wtorek, 19 marca 2024
HotMoney

Szczyt w Hanoi, Odnawialne źródła energii… – przegląd 28 luty 2019

elektrownia wiatrowa

Czy na szczycie w Hanoi Stany Zjednoczone i Korea Północna doszły do porozumienia? Jak w Polce rozwija się gospodarowanie odnawialnymi źródłami energii?

Szczyt Trump – Kim

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump oraz przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un spotkali się w Hanoi w hotelu Metropole, by przedyskutować kwestię denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego. USA już od jakiegoś czasu podejmuje próby przekonania Korei Północnej do rezygnacji z broni jądrowej, ta natomiast stara się o złagodzenie nałożonych na nią sankcji gospodarczych i o ustępstwa w kwestii obecności w regionie amerykańskich wojsk.

Szczyt zakończył się jednak bez porozumienia, mimo wcześniejszych zapowiedzi, że na zakończenie zostanie podpisany stosowny dokument. Według relacji Trumpa Kim zgodził się na denuklearyzację dużej części obszarów, w zamian za to jednak chciał, by sankcje ostały całkowicie zniesione, na co nie było zgody ze strony amerykańskiej.

Co ciekawe, koreańska strona inaczej relacjonuje przebieg wydarzeń. Ri Jong Ho, szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych, twierdzi, że jego kraj proponował jedynie częściowe, a nie całkowite zniesienie sankcji.

zobacz także:  Ile kosztuje ubezpieczenie na życie do kredytu hipotecznego?

Ustawa o OZE

Ministerstwo Energii przedstawiło projekt zmian ustawy o OZE. Jednym z jego założeń jest szybkie zwiększenie mocy źródeł odnawialnych, przede wszystkim wiatraków. Według projektu w 2019 roku w drodze aukcji miałoby zostać przyznane wsparcie dla nowych wiatraków na lądzie o mocy 2,5 tys. MW.

W efekcie łączna moc źródeł energii odnawialnej miałaby wynieść ponad 13,6 tys. MW, a ich produkcja ponad 35 TWh. W ten sposób udział odnawialnych źródeł energii miałby wynieść 19,23%. Według Ministerstwa Energii takie działanie zapobiegnie sytuacji, w której Polska nie osiągnęłaby udziału odnawialnych źródeł energii w wysokości 15% w końcowym zużyciu energii brutto (czego konsekwencją jest konieczność dokonania transferu statystycznego, którego koszty mogą wynieść 8 mld zł).

Farma wiatrowa Przykona

Grupa Energa rozpoczęła budowę farmy wiatrowej w gminie Przykona w województwie wielkopolskim. Ma ona mieć ponad 30 MW mocy zainstalowanej i produkować rocznie około 75 GWh energii elektrycznej. Na rekultywowanych terenach po kopalni węgla brunatnego, na obszarze o powierzchni 250 ha zostanie posadowionych 9 turbin wiatrowych wraz z towarzyszącą im niezbędną infrastrukturą.

Grupa Energa stawia na wzrost mocy zainstalowanych w odnawialnych źródłach energii – do 2020 według planów ma on być większy co najmniej o 50 MW w stosunku do stanu obecnego. Projekty zresztą na tym się nie kończą. Brana jest pod uwagę możliwość budowy na tym terenie w przyszłości również elektrowni fotowoltaicznej wraz z magazynem energii.

zobacz także:  Nowe stawki VAT, Złoża bursztynu... - przegląd 13 marzec 2019

Nowela o sposobie obliczania wartości rocznego PKB

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowana została nowela do ustawy o sposobie obliczania wartości rocznego produktu krajowego brutto. Ma ona na celu dostosowanie przepisów ustawy o PKB do wprowadzonych w styczniu 2018 roku zmian w klasyfikacji Jednostek Terytorialnych do Celów Statystycznych.

1 komentarz

  1. energia pisze:

    Jestem jak najbardziej za tym, żeby inwestować w odnawialne źródła energii, ale czy wiatraki są najlepszym sposobem? Materiał z którego się je wykonuje jest bardzo trudny w utylizacji, właściwie nie do końca wiadomo, co z nim zrobić, a ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, jak często trzeba te wiatraki wymieniać… Poza tym w ziemi pozostają po nich tony betonu.

Dodaj Twój komentarz