piątek, 22 listopada 2024
HotMoney

Rodzaje kalkulatorów kredytowych – jakie warto sprawdzić, kiedy bierzesz kredyt?

Kalkulator

Wybierając jakiś produkt, niezależnie od tego ile by kosztował, zawsze jest przeliczany pod względem kosztów i tego czy się to kalkuluje. Nie inaczej jest w przypadku kredytów, które są przecież standardowymi produktami bankowymi i mają siłą rzeczy przynosić im zyski. Kalkulacje kosztów najczęściej przeprowadzane są w bankach, ale nie tylko tam można dokonać obliczeń. Przydatne bywają tutaj kalkulatory kredytowe, a do wyboru mamy ich kilka.

Czym jest kalkulator kredytowy?

Kalkulator kredytowy to nic innego, jak rodzaj programu oparty na algorytmie, który służy określonemu celowi, w tym wypadku obliczeniu kredytu na podstawie wielu różnych zmiennych. Nie są one skomplikowane w użyciu i najczęściej opierają się na tym, że wpisuje się kilka podstawowych danych do formularza i na ich podstawie ustala wynik. Warto przy tym pamiętać, że typów kalkulatorów kredytowych jest kilka i skupiają się ona na nieco innych parametrach. Jakich?

Jakie są rodzaje kalkulatorów kredytowych?

Wbrew pozorom jest tego całkiem sporo i w zależności od tego, co będzie nas interesowało, możemy obliczyć bardzo wiele różnych parametrów. Kalkulator kredytowy to cały zestaw różnych narzędzi. W ten sposób mamy do wyboru kalkulator czasu spłaty kredytu, dzięki któremu możemy obliczyć ile pieniędzy można przeznaczyć na pojedynczą spłatę i na jak długi okres. Bardzo przydatne może być wykorzystanie kalkulatora zdolności kredytowej, czyli takiego, który obliczy nam na podstawie naszych zarobków, na jaki kredyt nas stać. Oprócz tego można dzięki kalkulatorowi obliczyć także koszty kredytu, wysokość jego rat czy określić, która rata będzie korzystniejsza – równa czy malejąca, a także obliczyć RRSO.

zobacz także:  Auto na kredyt czy warto?

Dodatkowo obok standardowego kredytu gotówkowego, mamy jeszcze wiele innych produktów bankowych i tak dzięki zastosowaniu kalkulatora kredytu konsolidacyjnego do obliczenia o jaką kwotę można zmniejszyć ratę zobowiązania. Z wykorzystaniem kalkulatorów można także obliczyć kredyt samochodowy i hipoteczny wraz z kosztami i wysokością rat.

Czy warto jest korzystać z kalkulatorów kredytowych?

Kalkulator kredytowy to prosty sposób na obliczenie wszelkich kosztów związanych z danym kredytem, na który chcemy się zdecydować. Co więcej, z powodzeniem sprawdzają się w momencie, gdy dopiero zastanawiamy się nad wzięciem konkretnego kredytu i dopiero obliczamy swoje możliwości i sprawdzamy, w jakim banku warto podjąć próbę. Jednym z plusów kalkulatorów jest to, że nie tylko obliczają konkretne wybrane przez nas parametry, ale i pokazują, który bank najbardziej odpowiada naszym obliczeniom, to znaczy, w którym z nich można znaleźć kredyt dla nas najkorzystniejszy. To zdecydowanie bardzo przydatne rozwiązanie.

Kalkulator kredytowy a ostateczna decyzja kredytowa

Warto jednak pamiętać o jednym – kalkulator kredytowy jest wsparciem dla nas samych i nie powinien służyć jako ostateczne narzędzie od obliczenia kredytu, ponieważ nie jest on rzeczą nieomylną. Banki mają bardzo skrupulatne sposoby obliczania różnych parametrów kredytowych, których kalkulatory nie posiadają. Mogą pozwolić zorientować się w naszej sytuacji finansowej czy zapoznać z różnymi wariatami, co poszerza też naszą wiedzę i pozwala na lepsze przygotowanie, ale nie zastąpią kontaktu z bankiem. Ostateczne warunki zawsze ustala bank.

zobacz także:  Zmiany w programie „Czyste powietrze”, Dofinansowanie na wózki inwalidzkie... - przegląd 26 lipiec 2019

komentarze 3

  1. norbert pisze:

    tak naprawdę warto wszystkie kalkulatory kredytowe sprawdzić bo zawsze się coś nasunie, wpadnie do głowy i możesz oszczędzić sobie problemy wtedy

  2. Robert pisze:

    Moim zdaniem najlepszy jest ten kalkulator zdolności kredytowej. Warto wcześniej przekonać się czy w ogóle mamy jakieś szanse na otrzymanie kredytu. Taką zdolność kredytową można też poprawić.

  3. Ani pisze:

    Takie kalkulatory są przydatne. Zwłaszcza, jak zależy nam na tym, by mieć kontrolę nad finansami. Nie ma co na ślepo ufać doradcom finansowym.

Dodaj Twój komentarz