czwartek, 19 września 2024
HotMoney

Od czego można ubezpieczyć firmę? Rodzaje polisy dla przedsiębiorstw

Drog ewakuacji, bezpieczeństwo

Ubezpieczenie to nie tylko propozycja dla osób prywatnych, ale i dla firm. Pozwala ono na zabezpieczenie majątku i ograniczenie ryzyka związanego z prowadzeniem działalności. Wielu przedsiębiorców, szczególnie małych firm i tych które działają na rynku od niedawna, nie czuje potrzeby by je ubezpieczać, uważając to za stratę pieniędzy. Czy na pewno? Od czego w ogóle można ubezpieczyć firmę?

Ubezpieczenie dla firm obowiązkowe czy dobrowolne?

Od razu można powiedzieć, że w większości przypadków ubezpieczenie firmy nie jest obowiązkowe, choć niektóre zawody tego wymagają. Wiąże się to zazwyczaj z większym ryzykiem wyrządzenia krzywdy osobom trzecim. Jeżeli chodzi o obowiązkowe OC firmy, to z pewnością muszę je wykupić biura rachunkowe, radcy prawni, agenci ubezpieczeniowi, notariusze, detektywi, inżynierowie budowlani, osoby związane ze służbą zdrowia. W przypadku pozostałych przedsiębiorców, nie jest ono wymagane i jest to jedynie opcja, która może być wykorzystana na wypadek nieprzewidzianych sytuacji. Dotyczy to także ubezpieczenia małej firmy, gdzie konieczność wypłacenia odszkodowania w za wyrządzone szkody, mogą pociągnąć za sobą upadek biznesu.

zobacz także:  Jakie opłaty notarialne przy zakupie domu i mieszkania?

Jakie rodzaje polisy ubezpieczeniowej dla firm wyróżniamy?

Ubezpieczenie majątku firmy może przybrać charakter deliktowy, kontraktowy albo deliktowo-kontraktowy. Czym są i czym się między sobą różnią? Ubezpieczenie deliktowe dotyczy przede wszystkim sytuacji trudnych do przewidzenia, ale za które przedsiębiorca musi ponieść konsekwencje prawne. Dotyczy to przede wszystkim uszkodzenia mienia, zdrowia lub nawet utratę życia. Nawet jeżeli firma nie odpowiada bezpośrednio za zdarzenie, ponosi odpowiedzialność za jego skutki.

W przypadku ubezpieczenia kontraktowego, mamy do czynienia ze stratami związanymi z niedotrzymaniem warunków umowy pomiędzy przedsiębiorcą, a kontrahentem. Jeżeli więc firma nie wywiąże się z umowy lub wykona swoją pracę niewystarczająco starannie, może ponieść tego konsekwencje.

Jeżeli zaś chodzi o ubezpieczenie deliktowo-kontraktowe, to jest to po prostu połączenie dwóch powyższych typów. Zazwyczaj zdarza się też tak, że firmy decydują się na właśnie takie połączenie, czyli pełny pakiet ubezpieczenia względem różnych nieprzewidzianych sytuacji i w razie strat za wykonaną nieodpowiednio pracę.

Od czego można ubezpieczyć firmę?

Jedną z najpopularniejszych firm ochrony jest ubezpieczenie majątkowe dla firm. Zazwyczaj obejmują one ochronę budynków, maszyn, urządzeń, produktów oraz towarów, które przeznaczone są na sprzedać. Firmę można też ubezpieczyć od utraty zysku, a także zdecydować się na ubezpieczenie pracowników czy samochodów firmowych. Standardowa polisa obejmuje najróżniejsze grupy zdarzeń, które mogą się przyczynić do dokonania szkód, jak kradzież, pożar, powódź, wybuch, wandalizm czy szkody elektryczne.

zobacz także:  Co to jest hipoteka przymusowa?

Ile kosztuje ubezpieczenie firmy?

Cena ubezpieczenia będzie zależała od kilku czynników. Po pierwsze od podstawowej składki jakie proponuje dane towarzystwo ubezpieczeniowe, po drugie od tego, jakie warunki nas interesują i od czego chcemy ubezpieczyć firmę, co też może w pewien sposób podnieść koszta. Jednym z warunków stawianych przez ubezpieczycieli jest wysokość rocznego obrotu, który nie przekracza 2 mln złotych. Zazwyczaj bywa tak, że proponowane warunki dla dużych firm są lepsze niż ubezpieczenia dla małych firm, ale z drugiej strony, im większa firm,a tym większa składka ubezpieczenia.

Przy ustalaniu ogólnych wytycznych i wysokości takiej składki bierze się zazwyczaj pod uwagę dwa kryteria: branżę, w której działa firma oraz zakresy ubezpieczenia i prawdopodobieństwo wystąpienia szkody. Co za tym idzie, oferty i warunki mogą się między sobą różnić, a ubezpieczenie OC dla firmy usługowej będzie inne, niż ubezpieczenie OC dla firmy produkcyjnej.

Wybór polisy ubezpieczeniowej firmy nie jest łatwe, ale to, o czym powinniśmy pamiętać, to niepodejmowanie decyzji bez dokładnego przemyślenia. Ubezpieczenie ma ratować firmę i minimalizować ewentualne zagrożenia, a posiadanie do dla samego posiadania nie ma większego sensu. Trzeba być tego świadomym i wcześniej dokładnie przyjrzeć się ofertom poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych.

zobacz także:  Prywatyzacja w Polsce, od kiedy, dlaczego tak dużo mówi się o prywatyzacji?

komentarze 2

  1. Katarzyna pisze:

    Należy pamiętać, że warunki ubezpieczeń dla firm różnią się pod pewnymi względami od polis dla osób prywatnych. Przegląd takich różnic można znaleźć na stronie porównywarki Ubea.

  2. ajona pisze:

    To jest chyba akurat oczywiste. W końcu ubezpieczenia dla firm mają o wiele większy zakres,muszą być lepiej przygotowane.

Dodaj Twój komentarz