Około dwóch milionów Polaków posiada długi, zatem nie są to wiarygodni klienci w oczach banków. Jednak to, że mamy długi nie oznacza, że nie możemy ubiegać się o pożyczenie pieniędzy, ale na pewno będzie się to odbywać na innych zasadach niż w banku. Co zatem mogą zrobić zadłużeni, by uzyskać pieniądze?
- Kogo można uznać za dłużnika?
- Zadłużenie a kredyt
- Gdzie starać się o pożyczkę, gdy ma się długi?
- Jakie jeszcze możliwości kredytowania mają zadłużeni?
- Pożyczka z gwarantem lub pod zastaw samochodu – opcje dla bardzo zadłużonych
Kogo można uznać za dłużnika?
Odpowiedź nasuwa się tu jedna, a mianowicie taka, że dłużnikiem jest każdy posiadacz kredytu lub innego zobowiązania finansowego. W oczach banku jednak wygląda to nieco inaczej – dłużnikiem staje się każda osoba, która ma zaległości w spłacaniu rat kredytu, a nawet posiada niespłacone rachunki telefoniczne. Dla instytucji bankowych oprócz danych widniejących w Biurze Informacji Kredytowej bardzo ważny jest tak zwany scoring czyli punktacja, która przemawia za wiarygodność kredytową.
Zadłużenie a kredyt
Należy sobie powiedzieć jasno – kiedy posiadamy jakiekolwiek niespłacone zobowiązania finansowe wobec banku, kredytu nie dostaniemy. Z pomocą przychodzą tu firmy pozabankowe, które nie podlegają Komisji Nadzoru Finansowego, a więc przyjmują zupełnie inne kryteria rozpatrywania wniosków klientów niż banki. Niektóre firmy pozabankowe oferują nawet produkt jakim jest pożyczka dla zadłużonych, ale oczywiście nie każdy zadłużony otrzyma pożyczkę, o którą wnioskuje.
Gdzie starać się o pożyczkę, gdy ma się długi?
Możliwości są tu w zasadzie dwie – skorzystanie z oferty firm pożyczkowych, które działają na terenie całego kraju albo rozejrzenie się za pożyczkami pozabankowymi prywatnymi czyli tak zwanymi społecznościowymi. Pożyczka społecznościowa pozwala na ubieganie się o pieniądze od osoby fizycznej – fundacji lub przedsiębiorcy (zwana jest też pożyczką peer-to-peer czyli P2P). Charakteryzuje się ona niskimi kosztami, łatwością otrzymania oraz dość elastycznym sposobem ustalania warunków.
Najczęściej w taki sposób pieniądze pożycza się przez internet, na platformie stworzonej dla potrzeb komunikowania się między użytkownikami. Oczywiście, aby otrzymać taką pożyczkę nie trzeba przedłożyć żadnych zaświadczeń ani mieć poręczycieli.
Jakie jeszcze możliwości kredytowania mają zadłużeni?
Kolejną opcją, z której mogą skorzystać zadłużeni kiedy potrzebują gotówki są pożyczki pod zastaw nieruchomości lub ruchomości. W ten sposób pieniądze mogą zdobyć zadłużone osoby prywatne jak i prowadzące działalność gospodarczą. Warto tu podkreślić, że pożyczkodawca do każdego wniosku podchodzi indywidualnie, dlatego wysokość pożyczki dopasowana jest do możliwości finansowych pożyczkobiorcy.
Pożyczka z gwarantem lub pod zastaw samochodu – opcje dla bardzo zadłużonych
Osoby, które są bardzo zadłużone także mogą liczyć na pożyczkę. Niektóre instytucje udzielają bowiem pożyczek z gwarantem. Na czym to polega? W przypadku udzielania takiej pożyczki sprawdzana jest zdolność kredytowa poręczyciela (gwaranta), natomiast maksymalna wysokość pożyczki to 25 000zł. Kiedy główny pożyczkobiorca nie jest wypłacalny, wtedy obowiązek spłaty długu spada na poręczyciela, który za powstały dług odpowiada całym swoim majątkiem.
Kolejnym sposobem zaciągnięcia pożyczki przez zadłużonych jest tak zwany zastaw samochodu. Wnioskujący, który jest posiadaczem pojazdu musi być jego jedynym właścicielem. Naturalnie w trakcie spłacania pożyczkobiorca cały czas korzysta z samochodu, jedynie w momencie kiedy nie ureguluje on spłaty, pojazd przechodzi na własność wierzyciela.