piątek, 14 czerwca 2024
HotMoney

Ile kosztuje znak drogowy? Ile projektowanie i organizacja ruchu?

Znak STOP na drodze

Montaż znaków drogowych, projektowanie i organizacja ruchu są niezbędne do tego, by zachowane zostało bezpieczeństwo na drodze i nie tylko. Wskazują one sposób, w jaki z przestrzeni publicznej mają korzystać kierowcy, rowerzyści oraz piesi. Decyzje o postawieniu znaków wydaje właściwy organ odpowiedzialny za zarządzenia ruchem, później następuje montaż przed odpowiedzialną za to firmę. A ile kosztują znaki drogowe? Ile trzeba zapłacić za projektowanie i organizację ruchu?

Ile kosztują znaki drogowe?

Ceny znaków drogowych są zróżnicowane. Wiele zależy od tego, jaki to ma być rodzaj znaku. Na jego cenę wpływ może mieć również zastosowany typ odblasku. Przykładowo za znaki ostrzegawcze można zapłacić od ok. 70 zł do nawet 280 zł. Wyższe są ceny znaków zakazu i nakazu. Ich ceny rozpoczynają się od ok. 90 zł, a kończą na ponad 300 zł. Znaki informacyjne, podobnie jak oznakowania przejazdów kolejowych, to wydatek rzędu 65 zł – 410 zł w zależności od rodzaju znaku, jego wielkości itp. W sprzedaży są również tabliczki do znaków drogowych. Za te należy zapłacić, w zależności od wymiaru, do ok. 400 zł. W niektórych firmach, które zajmują się produkcją znaków drogowych, możliwe jest zamówienie tabliczki o nietypowym rozmiarze, wówczas jej cena może być wyższa.

zobacz także:  Ubezpieczenie do kredytu gotówkowego, kiedy warto wziąć?

Oddzielną kategorią są znaki uzupełniające, kierunku oraz miejscowości. Cena w ich przypadku zależy od tego, jak zostały one wykonane, czy tablica ma być z nadrukiem, czy ma być dwustronna itp. Koszty wykonania takich oznakowań to wydatek między 200 zł a 750 zł.

Kupić można również elementy bezpieczeństwa ruchu. Cennik zależy oczywiście od tego, o jaki element chodzi, dlatego kwoty mogą być w tym przypadku bardzo zróżnicowane.

Ile kosztuje projektowanie i organizacja ruchu?

Projektowanie i organizacja ruchu to często jedna z usług specjalistów, którzy w ofercie mają również produkcję znaków drogowych. Organizacją ruchu zajmują się takie firmy jak Unistop, które w kompleksowy sposób opracują projekt z propozycją gotowych rozwiązań. Trudno uogólniać koszty takich usług, ponieważ zależne są one nie tylko od wybranej firmy, ale również od tego, jak zaawansowany ma to być projekt, ile ma mieć etapów, ile ma trwać, ile znaków ma się pojawić w organizacji ruchu, ile będzie kosztowało utrzymanie tej organizacji itp. W przypadku samego projektu jest to koszt od 700 zł do kilku tysięcy. Organizacja tymczasowa natomiast to wydatek powyżej 1500 zł, jeszcze droższa jest organizacja docelowa.

zobacz także:  Dobra sesja na GPW, Ostatnia sierpniowa sesja na Wall Street, Uszczelnienie systemu podatkowego

Wynajem znaków drogowych

Firmy, które zajmują się produkcją znaków drogowych często oferują również ich wynajem, dzięki czemu można obniżyć koszty. Sprawdza się to szczególnie podczas tymczasowej organizacji ruchu, która trwa zazwyczaj przez określony czas. Wówczas niektórym przedsiębiorstwom budowlanym bardziej opłaca się skorzystać z wypożyczalni znaków drogowych niż kupować nowe oznakowania, co korzystnie wpłynie na optymalizację kosztów w firmie.

Dodaj Twój komentarz