piątek, 26 kwietnia 2024
HotMoney

Podatek od kryptowalut, Eksploatacja Amazonii… – przegląd 2 sierpień 2019

kryptowaluta Bitcoin

Od przyszłego roku podatek od czynności cywilnoprawnych nie będzie już dotyczył kryptowalut. Tymczasem Brazylia znalazła się na celowniku ONZ w związku z sytuacją plemienia Waiapi, którego interesy są zagrożone przez eksploatację Amazonii.

Koniec podatku od kryptowalut

Projekt nowelizacji ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych Ministerstwa Finansów, który został właśnie zamieszczony na stronach Rządowego Centrum Legislacji, zakłada, że już od 1 stycznia 2020 roku nie będzie pobierany ten podatek od sprzedaży kryptowalut.

Według wyjaśnień resortu, w świetle przepisów ustawy z 9 września 2000 roku podatek od przeniesienia praw majątkowych określa się w wysokości 1% wartości każdego nabycia, bez względu na to, czy podatnik osiągnął z tego tytułu zysk czy stratę.

Ministerstwo Finansów uważa, że opodatkowanie takich transakcji prowadziłoby do sytuacji, w których kwota podatku mogłaby przekraczać wartość zainwestowanych środków pieniężnych. A ponieważ zasady konstytucyjne określają, że przepisy prawa podatkowego nie powinny stanowić pułapki dla podatnika, wyjściem okazało się zwolnienie od podatku.

zobacz także:  500+ dla niepełnosprawnych, Wyrok w sprawie Amber Gold... - przegląd 20 maj 2019

Nowe sankcje USA na Rosję

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump podpisał rozporządzenie wykonawcze, które nakłada na Rosję nowe sankcje. Ma to być odpowiedź na wywieraną przez Kongres presję, by wzmocnić wobec Moskwy restrykcje za próbę otrucia Siergieja Skripala, byłego pułkownika rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU i współpracownika wywiadu brytyjskiego. Zdaniem brytyjskich władz atak został przeprowadzony przez oficerów GRU działających za przyzwoleniem rosyjskiego rządu. Moskwa zaprzecza tym oskarżeniom.

USA wycofują się z traktatu INF

Sekretarz stanu Mike Pompeo potwierdził, że dniem 2 sierpnia Stany Zjednoczone oficjalnie wycofują się z traktatu o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu INF. Traktat ten został zawarty przez przywódców USA i ZSRR Ronalda Reagana i Michaiła Gorbaczowa w 1987 roku w Waszyngtonie. Przewidywał likwidację arsenałów tej broni i zaprzestanie jej produkcji i stosowania. Chodziło o pociski o zasięgu od 500 do 5500 km.

USA są zdania, że teraz traktat jest celowo naruszany przez Rosję, ma terenie której rozmieszczana jest właśnie taka broń. Stany Zjednoczone uznały, że nie ma sensu dłużej tkwić w układzie, który miałby być przestrzegany tylko przez jedną stronę.

zobacz także:  Ile emigranci przywożą, wysyłają pieniędzy do Polski?

Eksploatacja Amazonii

Sprawozdawczyni ONZ do spraw ludów tubylczych Victoria Tauli-Corpuz oskarża prezydenta Brazylii Jaira Bolsonaro, uważając, że ponosi on odpowiedzialność za rabunkową eksploatację Amazonii i sytuację plemienia Waiapi, zamieszkującego region obfity w złoża rudy żelaza i miedzi oraz złoto. Sytuacja się zaognia – 23 lipca zginął plemienny przywódca Emyra Waiapi. Dochodzenie w tej sprawie jest w toku, ale najprawdopodobniej został on zaatakowany przez pracowników pobliskiej kopalni.

Sprawozdawczyni ONZ obarcza winą za tę sytuację brazylijskiego prezydenta, który w swoich przemówieniach wzywa do eksploatacji gospodarczej tych ziem, głosząc przy tym, że tubylcze rezerwaty w Amazonii uniemożliwiają rozwój kraju.

Dodaj Twój komentarz