czwartek, 21 listopada 2024
HotMoney

Polska popiera Guaido, Dofinansowania z NCBR… – podsumowanie 4 lutego

Wenecja

W Wenezueli wciąż sytuacja się nie ustabilizowała. Polski rząd, idąc za przykładem innych krajów UE, uznał Juana Guaido za tymczasowego prezydenta tego kraju. Jakie jeszcze ważne wiadomości warto znać?

Poparcie Polski dla Guaido

Polska oficjalnie uznała Juana Guaido za tymczasowego prezydenta Wenezueli, co ogłosił minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz, przebywający w Brukseli na spotkaniu ministerialnym Unii Europejskiej i Ligi Państw Arabskich. Od pewnego czasu toczyły się dysputy o tym, czy w sprawie Wenezueli cała Unia Europejska zajmie jedno wspólne stanowisko, czy też za Guaido opowie się jedynie pewna grupa państw członkowskich.

Okazało się, że nie tak łatwo dojść w tym temacie do zgody, dlatego też zamiast wspólnego oświadczenia, poszczególne kraje członkowskie po kolei składają swoje deklaracje, w których uznają Guaido za tymczasowego prezydenta. Jako pierwsze w poniedziałek zadeklarowały to Hiszpania, Francja, Wielka Brytania, Szwecja, Portugalia, Dania, Łotwa, Niemcy, Holandia i Litwa.

Podczas gdy kolejne państwa UE wyrażają swoje wsparcie dla Guaido, Organizacja Narodów Zjednoczonych nie zamierza opowiadać się po żadnej stronie wenezuelskiego konfliktu, jak poinformował sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres. Decyzja ta uargumentowana jest tym, jakoby jedynie bezstronność ONZ mogła pozwolić tej instytucji na zachowanie wiarygodności dla opinii publicznej.

zobacz także:  Ubezpieczenie OC dla firm - ile kosztuje polisa dla przedsiębiorstwa? Jak zabezpieczyć majątek firmy?

„Projekty aplikacyjne”

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przeznaczy łącznie 140 mln zł na dofinansowanie innowacyjnych projektów realizowanych przez naukowo-przemysłowe konsorcja. Chodzi tu między innymi o konkurs „Projekty aplikacyjne”, którego celem jest zwiększenie skali wykorzystania nowych technologicznych rozwiązań w polskim przemyśle. W efekcie mają być wdrożone rozwiązania nowatorskie w skali całego kraju. Służące gospodarce i społeczeństwu.

Dotychczas odbyły się cztery edycje tego konkursu. W ich ramach NCBR przeznaczyło ponad pół miliarda złotych na dofinansowanie 110 projektów, wśród których można wymienić system inteligentnych znaków drogowych czy technologię rasteryzacji obrazu w procesie drukowania, nowatorską dla branży poligraficznej. Nabór do piątej edycji rozpocznie się 4 marca i potrwa do 30 kwietnia.

Opłata ze wstęp do Wenecji

Władze Wenecji zamierzają wprowadzić opłatę za wstęp do miasta. Burmistrz Luigi Brugnaro przedstawił projekt rozporządzenia. Opłata dotyczyć ma tych, którzy do miasta przyjadą pociągiem, autokarem, samochodem lub przypłyną statkiem. Według planów w dni powszednie ma ona wynosić 6 euro, w dniach zwiększonego napływu turystów 8 euro, natomiast w okresie jego kulminacji aż 10 euro.

zobacz także:  Jakie są rodzaje inwestycji krótkoterminowych?

Celem tych działań jest ograniczenie i kontrola zjawiska przyjazdu turystów, którzy odwiedzają Wenecję jedynie na kilka godzin. Stanowią oni większość zwiedzających i przyczyniają się do zatłoczenia miasta. Z opłat zwolnieni mają być za to mieszkańcy regionu Wenecja Euganejska, rodziny mieszkańców miasta, osoby studiujące i pracujące w Wenecji.

Pieniądze uzyskane z opłat mają zostać przeznaczone na utrzymanie miasta, konserwację zabytków, a także poprawę pracy służb komunalnych. Uchylanie się od opłat ma być karane grzywną od 100 do 450 euro. Opłaty zaczną obowiązywać prawdopodobnie od maja, natomiast na rok 2022 planowane jest wprowadzenie rezerwacji wizyt w Wenecji.

1 komentarz

  1. Emka pisze:

    Czytałam, że wojsko w Wenezueli również może przejść na stronę opozycji. Wtedy przejęcie władzy byłoby bardziej realne.

Dodaj Twój komentarz