piątek, 14 czerwca 2024
HotMoney

Sieci marketów Polsce – Lidl, Żabka, Biedronka, Tesco, Rossmann… skąd pochodzą? kto właścicielem?

supermarket

W Polsce działa kilka sieci marketów, które mają największe znaczenie. Mowa oczywiście o Lidlu, Biedronce, Rossmannie, Tesco, Żabce… Czy wiesz skąd pochodzą? Kto jest ich właścicielem? Jak długo są na rynku?

Biedronka

Sieć sklepów Biedronka jest największą w Polsce i chyba najchętniej odwiedzaną przez Polaków. Nie każdy jednak wie, kto jest ich właścicielem. Biedronka należy do spółki akcyjnej Jerónimo Martins Polska. Jej właścicielem jest portugalskie konsorcjum Jerónimo Martins. Jednak zanim sklepy zostały przez nie wykupione, należały do zupełnie innej spółki. Założycielem sklepu Biedronka jest bowiem przedsiębiorca Mariusz Świtalski – właściciel Elektromisu. Co ciekawe, pierwszy sklep sieci Biedronka powstał w Poznaniu. Otwarto go 4 kwietnia 1995 roku. Od tamtego czasu sieć zaczęła się dynamicznie rozrastać. Rocznie otwierano setki kolejnych sklepów.

Lidl

Lidl to niemiecka sieć sklepów dyskontowych, która działa na terenie całej Europy. Nazwa sklepu wzięła się od nazwiska emerytowanego nauczyciela – Ludwiga Lidla. Firma została założona w latach 30. XX wieku, ale pierwszy sklep otwarto w 1973 roku. Lidl należy wraz ze sklepem Kaufland do spółki Schwarz Beteiligungs GmbH.

zobacz także:  Kredyt gotówkowy czy kredyt konsolidacyjny?

Tesco

Tesco to brytyjska sieć hipermarketów i supermarketów, która ma swoje filie również w innych krajach. Przedsiębiorstwo zostało założone przez kupca żydowskiego pochodzenia, który był synem imigranta z Polski – Jacka Cohena. Trudnił się sprzedażą żywności w Londynie, która pochodziła z nadwyżek wojskowych. Sklepy Tesco pojawiły się w 1924 roku. Ich nazwa wzięła się od 3 pierwszych liter herbaty przedsiębiorstwa T.E. Stockwell i 2 liter nazwiska założyciela.

Rossmann

Sklep znany jako Rossmann to tak naprawdę Dirk Rossmann GmbH. Firma założona została 17 marca 1972 roku przez Dirka Rossmanna. To jedna z największych sieci drogeryjnych, której sklepy można znaleźć na terenie Europy. W Polsce pierwszy sklep otwarto 23 maja 1993 w Łodzi przy ulicy Piotrkowskiej.

Żabka

Sklep Żabka założony został w 1998 r. przez byłego właściciela firmy Elektromis – Mariusza Świtalskiego. To ten sam przedstawiciel, który powołał do życia Biedronkę. W przeciwieństwie do niej Żabka jest siecią niewielkich sklepów spożywczych typu convenience. Filie znajdują się w Polsce i w Czechach. Działają na zasadzie franczyzy. W latach 2006-2015 prezesem spółki był Jacek Roszyk, który wcześniej rozwijał także sieć sklepów Biedronka. Następnie Krzysztof Andrzejewski i Tomasz Suchański. Co ciekawe, w 2007 roku sieć sklepów Żabka została sprzedana czeskiemu inwestorowi Penta Investments. W 2008 roku połączono spółki Żabka Polska SA i Anura SA.

zobacz także:  Co to jest i na czym polega franchising?

Jak widać, najpopularniejsze w Polsce sieci marketów mają właścicieli z Polski, Niemiec lub Wielkiej Brytanii. Oczywiście z czasem zmieniają właścicieli, wchodzą w skład większych spółek, konsorcjów. Najważniejsze jednak, że nie odczuwają tego konsumenci. Od lat mogą robić zakupy w marketach: Lidlu, Biedronce lub Tesco, sklepach Żabka blisko domu, drogeriach Rossmann.

komentarze 2

  1. ciekawe pisze:

    No ciekawe! Nie miałam o tym wcześniej pojęcia. Fajna wiedza!

  2. anonim pisze:

    Tesco to chyba powoli się z Polski wycofuje… A w sumie co do pochodzenia pozostałych sklepów, to wszystkie znałam. Tylko dość późno zorientowałam się, że Biedronka jest portugalska.

Dodaj Twój komentarz