Jeśli potrzebujesz gotówki, masz dwie możliwości – wnioskować o kredyt lub pożyczkę. Choć te produkty finansowe są do siebie bardzo podobne, zwykle różnią się wymaganiami, jakie należy spełnić oraz warunkami umowy. Przedstawiamy, co jest bardziej korzystne.
- Jak dostać kredyt gotówkowy?
- Pożyczka – czym się różni od kredytu?
- Kredyt czy pożyczka – co się bardziej opłaca?
Jak dostać kredyt gotówkowy?
Kredyt gotówkowy jest produktem finansowym, które może być oferowany wyłącznie przez banki, co jest regulowane w ustawie o prawie bankowym. Na czym to polega? Bank udziela kredytobiorców określoną ilość środków, które ten musi spłacać w wyznaczonym terminie, wraz z należnymi odsetkami.
Co istotne, umowa o kredyt gotówkowy musi być zawarta na piśmie, w innym wypadku jest nieważna. Ponadto należy spełnić dopełnić kilku formalności. Bez względu na to, czy wnioskujesz o udzielenie kredytu gotówkowego online, czy udajesz się bezpośrednio do siedziby banku, przedstawić trzeba dowód osobisty. Zwykle potrzebne jest też zaświadczenie od pracodawcy o dochodach oraz o rodzaju stosunku pracy.
A czy jest możliwy kredyt gotówkowy bez zaświadczeń? Tak, chociaż wtedy nie będzie opiewać na zbyt wysokie kwoty. Ponadto banki każdorazowo sprawdzają swoich klientów w Biurze Informacji Kredytowej, aby zweryfikować, jakie ryzyko podejmują. Jeśli okaże się, że masz kilka zadłużeń, Twój wniosek może zostać odrzucony.
Pożyczka – czym się różni od kredytu?
Pożyczka również jest produktem finansowym polegającym na udzieleniu środków na określonych warunkach. Jednak sposoby jej przyznawania określone zostały w Kodeksie cywilnym. Najważniejszą konsekwencją tego jest to, że pożyczkodawcą może być nie tylko bank, ale też inne osoby prawne czy osoby fizyczne. W praktyce w udzielaniu pożyczek wyspecjalizowały się firmy zwane parabankami.
Pożyczki online jest to sposób na to, aby uzyskać szybką gotówkę. Dlaczego? Ponieważ w wielu przypadkach klienci parabanków nie są sprawdzani tak, jak kredytobiorcy starający się o pozyskanie środków w banku. Zwykle konieczne jest dostarczenie wyłącznie dowodu tożsamości, nie zawsze pożyczkobiorcy weryfikowani są też w bazach dłużników. Co więcej, pożyczki dla zadłużonych coraz częściej pojawiają się w ofertach różnych instytucji.
Kredyt czy pożyczka – co się bardziej opłaca?
Kredyty różnią się od pożyczek także warunkami, a uściślając – kosztami zadłużenia. W większości przypadków kredyt gotówkowy jest produktem tańszym, o niższym oprocentowaniu. Jest to możliwe dzięki temu, że banki weryfikują zdolność kredytową swoich klientów. Natomiast parabanki, aby zrekompensować sobie podejmowane ryzyko, zwiększają oprocentowanie oraz inne opłaty.
Oczywiście, można też znaleźć oferty, które są korzystne. Ponadto należy podkreślić, że pożyczki oferowane są również przez banki. Aby się jednak o tym przekonać, warto korzystać z porównywarek i rankingów kredytów gotówkowych.
Przyjmuje się, że nad pożyczką lepiej jest się zastanowić, gdy potrzebujesz pieniędzy „na już”. Zwykle o kredyt ubiegać trzeba się dłużej, choć wszystko tak naprawdę zależy od kwoty, o którą wnioskujesz. Jeśli jednak zdecydujesz się na pożyczkę, dokładnie sprawdź firmę, w której ją zaciągasz oraz zapoznaj się z warunkami umowy.
Szczerze co wybrać? pożyczkę ale w pozabankowej firmie. zupełnie inne podejście do klienta i nie musisz mieć mnóstwa dochodów żeby kasę dostać. nawet z umową zlecenie mnie się udało.
Jeśli chcesz otrzymac pieniądze bez formalności to zdecydowanie lepiej wziąć chwilówkę, niż kredyt w banku. W banku to musisz tyle papierków przedstawić i jeszcze czekać w kolejkach
Ja aplikowałam przez internet, jak dla mnie spoko, pierwsza pozyczke dostalam za darmo