sobota, 27 lipca 2024
HotMoney

Rząd chce ułatwić rodzinnym firmom dokonywanie zmiany pokoleniowej

sala konferencyjna

Nie trudno znaleźć za granicą rodzinne firmy, które funkcjonują już od wielu pokoleń. Takie przedsiębiorstwa mają bardzo często wysoką renomę, ich działalność oparta jest na tradycji, a starania o utrzymanie interesu na wysokim poziomie są tym większe, że ich właściciele nie chcą zaprzepaścić dorobku swoich przodków. Niestety w Polsce z różnych względów takich firm jest niewiele, ale z czasem może się to zmienić dzięki ustawie, która ma wejść w życie niebawem.

Cel ustawy o sukcesji 

Bardzo często zdarza się, że małe firmy znikają z mapy przedsiębiorstw wraz ze śmiercią ich założycieli. Celem nowej ustawy, która ma wejść w życie 25 listopada bieżącego roku jest to, aby mogły się one dalej rozwijać pod kierownictwem kolejnego pokolenia. Proces budowania renomy marki jest bardzo czasochłonny i wymaga ogromnej pracy, dlatego nowe rozwiązania prawne mają sprawić, że o wiele łatwiej będzie uratować firmę, której właściciel nie dokonał stosownych czynności cywilno-prawnych w celu przekazania komuś przedsiębiorstwa przed swoją śmiercią.

zobacz także:  Rada Polityki Pieniężnej, czym się zajmuje? Czy tylko obniża, podwyższa stopy procentowe?

Jakie rozwiązania wprowadzi ustawa o sukcesji?

Nowa ustawa umożliwi skorzystanie z dwóch rozwiązań. Pierwszym z nich jest ustalenie przez właścicieli firm zarządcy sukcesyjnego. Może być nim osoba mająca prawo do dziedziczenia lub ktoś inny, dowolnie wskazany. Jeśli jednak właściciel tego nie zrobi, to po jego śmierci osoby uprawnione do dziedziczenia mogą same wskazać nowego zarządcę. Aby taka czynność była prawomocna, będą on musieli udać się do notariusza, by sporządzić odpowiednie dokumenty.

Dodatkowe zalety nowej ustawy

Kolejnym ułatwieniem, które niesie ze sobą nowa ustawa dotycząca sukcesji firm są ulgi podatkowe. Osoba, która przejmie przedsiębiorstwo po zmarłym właścicielu będzie zwolniona z płacenia podatku od spadku, nawet jeśli nie była z nim spokrewniona. Rozwiązania te znacznie ułatwią przetrwanie zarówno niewielkim firmom, często jednoosobowym, których w naszym kraju jest w tej chwili ponad 2 miliony, ale także tym większym, które mają wpływ na kształtowanie się polskiej gospodarki.

Dodaj Twój komentarz