – na co uważać? Jaki są koszty korzystania z zagranicznych bankomatów?

bankomat

Osoby, które wyjeżdżają za granicę, coraz rzadziej biorą ze sobą gotówkę. Nic dziwnego – jest to bowiem dość ryzykowne. Trudno zrobić to bezpiecznie. Właśnie dlatego lepiej jest wypłacać pieniądze z bankomatu. Na co uważać? Z jakimi kosztami się liczyć?

Wypłata pieniędzy za granicą

Za granicą mamy kilka sposobów na to, by wypłacić pieniądze z konta. Pierwszy może niekoniecznie dosłownie, bowiem chodzi o płacenie kartą. Kolejnym jest wypłata w placówce banku lub w hotelowych okienkach, ale najczęściej wybiera się jednak wypłatę z bankomatu, bowiem najłatwiej płaci się gotówką, by móc kontrolować finanse.

Wypłata z bankomatu za granicą

Jednak zanim zdecydujemy się wypłacić pieniądze za granicą z bankomatu, powinniśmy wiedzieć, z jakimi kosztami się to wiąże. Są dwie drogi. Pierwsza jest to posiadanie konta osobistego w PLN i karty do niego, a druga – konta walutowego z kartą.

Drugie wyjście jest lepsze, gdyż za wypłatę z bankomatu waluty zgodnej z prowadzonym kontem walutowym nie zapłaci się ani za przewalutowanie, ani za spread. Opłata może być wyłącznie za samo skorzystanie z bankomatu. Czy warto więc założyć konto walutowe w walucie, która obowiązuje w danym kraju? Niekoniecznie. Takie konta nie są bowiem za darmo. Może okazać się, że prowadzenie rachunku będzie kosztowało tyle, o ile drożej wyjdzie wypłata kartą z rachunku wydanego do konta prowadzonego w PLN. Tak więc nie ma wówczas co specjalnie zakładać dodatkowego rachunku. Jak podróżuje się często po Europie, to warto mieć konto walutowe i wybierać bankomaty wypłacające euro. Jednak nie dla każdego będzie to dobre rozwiązanie.

zobacz także:  Porsche – jak powstała ta luksusowa marka samochodów?

A jakie opłaty czekają na nas, gdy zechcemy dokonać wypłaty gotówki z bankomatu za granicą? Pierwsza to koszty prowizji ustalone przez operatora bankomatu, nazywane surcharge. Warto sprawdzić, czy po włączeniu bankomatu wyświetli się o tym informacja. Dobrze jest szukać bankomatów, które nie pobierają takiej prowizji.

Drugim kosztem na jaki jest się skazanym, jest prowizja za wypłatę gotówki z zagranicznego bankomatu. Najczęściej wynosi około 4% wartości wypłacanej kwoty. Różnice są w tym, czy używa się karty Visa czy MasterCard.

Trzeci wydatek to prowizja za przewalutowanie transakcji. Bank pobiera od 1-6% za przeliczenie waluty wypłacanej na PLN.

Ostatnie to tzw. spread walutowy, czyli prowizja wliczona w kurs waluty jaki jest danego dnia.

Przy wypłacie z bankomatu za granicą może się nam przydarzyć również problem podwójnego przewalutowania. Dzieje się tak w przypadku, gdy kurs waluty w banku różni się od kursu stosowanego przez Visę czy Master Card.

Ku pokrzepieniu: są banki, które oferują wypłacanie pieniędzy z bankomatów za granicą za darmo. Jest to zarówno w ofercie, jak i jako dodatkowo płatna usługa możliwa do wykupienia.

zobacz także:  Co robić gdy z konta zniknęły pieniądze? Nieautoryzowany przelew z konta

Na co uważać, wypłacając pieniądze za granicą?

Niezależnie od tego, z jakiej karty chce się wypłacić pieniądze za granicą, warto jeszcze wiedzieć, na co uważać. Przede wszystkim wspomniany już surcharge. Da się znaleźć bankomaty, które go nie obierają.

Kolejną sprawą jest to, do jakiego urządzenia się podchodzi. Najbezpieczniej jest korzystać z bankomatów znajdujących się w placówkach bankowych należących do miejscowej sieci banków. Zdecydowanie lepiej jest unikać wolnostojących bankomatów.

Co jeszcze? Oczywiście karty należy pilnować jak oka w głowie, tak jak i PIN-u. Warto zakrywać się podczas wpisywania go w bankomacie.

Jest jeszcze jedna kwestia. Zdarza się, że za granicą bankomaty obsługują tylko jedną sieć, np. współpracują z systemem Visa, ale już nie Master Card. Właśnie dlatego lepiej mieć przy sobie obie karty.

1 komentarz

  1. Wojtek pisze:

    Ja boję się wypłacać pieniądze z zagranicznych bankomatów. Wolę jeździć z gotówką, chociaż średnio to bezpieczne.

Dodaj Twój komentarz