środa, 4 grudnia 2024
HotMoney

Shutdown w USA c.d, przyjęty projekt pomocy frankowiczom… – przegląd 24 stycznia

Kapitol w Waszyngtonie

W Stanach Zjednoczonych nadal trwa Shutdown, w Polsce podkomisja przyjmuje projekt o pomocy frankowiczom, a do tego Skarb Państwa ma zapłacić za smog. Jest też coś pozytywnego – okazuje się, że Kraków to najlepsze miasto w Europie. Co trzeba wiedzieć o wydarzeniach z 24 stycznia?

Shutdown w USA nadal trwa

Shutdown, czyli zamknięcie rządu, trwa już w USA rekordowo długo. Do tej pory niechlubnym w długości takiego stanu wygrywał shutdown za prezydentury Billa Clintona. Wówczas trwał on 21 dni. Rekordzistą był jednak Jimmy Carter, za którego czasów zamykanie rządu odnotowano aż 5 razy. Wszystko jednak wskazuje na to, że to Donald Trump zapisze się w historii, jako prezydent, który doprowadził do najdłużej trwającego zamknięcia rządu federalnego. Trwa już ono 35 dni. Wszystko przez to, że senatorowie nie zgadzają się na przekazanie kilku milionów dolarów na budowę muru na granicy z Meksykiem, który to Trump tak obiecywał podczas swojej kampanii wyborczej.

zobacz także:  Jazda na światłach przez całą dobę - za i przeciw

Republikanom, którzy kontrolują Senat, nie udało się przeforsować tej kontrowersyjnej ustawy. Shutdown więc nadal trwa, co ma ogromne skutki nie tylko dla gospodarki USA, ale także dla wielu pracowników. Zamknięcie rządu jest oczywiście częściowe, jednak dotyczy takich sektorów jak departament spraw wewnętrznych, transportu czy rolnictwa. Około 800 tysięcy urzędników nie otrzymuje teraz wynagrodzeń za swoją pracę, muszą więc pracować za darmo. Nie funkcjonuje też Urząd Podatkowy. Paraliż dosięga też pracowników ochrony lotnisk oraz kontrolerów ruchu powietrznego, którzy przestają chodzić do pracy.

Póki co, nie widać rozwiązania tego problemu. Trump nie zamierza ustąpić w swojej głównej obietnicy wyborczej. Nawet popierający go republikanie mają już tego dosyć. Kompromis dotyczący przekazania środków na wsparcie bezpieczeństwa na granicy z Meksykiem (ale nie budowę muru) nie został przez prezydenta zaakceptowany. Nie wiadomo więc, jak długo jeszcze w USA trwać będzie shutdown. Na razie pewne jest jedynie spadające Donaldowi Trumpowi poparcie.

Projekt o pomocy frankowiczom przyjęty

Wczoraj podkomisja przyjęła projekt prezydenta o pomocy frankowiczom. Wielu z nich jest jednak rozczarowanych, ponieważ odrzucono postulaty, które faktycznie miałyby wpływ na polepszenie sytuacji kredytobiorców. Co ciekawe, sejmowa komisja zebrała się za projekt dopiero po tym, jak media zaczęły zastanawiać się co z frankowiczami, którym rząd i prezydent wielokrotnie w kampanii obiecywali wsparcie. Wybory coraz bliżej, więc nic dziwnego, że trzeba było w końcu pochylić się nad problemem. Fakty są takie, że podkomisja zajmująca się tymi kwestiami, w zeszłym roku zebrała się jedynie 2 razy. Wczoraj na posiedzeniu nie zabrakło kłótni o to, jak pomoc frankowiczom ma wyglądać. Ostatecznie w projekcie ustawy zaproponowano 2-krotne podniesienie minimalnego progu dochodowego, by móc skorzystać z pomocy, zwiększenie okresu trwania dopłat do rat kredytów z 18 do 36 miesięcy oraz zwiększenie ich wysokości do 2000 zł, obniżenie o 10% relacji kosztu kredytu do dochodów gospodarstwa domowego, a także wydłużono okres zwracania środków FWK do 12 lat. Projekt trafi teraz pod obrady Sejmu.

zobacz także:  Co to jest, jakie ma obowiązki Rada Nadzorcza?

Polska zapłaci za smog

W Warszawie zapadł precedensowy wyrok, który obarczył winą za smog państwo polskie. Proces wytoczyła aktorka – Grażyna Wolszczak, która uznała, że zostały naruszone jej dobra osobiste i odebrano jej prawo do wielu codziennych czynności, jak spacerowanie, uprawianie sportu na świeżym powietrzu, wietrzenie mieszkania itp. Sąd uznał jej racje przytaczając dane raportu NIK o stężeniu szkodliwych pyłów w powietrzu. Wszystko wskazuje na to, że jest to pierwszy taki wyrok w Polsce, ale i w Europie. Państwo polskie ma wpłacić 5 tysięcy złotych kary na wybrany przez aktorkę cel charytatywny.

Kraków najlepszym miastem w Europie

Brytyjska agencja „Which” zajmująca się m.in. kwestiami turystycznymi, uznała, że Kraków jest najlepszym miastem w Europie. Założeniem jej badań było wyłonienie miasta najlepszego na city-break. Pod uwagę brane były takie czynniki jak baza noclegowa, gastronomia i atrakcje dla turystów. Nie bez znaczenia była także architektura miasta. Wygrał Kraków, dzieląc jednak miejsce lidera z hiszpańską Walencją. W czołówce najlepszych miast do odwiedzenia znalazły się jeszcze: Budapeszt, Bolonia, Berlin, Sewilla i Barcelona.

zobacz także:  Karta dużej rodziny, Wcześniej Taniej, Bilet Seniora... jakie zniżki znajdziemy w PKP Intercity?

1 komentarz

  1. Iwona pisze:

    Bardzo dobrze, że Skarb Państwa zapłaci za smog. Coraz więcej osób powinno wnosić takie pozwy. Może wtedy rząd coś by zrobił z tym problemem zamiast udawać, że go nie ma.

Dodaj Twój komentarz