Polski rząd przyjął projekty nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz ustawy o transporcie drogowym. Jakie przepisy będą teraz obowiązywać?
- Koniec profilowania bezrobotnych?
- Nowe prawa dla przewoźników
- Apel w sprawie aplikacji
- Wybory w Turcji – zaskarżenie wyników
- Komodo nie dla turystów
Koniec profilowania bezrobotnych
Przyjęty przez rząd projekt noweli ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy znosi spoczywający dotąd na powiatowych urzędach pracy obowiązek ustalania profilu pomocy dla każdego bezrobotnego. Zmiany podyktowane są orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, który w czerwcu uznał, że uregulowanie w rozporządzeniu zasad przypisywania przez urząd pracy osobie bezrobotnej profilu jest niezgodny z konstytucją. Dzięki zniesieniu tego obowiązku urzędy pracy mają szybciej pomagać bezrobotnym.
Nowe prawa dla przewoźników
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o transporcie drogowym. Wprowadza ona między innymi definicję pośrednika przy przewozie osób samochodem osobowym oraz taksówką. Przewiduje ona również możliwość stosowania aplikacji mobilnej jako alternatywnego narzędzia do naliczania opłaty. Oznacza to, że będzie można używać jej zamiast taksometru i kasy fiskalnej. Dotyczyć będzie to taksówkarzy oraz okazjonalnego przewozu osób pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu więcej niż 7 i mniej niż 9 osób.
Apel w sprawie aplikacji
27 instytucji zrzeszonych w ramach Międzynarodowej Sieci Ochrony Konsumentów, a wśród nich również polski Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, podpisało apel związany z aplikacjami sprzedawanymi w Apple Store i Google Play Store. Według nich zakres pojawiających się przy tych aplikacjach informacji jest niewystarczający. Nie pozwala konsumentom w pełni uświadomić sobie, jakie są różnice między poszczególnymi aplikacjami, a to stanowi przeszkodę w podjęciu świadomej decyzji.
Wybory w Turcji – zaskarżenie wyników
W tureckich wyborach rządząca Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) uzyskała 44,3%, a zatem najwięcej głosów. Straciła jednak władzę w stolicach prowincji, w dwóch najważniejszych miastach, Ankarze i Stambule. Ten fakt sprawia, że wybory uznawane są za jedną z największych porażek prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, sprawującego rządy już od 16 lat.
AKP postanowiła więc zaskarżyć wyniki wyborów i złożyć odwołania w każdym z okręgów w Ankarze, gdzie kandydat Partii Ludowo-Republikańskiej Mansur Yavas wygrał z byłym ministrem środowiska Mehmetem Ozhasekim, a także we wszystkich 39 obwodach w Stambule, gdzie zwyciężył Ekrem Imamoglu.
Komodo nie dla turystów
Indonezyjska wyspa Komodo cieszy się sporym zainteresowaniem turystów – odwiedza ją średnio 10 tys. osób miesięcznie. Na pewien czas jednak się to zmieni. Rząd Indonezji podjął decyzję o zamknięciu dla turystów wyspy na cały rok 2020.
Jaki jest powód tych działań? Otóż chodzi o ochronę waranów. Największe jaszczurki świata zamieszkują Komodo w liczbie około 5 tys. Zwierzęta są zagrożone przez ludzką działalność. Kwitnie między innymi ich przemyt – nie dawniej niż w zeszłym tygodniu policja zatrzymała trudniącą się nim szajkę, która zdążyła sprzedać już 40 waranów. Wywożone z Indonezji zwierzęta trafiają zwykle do kupców w Azji, gdzie przerabia się je na składniki, którym tradycyjna azjatycka medycyna przypisuje własności lecznicze.
No tak, waran z Komodo… 😉 pytanie tylko czy to wina turystów, że handluje się tymi zwierzętami. Przecież tym zajmują się lokalne szajki, a wyspa zostanie zamknięta dla turystów.