czwartek, 21 listopada 2024
HotMoney

Stadion narodowy – ile kosztował najważniejszy polski stadion? ważniejsze wydarzenia na Narodowym

stadion narodowy

Stadion Narodowy to największy i najważniejszy stadion w Polsce, został wybudowany na wałach ziemnych wyburzonego Stadionu Dziesięciolecia. Na jego terenie odbywają się najważniejsze w kraju imprezy sportowe, ciekawe imprezy kulturalne oraz koncerty światowych gwiazd. Obiekt ten jest jednym z najdroższych tego typu budynków na świcie, ile w takim razie kosztował?

Stadion Narodowy – cud techniki inżynieryjnej

Decyzja o wybudowaniu tego wielofunkcyjnego obiektu zapadła przed piłkarskimi Mistrzostwami Europy, które miały miejsce w 2012 roku. Projekt stworzyło polsko-niemiecko-autriackie konsorcjum, a na budowie pracowało aż 1200 osób. Stadion Narodowy jest w stanie pomieścić maksymalnie 72 900 osób podczas imprez muzycznych, natomiast w czasie wydarzeń sportowych na trybunach może przebywać 58 500 kibiców. Dodatkowe funkcje, jakie pełni ten architektoniczny olbrzym, to funkcja biurowa, hotelowa i gastronomiczna. Dzięki temu Stadion Narodowy jest oddany do codziennego użytku, a korzysta z niego około 2-3 tysiące osób.

Wrażenie robią przede wszystkim rozmiary obiektu, gdyż jego kubatura wynosi ponad 1 mln m3, a łączna powierzchnia całkowita to 203 920 m2. Rozsuwany dach ma powierzchnię o wymiarach 240x270m. Na terenie Stadionu Narodowego znajduje się także największe w Warszawie centrum konferencyjne, parking podziemny znajdujący się pod płytą boiska, 4 restauracje, luksusowe loże biznesowe, fun pub mieszczący kilkaset osób oraz fitness club.

zobacz także:  Polskie stadiony: mecze, koncerty... Największe imprezy na polskich stadionach

Ile kosztował Stadion Narodowy?

Biorąc pod uwagę rozmach, z jakim zaprojektowano i wybudowano ten największy tego typu obiekt w Polsce, to można się spodziewać, że jego koszt również był odpowiednio wysoki. Początkowo planowano, że inwestycja ta pochłonie 1,2 miliarda złotych. Jak to zwykle bywa, rzeczywistość zweryfikowała plany i okazało się, że ostateczny koszt wyniósł 1,915 mln złotych. Aby to lepiej zobrazować, warto dodać, że początkowo szacowano, iż jedno miejsce na trybunach będzie kosztowało 12 tysięcy złotych, ostatecznie przeliczając koszty, okazało się, że jedno miejsce jest warte 32,5 tysiąca złotych.

Koszty budowy to jedno, ale istotna jest również kwestia utrzymania takiego budynku. Miesięcznie wymaga on wkładu 1,5 miliona złotych. Tak wysokie kwoty mogą przyprawić o zawrót głowy, dlatego też znalazło się spore grono osób krytykujących tę budowę.

mecz na stadionie

Ważniejsze wydarzenia na Stadionie Narodowym

Pierwsze niezwykle istotne wydarzenie, jakie miało miejsce na Stadionie Narodowym, to oczywiście ceremonia otwarcia Euro 2012, a następnie pięć meczów (mecz otwarcia, jeden ćwierćfinał i jeden półfinał). Kolejnymi imprezami były koncerty Madonny i brytyjskiej grupy Coldplay. W następnych latach odbywało się tam bardzo wiele różnego rodzaju imprez, warto wspomnieć choćby o meczu otwarcia mistrzostw świata siatkarzy oraz koncert Depeche Mode. To jednak tylko kilka przykładów, ale najistotniejsze jest to, że obiekt ten jest wykorzystywany przez cały rok i stanowi nie tylko ważne miejsce na sportowej mapie Polski, ale także kulturalnej i rozrywkowej.

zobacz także:  Karta nauczyciela, Paliwowe przekręty... - przegląd 1 marzec 2019

komentarze 3

  1. Kamil Ryś pisze:

    Narodowy robi wrażenie, ale to ile pieniędzy w niego włożono to chyba lekka przesada, ale przepłacanie to nasza polska specjalność 🙂

  2. Agata pisze:

    Nie wiem, czy warto pisać o rozsuwanym dachu, skoro to kwestia dość kontrowersyjna. Chociaż może teraz już dziala bez problemów, ciekawe tylko, podczas jakiej imprezy znowu nie będzie można go zamknąć…

  3. Radosława pisze:

    Sądzę, że tego typu budowle po prostu muszą kosztować. Nie ma co roztrząsać kwestii tego, ile poszło na ten cel. Lepiej skupić się na tym, czy obiekt będzie w stanie zarabiać na jego bieżącą obsługę.

Dodaj Twój komentarz