Choć coraz częściej mówi się o kryzysie czytelnictwa, zarówno w Polsce, jak i w wielu innych krajach na świecie, to czołowi światowi pisarze wciąż mają się dobrze i zarabiają miliony. Co roku tworzone są rankingi, w których umieszczani są najlepiej zarabiający pisarze świata. Kto znalazł się na szczycie w 2018 roku roku? Dowiecie się tego z naszego artykułu.
- Czy pisanie książek się opłaca?
- Top 10 najlepiej zarabiających pisarzy świata
- Źródła dochodów pisarzy
Czy pisanie książek się opłaca?
Mogłoby się wydawać, ze bycie pisarzem to zawód, który pozwala realizować swoją pasję i spełnić swoje artystyczne ambicje, ale niestety nie przynosi wymiernych zysków. W wielu przypadkach jest tak rzeczywiście, niektórzy twórcy latami szukają wydawnictwa, które zdecyduje się opublikować ich książki, wielu docenianych jest dopiero po śmierci. Na szczęście nie jest to reguła i autorzy, których nazwiska znajdują się na liście najlepiej zarabiających pisarzy świata udowadniają, ze sukces jest możliwy, a pisarstwo może przynosić naprawdę duże pieniądze.
Top 10 najlepiej zarabiających pisarzy świata
Jak łatwo się domyślić najlepszymi zarobkami cieszą się pisarze anglojęzyczni, w dodatku część z nich gości na tej liście już od dłuższego czasu. Co ciekawe, niektórzy nie napisali w zeszłym roku ani jednej książki, a i tak ich zarobki są powalające. Oto lista dziesięciu najlepiej zarabiających pisarzy na świecie:
- James Patterson – 86 milionów dol.
- J.K. Rowling – 54 mln dol.
- Stephen King – 27 mln dol.
- John Grisham – 24 mln dol.
- Jeff Kinney – 18,5 mln dol.
- Dan Brown – 18,5 mln dol.
- Michael Wolff – 13 mln dol.
- Danielle Steel – 12 mln dol.
- Nora Roberts – 12 mln dol.
- Rick Riordan – 10,5 mln dol.
Źródła dochodów pisarzy
Oczywiście sprzedaż książek nie jest jedynym źródłem dochodów najlepiej zarabiających pisarzy na świecie. Świetnym tego przykładem jest chociażby J.K. Rowling, która w 2018 roku nie wydała żadnej książki i mimo że jej zyski spadły aż o 41 milionów dolarów w stosunku do dochodów z 2017 roku, to wciąż utrzymuje się na bardzo wysokiej pozycji w rankingu. Wszystko dzięki zyskom z franczyzy, gdyż na ekrany kin ciągle wchodzą filmy związane tematycznie ze światem Harrego Pottera („Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindewalda”), ponadto powstają tematyczne parki rozrywki oraz wiele gadżetów, które stale przynoszą zysk pisarce.
Dzięki filmowym adaptacjom powieści rosną zarobki wielu autorów, w tym m.in. Stephena Kinga. Film „To” nakręcony na podstawie powieści o tym samym tytule przyniósł zysk w wysokości 700 mln dolarów, co sprawiło, że stał się najlepiej zarabiającym horrorem w historii. Niezwykle wysokie dochody z ekranizacji swoich powieści czerpie również Dan Brown, który ostatnią książkę wydał w 2013 roku.
Zaskoczeniem dla wielu osób jest pojawienie się na liście pisarzy dziennikarza. Michael Wolff, który wydał książkę z gatunku non-fiction o tytule „Ogień i furia” zdecydował się w niej opowiedzieć o kulisach prezydentury Donalda Trumpa, co zapewne jest powodem, dla którego tak wiele osób postanowiło ją kupić.
Ten ranking niestety pokazuje, że nie trzeba wcale pisać wybitnych książek, aby stać się sławnym i bogatym. Oczywiście wszyscy ci autorzy zasługują na uznanie z różnych względów, ale szkoda, że prawdziwe dzieła literatury są często kompletnie niedoceniane.