poniedziałek, 24 czerwca 2024
HotMoney

Protest taksówkarzy, Zawieszenie strajku nauczycieli… – przegląd 25 kwiecień

taxi

Strajk nauczycieli został czasowo zawieszony, ale tymczasem zaczęła protestować inna grupa zawodowa – taksówkarze.

Protest taksówkarzy

Ruch na autostradzie A2 w kierunku Warszawy został zablokowany na wysokości MOP Brwinów przez kilkudziesięciu protestujących taksówkarzy. Protest ma na celu wyrażenie sprzeciwu wobec planowanej zmiany ustawy o transporcie drogowym, która zezwoli między innymi na używanie aplikacji mobilnej jako alternatywy dla taksometru i kasy fiskalnej.

Na miejsce protestu zostali skierowani policjanci ruchu drogowego KSP oraz wydziału prewencji. W związku z blokowaniem przejazdu na 30 osób zostały nałożone mandaty karne lub wystosowano wobec nich wnioski o ukaranie do sądu.

Strajk nauczycieli zawieszony

Przewodniczący Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz poinformował, że od soboty ogólnopolski strajk zostanie zawieszony. Według jego słów, decyzja ta została podjęta w celu zapewnienia uczniom warunków do zakończenia nauki.

Nauczyciele jednak nie zrezygnują ze swoich postulatów. Jeżeli rząd nie przedstawi rozwiązań, które ich usatysfakcjonują, we wrześniu strajk zostanie wznowiony.

zobacz także:  Ile kosztuje prawo jazdy? Ile kosztują dodatkowe egzaminy w WORD?

Samochody elektryczne dla Poczty

Poczta Polska przymierza się do stopniowej wymiany floty na elektryczną w ramach przygotowywanego przez Ministerstwo Energii planu rozwoju elektromobilności w Polsce. W związku z tym zamierza wynająć 20 elektrycznych samochodów. Pojazdy mają odznaczać się dopuszczalną masą całkowitą nie przekraczającą 3,5 tony oraz ładownością do 800 kg. Mają też być wyposażone w systemy szybkiego ładowania. Samochody trafią do Białegostoku, Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Krakowa, Łodzi, Szczecina, Warszawy i Wrocławia.

Pojazdy mają być użytkowane na zasadzie 36-miesięcznego najmu wraz z ich serwisem. Firmy mają czas do 22 maja bieżącego roku, aby złożyć Poczcie Polskiej swoje oferty wynajmu e-pojazdów.

Kanada pozwie Facebooka?

Kanada zamierza pozwać Facebooka. Sprawa dotyczy wycieku danych 87 mln użytkowników Facebooka, w tym ponad 600 tysięcy Kanadyjczyków. Facebook miał zezwolić na działanie aplikacji, zbierającej informacje o użytkownikach. Część z tych danych była przekazywana organizacjom trzecim, w tym firmie Cambridge Analytica, która miała je wykorzystać do przewidywania decyzji wyborczych użytkowników i wpływania na nie.

Kanadyjski komisarz do spraw prywatności Daniel Therrien stwierdził, że choć Facebook przyznał się do poważnego nadużycia zaufania użytkowników, odmawia wdrożenia rekomendacji, które miałyby zniwelować niedoskonałości.

zobacz także:  Badania na Bałtyku, Polskie satelity... - przegląd 18 kwiecień 2019

Komisarz poinformował, że zamierza skierować w związku z tym sprawę do Sądu Federalnego. Zarzuty będą konkretne. Raport śledczych wskazuje, że nieskuteczne mechanizmy wyrażania zgody przez użytkowników Facebooka dopuściły do nieautoryzowanego dostępu zewnętrznego podmiotu do informacji milionów osób korzystających z Facebooka i wykorzystaniu ich do celów politycznych, mimo braku uzyskania na to zgody od samych zainteresowanych.

Dodaj Twój komentarz