wtorek, 16 lipca 2024
HotMoney

Bankowość internetowa i mobilna – jak bezpiecznie korzystać z konta osobistego?

bezpieczeństwo konta osobistego

Wielu z nas nie wyobraża już sobie korzystania z usług bankowych bez dostępu do nich w naszym komputerze, tablecie czy telefonie. Szybko, wygodnie i bez konieczności stania w kolejce, to argumenty zdecydowanie przemawiające za korzystaniem z bankowości elektronicznej. Ten komfort obwarowany jest wieloma zagrożeniami, które generuje rozwijająca się cyberprzestępczość. Jak się przed nimi uchronić?

Na czym polega bankowość internetowa i mobilna?

Pozornie tak samo brzmiące terminy bankowości internetowej i mobilnej odnoszą się do nieco odmiennych funkcji, które wchodzą w skład bankowości elektronicznej. Ta ostatnia obejmuje dostęp do rachunków bankowych zarówno przy użyciu komputera, telefonu, smartfona czy terminalu POS.

Określenie bankowość internetowa jest przeznaczone dla korzystania z oferty i usług banku przez komputer. Bankowość mobilna pozwala na dostęp do świadczeń za pośrednictwem mobilnych aplikacji, które należy zainstalować na tablecie lub w telefonie. Aplikacje mobilne umożliwiają wykorzystanie funkcji tych urządzeń jak np. lokalizacja GPS, kamera. Pozwala to zaoferować klientowi banku szeroki katalog różnorodnych usług, w tym szybki dostęp do konsultanta poprzez rozmowę wideo czy prowadzenie chatu.

zobacz także:  Czy warto założyć wspólne konto bankowe?

Jakie są zalety korzystania z bankowości elektronicznej?

Główną zaletą korzystania z takiej formy oferowanych usług jest oczywiście wygoda i zdecydowana oszczędność czasu. Prawie wszystkie, potrzebne nam na co dzień, świadczenia możemy otrzymać bez konieczności odwiedzania oddziału banku. Dotyczy to wszystkich czynności jakie wykonujemy każdego dnia jak wykonywanie przelewów, sprawdzanie historii operacji czy salda na naszym rachunku.

Drogą elektroniczną możemy zrealizować czasochłonną, w „realnym świecie”, procedurę założenia rachunku bankowego. W ten sposób złożymy również wniosek o kredyt konsumencki czy pożyczkę gotówkową.

Istnieją finansowe aplikacje, które stwarzają możliwość płacenia za zakupy telefonem. Dostępne są też usługi wykonywania przelewów pomiędzy użytkownikami na numer telefonu lub adres e-mail. Transakcyjne aplikacje bankowości moblinej pozwalają na jednorazowe doładowania telefonów komórkowych. Rozważając wybór najlepszej dla nas instytucji finansowej mamy możliwość weryfikacji poszczególnych ofert bankowych, pomocne są wszelkiego rodzaju porównywarki i kalkulatory.

Na co zwrócić uwagę, aby bezpiecznie korzystać z konta osobistego?

Korzystając z bankowości internetowej i mobilnej często nie zdajemy sobie sprawy ze skali zagrożeń, jakie związane są wykonywaniem operacji finansowych w tej formie.

zobacz także:  Ile kosztuje laweta samochodowa?

Często hakerzy, za pośrednictwem specjalnie spreparowanego SMS-a, instalują w naszym telefonie oprogramowanie, które pozwala na przechwycenie naszego loginu i hasła do konta osobistego. Taka forma usiłowania oszustwa może przybierać różne formy.

Najważniejsze, aby zwracać uwagę na wszelkie podejrzane wiadomości tekstowe. Nie należy na nie odpowiadać ani też dokonywać żadnych instalacji w urządzeniach mobilnych, zgodnie z zawartymi w nich instrukcjami. Bank nigdy nie żąda od swojego klienta instalacji dodatkowych aplikacji, warto też pobierać wszystkie aplikacje na swój telefon ze sprawdzonych, oficjalnych sklepów.

Trzeba wiedzieć, że przed każdorazowym logowaniem do systemu należy zweryfikować prawidłowy adres naszego banku. Rozpoczyna się zawsze od skrótu https:// ( nie http://), obok adresu strony musi widnieć symbol zamkniętej kłódki, który oznacza certyfikat bezpieczeństwa.

Warto pamiętać dokładny adres internetowy swojego banku, co pomoże w wychwyceniu wszelkich, nawet najmniejszych, odstępstw. Należy używać legalnego oprogramowania antywirusowego do ochrony komputera i urządzeń mobilnych. Trzeba unikać logowania na swoje konto z cudzych urządzeń i nie korzystać, w takich sytuacjach, z publicznych, ogólnodostępnych sieci Wi- Fi.

zobacz także:  WIBOR - czym jest, jak jest obliczany?

1 komentarz

  1. Iza pisze:

    Nie wyobrażam już sobie życia bez aplikacji banku w telefonie, dzięki niej praktycznie nie chodzę do stacjonarnego oddziału banku, nie muszę też korzystać z komputera, żeby robić przelewy albo inne operacje. Krótko mówiąc świetna rzecz.

Dodaj Twój komentarz