wtorek, 30 kwietnia 2024
HotMoney

Ubezpieczenie z biura podróży a zakupione samodzielnie – co się bardziej opłaca?

podróżowanie

Podróże to przyjemność, ale nie można zapomnieć, że podczas wyjazdów ważne jest nasze bezpieczeństwo. Jak się o nie zatroszczyć? Można samodzielnie wykupić ubezpieczenie albo ograniczyć się do tego, co oferuje biuro podróży. Na co lepiej się zdecydować?

Co zapewnia ubezpieczenie z biura podróży?

Polisa z biura podróży, która w swojej podstawowej wersji jest dostępna w cenie wycieczki, to ubezpieczenie, w którym nie powinniśmy spodziewać się wysokich odszkodowań. Kwota nie jest wystarczająca, aby na przykład pokryć wysokie koszty leczenia wypadku. W przypadku takiej polisy suma gwarantowana, do której zapewnia się ochronę, nie będzie wysoka. To około 5000 – 10000 euro przy ubezpieczeniu kosztów leczenia. Jeśli mowa o ubezpieczeniu następstw nieszczęśliwych wypadków, sumy są jeszcze niższe – to już zaledwie 500 – 1000 euro.

Może na pierwszy rzut oka nie wydaje się to bardzo mało, ale zaleca się, aby przy wyjeździe do krajów europejskich minimalna suma ubezpieczenia kosztów leczenia wynosiła 30000 euro, a do krajów poza Europą jeszcze więcej. Jak widać, podstawowa wersja polis ubezpieczeniowych z biur podróży nie zbliża się do tego pułapu. Oczywiście mogą go osiągnąć, ale za takie właśnie polisy z większym zakresem trzeba zapłacić dodatkowo, a ceny z reguły są wygórowane.

zobacz także:  Ile kosztuje księgowość? Ceny usług w biurach rachunkowych

Czego nie zapewnia ubezpieczenie z biura podróży?

Ubezpieczenie z biura podróży obejmuje koszty lecenia (do sumy gwarantowanej określonej przez ubezpieczyciela), ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków oraz bagażu. I to właściwie tyle. Takie polisy nie są zbyt rozbudowane.

Ubezpieczenie takie nie zawiera OC w życiu prywatnym, ani klauzuli alkoholowej, co oznacza brak ochrony, jeśli ulegniemy wypadkowi pod wpływem alkoholu. Brak też opcjonalnych dodatków do ubezpieczenia. Podczas wyjazdu można ulec wypadkowi związanemu z podjętą aktywnością wysokiego ryzyka, ale polisy z biur podróży nie mają rozszerzeń dla aktywnych, nie obejmują więc takich sytuacji.

Może to nam być nie na rękę, jeśli wyjeżdżamy właśnie w celu uprawiania sportu. Zwłaszcza, że takie ubezpieczenie nie zapewnia też ochrony w przypadku kradzieży sprzętu sportowego.

Czy warto zakupić ubezpieczenie samodzielnie?

Jak widać z tego, co napisaliśmy powyżej, polisa oferowana przez biuro podróży może okazać się niewystarczająca. Jeżeli czujemy, że to dla nas po prostu za mało, warto się zdecydować raczej na samodzielny zakup ubezpieczenia.

Co za tym przemawia? Między innymi szeroki wybór. Nie będziemy skazani na jeden typ polisy, którego zakres jest narzucony przez biuro podróży. Będziemy mogli wybierać spośród przynajmniej kilkunastu pakietów. Ich gwarantowane sumy, jeśli chodzi o koszty leczenia, mogą być znacznie wyższe od tego, co znajdziemy w polisach biur podróży i wynosić nawet do 40 mln zł.

zobacz także:  Jak ogłosić upadłość konsumencką?

Możemy osobiście zdecydować o zakresie ochrony i wybrać dodatki zgodnie ze swoim osądem. Będziemy mogli sami rozstrzygnąć, czy ważniejsza jest dla nas niższa cena ubezpieczenia, czy też to, by zapewniało ono lepszą, bardziej kompleksową ochronę.

Samodzielnie zakupiona polisa może też objąć swoim zakresem to, czego ubezpieczenie z biura podróży nie zapewnia, a zatem na przykład OC, ochronę sprzętu sportowego, pokrycie kosztów ratownictwa. Ubezpieczający się podróżnik może również wybrać spośród licznych rozszerzeń, na przykład dla chorujących przewlekle.

Dodaj Twój komentarz