wtorek, 28 stycznia 2025
HotMoney

Województwo częstochowskie, Kradzież bitcoinów… – przegląd 8 maj 2019

Jasna Góra w Częstochowie

Czy na administracyjną mapę Polski powróci województwo częstochowskie? Tego chcieliby samorządowcy, czy jednak polski rząd wywiąże się z wcześniejszych deklaracji i podejmie konkretne działania w tej sprawie?

Województwo częstochowskie

Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk zaapelował do premiera Mateusza Morawieckiego o przywrócenie województwa częstochowskiego. Poprosił o informację, czy były lub będą w najbliższym czasie podejmowane jakieś działania w tej sprawie i przypomniał, że deklaracje dotyczące odtworzenia tego województwa wielokrotnie były składane przez polityków i przedstawicieli rządzącego PiS-u.

Powołał się tu między innymi na wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego z 2014 roku o tym, że podczas tworzenia obecnego podziału wojewódzkiego Częstochowa została w nieuzasadniony sposób pozbawiona swojej pozycji i powinna ją odzyskać. Również Andrzej Duda deklarował podjęcie starań o utworzenie województwa częstochowskiego, jeżeli zostanie prezydentem.

Teraz Matyjaszczyk więc zwrócił uwagę, że mimo powstania większościowego rządu PiS-u, w sprawie tej nie rozpoczęto nawet procedury związanej z konsultacjami. Samorządowcy uczulają, że działać należy szybko, aby nowy region mógł być wzięty pod uwagę przy rozdziale funduszy w nowej unijnej perspektywie po roku 2020. W przeciwnym wypadku przyjęte ustalenia zamkną aż do końca 2030 roku możliwość przeprowadzenia zmian w podziale administracyjnym.

zobacz także:  Konsorcjum, co to jest, na czym polega konsorcjum?

Matyjaszczyk przekonuje, że status województwa dawał Częstochowie możliwości rozwojowe, których utrata w 1999 roku niekorzystnie odbiła się na życiu gospodarczym i społecznym.

Kradzież bitcoinów

Platforma Binance, należąca do najpopularniejszych zajmujących się handlem kryptowalutami, padła ofiarą hakerów. Ukradli oni między innymi klucze API, kody zabezpieczające oraz inne informacje dotyczące pewnej liczby rachunków klientów. To pozwoliło im ukraść 7 tys. bitcoinów, co oznacza, że straty wynoszą około 40 mln dolarów.

Kradzież ta dotknęła około 2% środków utrzymywanych przez Binance. Jednak klienci nie będą poszkodowani. Straty mają zostać wyrównane ze specjalnego funduszu. Do czasu zakończenia wewnętrznego dochodzenia w tej sprawie, giełda wstrzyma się z realizacją wpłat i wypłat.

Paszporty Rosji dla mieszkańców Donbasu nielegalne?

Rząd Ukrainy oświadczył, że paszporty Rosji, które są wydawane mieszkańcom ukraińskiego Donbasu, są nielegalne i jako takie nie powinny być w ruchu międzynarodowym uznawane. Premier Ukrainy Wołodymyr Hrojsman zaapelował do innych państw, by nie akceptowały tych dokumentów. Ukraina za nielegalne uznawać będzie te paszporty, które są mieszkańcom Donbasu wydawane w dwóch punktach w Rosji – miejscowościach Pokrowskoje i Nowoszachtyńsk.

zobacz także:  Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego - czy jest opłacalna?

Minister do spraw terytoriów tymczasowo okupowanych Wadym Czernysz poinformował, że ukraińskie władze znają nazwiska rosyjskich urzędników uczestniczących w paszportyzacji Donbasu i obecnie przygotowywana jest lista osób, wobec których Ukraina chciałaby we współpracy z międzynarodowymi partnerami zastosować sankcje.

Dodaj Twój komentarz