czwartek, 21 listopada 2024
HotMoney

Strzelanina w Holandii, Protesty we Francji… – przegląd 18 marzec 2019

Paryż

W Holandii mężczyzna tureckiego pochodzenia otworzył ogień do pasażerów tramwaju. Są zabici i ranni. Tymczasem we Francji protesty ruchu „żółtych kamizelek” przyczyniły się do wandalizmu na dużą skalę.

Strzelanina w Holandii

W Utrechcie w tramwaju doszło do strzelaniny, w której śmierć poniosły 3 osoby, a 9 zostało rannych. Podejrzanym o dokonanie zamachu jest 37-letni Turek. Już kilka lat temu został on zatrzymany przez holenderskie organy ścigania w związku z podejrzeniami o przynależność do Państwa Islamskiego, został jednak zwolniony.

W Holandii zwiększono teraz środki bezpieczeństwa na lotniskach i w głównych budynkach administracji publicznej. Władze zwróciły się do mieszkańców z apelem, by nie opuszczali domów.

Zakaz protestów na Polach Elizejskich

Premier Francji Edouard Philippe ogłosił, że protesty na Polach Elizejskich zostaną zakazane. Jest to reakcja na sobotnie wydarzenia, kiedy to podczas marszu „żółtych kamizelek” doszło do zamieszek i podpaleń, przy czym niemal 100 sklepów zostało zdewastowanych.

Przed sądem stanie 5 osób biorących udział w zamieszkach – zostały one zatrzymane w pociągu za posiadanie skradzionych ze sklepów przedmiotów.

zobacz także:  Ile kosztuje kot brytyjski? Cena kupna kota i koszty utrzymania

Nowe ustawy w Rosji

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał ustawy, nakładające kary za rozpowszechnianie w internecie nieprawdziwych wiadomości oraz za znieważanie władz w sieci. Od tej pory Roskomnadzor ma natychmiastowo blokować strony z nierzetelnymi informacjami, mającymi społeczne znaczenie, rozpowszechnianymi jako prawdziwe. Publikacja takich wiadomości ma grozić karą grzywny wynoszącą do 1,5 mln rubli.

Także za publikacje w internecie odnoszące się z brakiem szacunku wobec władz przewidziano kary – już nie tylko grzywnę, ale również areszt do 15 dni. Same publikacje trzeba będzie usunąć, a w przypadku odmowy strona zostanie zablokowana.

Ustawy budzą duże kontrowersje, szczególnie wśród obrońców praw człowieka. Mają one stać w sprzeczności z gwarancją wolności słowa, znajdującą się w rosyjskiej konstytucji. Umożliwiają one też prokuraturze blokowanie treści w internecie bez decyzji sądu.

Ogłoszenia o pracę – zmiana przepisów

Polski Sejm prowadzi prace nad nowelizacją Kodeksu pracy. Na czym mają polegać zmiany? Otóż po wprowadzeniu nowelizacji, ogłoszenia o pracy będą musiały zawierać informację o wysokości proponowanego wynagrodzenia zasadniczego brutto. Stawka będzie mogła zostać podana jako konkretna kwota albo widełki – w tym drugim przypadku pracodawca powinien umieścić wzmiankę, że kwota podlega negocjacjom.

zobacz także:  Co daje rozdzielność majątkowa? Czy warto podpisać intercyzę?

Brak wymaganej informacji w ogłoszeniu lub zatrudnienie z wynagrodzeniem niższym od tego, które zostało w ogłoszeniu wskazane, będą traktowane jako wykroczenia i grozić za nie będzie grzywna w wysokości od 1 tys. do 30 tys. zł.

Jak można było się spodziewać, pracodawcy oceniają ten pomysł raczej negatywnie, podczas gdy zdecydowana większość pracowników go popiera.

1 komentarz

  1. Majka pisze:

    Strzelanina w Holandii, kilka dni wcześniej w Nowej Zelandii… Niestety wraz ze zbliżającym się sezonem turystycznym należy znów spodziewać się ataków ze stron takich osób…

Dodaj Twój komentarz