środa, 29 maja 2024
HotMoney

Nowe sankcje USA na Rosję a kurs rubla

Biały Dom w Waszyngtonie

Rosja znów nie ma powodów do radości, a wszystko przez planowane nowe sankcje ze strony USA. Już sama ich zapowiedź znacząco wpłynęła na aktualny kurs rubla, który w porównaniu do dolara spadł aż o 5%. Co takiego się stało, że USA zapowiadają drakońskie sankcje na Rosję, które już w znacznym stopniu osłabiły pozycję rubla?

Sankcje USA na Rosję

Rzeczniczka Departamentu Stanu – Heather Nauert zapowiedziała, że wprowadzone zostaną na Rosję sankcje. Zdaniem Waszyngtonu, naruszone zostało prawo międzynarodowe poprzez użycie broni chemicznej lub biologicznej przeciwko własnym obywatelom. Za to właśnie Rosja musi liczyć się z takimi sankcjami jak zakaz zezwoleń na eksport dóbr o szczególnym znaczeniu dla bezpieczeństwa narodowego. Już sam ten komunikat wpłynął na znaczne osłabienie pozycji rubla na rynku światowym.

Na tym jednak nie koniec. Jeśli Rosja nie zapewni, że nie użyje ponownie broni chemicznej lub biologicznej, wprowadzona zostanie druga transza sankcji, która może być jeszcze bardziej dotkliwa. Według nieoficjalnych informacji może to być zawieszenie lotów Aerofłotu do USA, obniżenie eksportu i importu, a także obniżenie rangi stosunków dyplomatycznych.

zobacz także:  Jak podzielić kredyt hipoteczny po rozwodzie? Czy możliwe jest zwolnienie od obowiązku świadczenia?

Przyczyny sankcji na Rosję

Główną i być może jedyną przyczyną sankcji jest użycie przez Rosję broni chemicznej lub biologicznej na jednego z byłych rosyjskich szpiegów i jego córkę. Skripal wraz z rodziną zamieszkał w Wielkiej Brytanii i to właśnie tam padł celem ataku. W przeszłości był on skazany za szpiegostwo na rzecz Wielkiej Brytanii, więc dla ojczystego kraju stał się niewygodny. W marcu br. Skripal i jego córka stracili przytomność pod centrum handlowym w Salisbury. W stanie krytycznym zostali przewiezieni do szpitala, gdzie rozpoczęła się walka o ich życie. Badania wykazały, że za ich stan odpowiedzialny jest środek paralityczno-drgawkowy. Po kilku tygodniach, Julia, a potem jej ojciec opuścili szpital.

Reakcje na atak na Skripala

Władze brytyjskie od razu oskarżyły Rosję o próbę zabójstwa, co przyczyniło się do konfliktu między tymi krajami. Wielka Brytania wydaliła z państwa grupę rosyjskich dyplomatów, a w ślad za nią postąpiło tak wiele europejskich krajów. Rosja oczywiście nie przyznała się do tego ataku i twierdzi, że była to prowokacja brytyjskich służb. Wobec realnie zbliżających się sankcji nie może jednak przejść obojętnie i już zapowiada odwet za decyzję USA.

zobacz także:  Donald Tusk, co o nim wiemy? Krótka biografia i znalezione ciekawostki w sieci na temat Donalda Tuska

1 komentarz

  1. Andriej pisze:

    Możliwe, że w obecnej sytuacji te sankcje na Rosję będą wyższe. Coś w końcu musi wpłynąć na to, co robi Putin, nikt nie może sobie z nim poradzić.

Dodaj Twój komentarz