piątek, 21 czerwca 2024
HotMoney

Konto osobiste z bonusem, czyli czym kuszą banki

człowiek robiący notatki

W czasach, gdy niemal każdy posiada konto w banku, instytucje te muszą ze sobą ostro konkurować, aby przyciągnąć do siebie klientów. Darmowe konto to już standard, dlatego potrzebne są kolejne przynęty, dzięki którym uda się zachęcić ludzi do korzystania z usług konkretnego banku. Coraz częściej można się więc spotkać z różnego rodzaju bonusami i prezentami. Co zatem można otrzymać w zamian za otwarcie konta?

Konto osobiste – co oferują banki?

Podstawowym typem kont bankowych, z których korzysta większość osób, są rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe. Dają one nieograniczony dostęp do znajdujących się na nich środków, pozwalają na wpłacanie i wpłacanie pieniędzy w dowolnym momencie, a także na dokonywanie przelewów, czy płatności za pomocą kart płatniczych. Tego typu konto bankowe może nosić nazwę konta osobistego, rachunku osobistego, czy konta a vista. Oprocentowanie w takim wypadku jest jest bardzo niskie, lub nie ma go wcale.

Zaletą posiadania takiego konta jest to, że większość banków nie pobiera opłat za jego otwarcie, ani prowadzenie. Zdarzają się natomiast opłaty związane z posiadaniem karty płatniczej lub używaniem bankomatów nienależących do danego banku, w którym mamy otwarty rachunek osobisty. Ponadto banki dają możliwość korzystania z takich instrumentów, jak polecenia zapłaty, polecenia przelewów, zlecenia stałe, czy BLIK.

zobacz także:  Kto udzieli pożyczki zadłużonym? Oferta pożyczek pozabankowych bez BIK i KRD

Bonusy do kont osobistych

Skoro większość banków ma w ofercie darmowe konta osobiste, dzięki którym można korzystać z opisanych wyżej instrumentów finansowych, to jak wybrać bank, w którym najbardziej opłaca się mieć taki rachunek? Przydatny w takiej sytuacji może być ranking kont osobistych. Warto też zajrzeć na strony internetowe poszczególnych banków i zapoznać się z ich ofertami.

Bonusy oferowane przez banki w zamian za otwarcie konta osobistego są przeróżne. ING Bank Śląski feruje np. 100 zł za założenie rachunku i dokonanie płatności kartą na minimum 100 zł (liczą się płatności wykonane do końca roku). MBank oferuje swoim nowym klientom aż 760 zł, jednak pieniądze te można wydać tylko na wskazane przez bank cele (np. kurs prawa jazdy lub paliwo). Niestety jest to oferta skierowana wyłącznie do osób między 18 a 25 rokiem życia, w dodatku obwarowana jest wieloma innymi obostrzeniami.

Spotkać można się także z premiami pieniężnymi, które są przeznaczone do wydania na zakupy w sklepach ze sprzętem sportowym. Popularne są też zwroty za dokonanie zakupów przy użyciu karty płatniczej.

zobacz także:  Ile kosztuje projekt domu? Jak wybrać, od czego zależy cena?

Konta osobiste i ukryte koszty

Szukając najlepszej oferty rachunku osobistego trzeba zachować sporą ostrożność. Bez wątpienia bonusy oferowane przez banki nie są tym, na co powinniśmy zwracać największą uwag. Warto natomiast zapoznać się z tabelą opłat danego konta. Co rusz w życie wchodzą nowe cenniki i pojawiają się w nich nowe opłaty. Coraz więcej banków wprowadza opłaty za przelewy bankowe, korzystanie z bankomatów, czy dokonywanie przelewów ekspresowych.

Dodaj Twój komentarz