piątek, 19 lipca 2024
HotMoney
Roślinka rosnąca na pieniądzach

Wybór produktów finansowych oferowanych przez banki i firmy pozabankowe jest dosyć szeroki, także jeżeli chodzi o pożyczki. Jednym z nich jest pożyczka odnawialna. Czym ona jest i na jakich zasadach działa? Czy warto jest zdecydować się na wybór pożyczki odnawialnej?

Czym jest pożyczka odnawialna?

Pożyczka odnawialna nazywana jest inaczej pożyczką liniową z limitem albo odnawialną linią pożyczkową. Jest bardzo podobna kredytu odnawialnego na rachunku z debetem. Odróżnia się od niego jednak tym, że zazwyczaj oferowana jest na znacznie niższe kwoty, rządu 2-10 tysięcy, jednak dokładny limit pożyczki zależeć będzie przede wszystkim od posiadanej zdolności kredytowej. Klient decydujący się na taką ofertę pożyczki gotówkowej otrzymuje określoną kwotę pieniędzy na ustalony w umowie czas. Dostaje dostęp do puli gotówki, którą może rozporządzać jak mu pasuje. Co ważne, klient przechodzi weryfikację tylko raz, a pożyczać może kiedy chce i ile chce.

zobacz także:  Ranking kart kredytowych luty 2020

Jak działa pożyczka odnawialna?

Pożyczka odnawialna działa na podobnej zasadzie jak kredyt odnawialny tylko nie jest wymagane powiązanie z kontem osobistym. Klient podpisuje umowę z firmą pożyczkową tylko raz, a potem zostaje mu przyznany miesięczny limit pożyczkowy do wykorzystania. Tym samym ma się możliwość wielokrotnego korzystania z udostępnionych pieniędzy. Umowy zazwyczaj podpisywane są na kilka miesięcy, czasem nawet na rok, z możliwością późniejszego odnowienia. Co ważne, odsetki płaci się tylko za to, co się pożycza i nie są naliczane w momencie, gdy nie korzysta z naliczonych środków.

Spłata zadłużenia jest dosyć elastyczna, może zostać określony termin do którego klient powinien spłacić wybraną minimalna kwotę, która zależna jest od sumy pożyczonych pieniędzy. Pożyczać można na jeden dzień, kilka dni albo i na dłuższy czas, spłata może nastąpić natychmiastowo lub możliwe jest jej regulowanie przez okres kilku miesięcy i w różnej wysokości.

Gdzie można dostać pożyczkę odnawialną?

Z ofertą pożyczki odnawialnej można spotkać się przede wszystkim w firmach pozabankowych. Choć działają na podobnej zasadzie do kredyt odnawialny z kartą kredytową, są o wiele łatwiejsze do otrzymania, ponieważ firmy kredytowe mają mniej restrykcyjne podejście. Wprawdzie oceniana jest nasza zdolność kredytowa, jednak oczekiwania i warunki do spełnienia są mniej wymagające. Klient jest sprawdzany, ale posiadanie niezbyt czystej historii BIK nie musi być oznaczać odmowy przyznania pożyczki. Banki obecnie nie posiadają w swojej ofercie propozycji pożyczki odnawialnej.

zobacz także:  Najtańszy kredyt gotówkowy, jak szukać najtańszego kredytu gotówkowego?

O pożyczkę odnawialną można ubiegać się bezpośrednio w siedzibie firmy lub wysyłając wniosek online wcześniej rejestrując się na serwisie. Często wymagany jest też przelew weryfikacyjny, a samo konto niezbędne do obsługi tego produktu finansowego.

Dla kogo przeznaczona jest pożyczka odnawialna?

Otrzymanie pożyczki odnawialnej jest o wiele prostsze niż otrzymanie kredytu w banku. Do tego firmy pożyczkowe mniej restrykcyjnie podchodzą do sprawdzania historii kredytowej, co oznacza, że jeżeli miało się w przeszłości drobne problemy ze spłatą, można mieć szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku, na co nie miałoby się szans w banku. Jedynym zastrzeżeniem są aktualne problemy z regularną spłatą zobowiązań – jeżeli je mamy, możemy spotkać się z decyzją odmowną. Nie jest to więc propozycja dla każdego, bowiem firma pożyczkowa będzie liczyła na regularną spłatę zadłużenia.

Dodatkowo pożyczka odnawialna, jako że wiąże się z pożyczaniem i spłatą dokonywaną na przemian, wymaga od klientów także samodyscypliny i nieustannej kontroli nad nad stanem środków. Zdecydowanie nie jest to więc propozycja dla osób, które mają problem z wypłacalnością i zaległe zobowiązania.

zobacz także:  Ranking kart kredytowych Czerwiec 2019

Czy warto wziąć pożyczkę odnawialną?

Jest to zdecydowanie kwestia indywidualna. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że pożyczka odnawialna, jak każda inna pożyczka czy kredyt gotówkowy to zobowiązanie finansowe, które daje nam sporo możliwości, ale jednocześnie jest pewnym obciążeniem. Jeżeli wychodzimy z założenia, że jesteśmy w stanie sprostać temu zobowiązaniu, może to być jak najbardziej dobrze podjęta i korzystna dla nas decyzja. Zawsze jednak należy wszystko dokładnie sprawdzać, jak również obliczyć swoje możliwości finansowe, a także zapoznać się szczegółowo z ofertą i zasadami jej przyznawania. Może to pomóc w uniknięciu późniejszych kłopotów finansowych.

Dodaj Twój komentarz