wtorek, 28 stycznia 2025
HotMoney

Leasing czy najem długoterminowy samochodu? Co się bardziej opłaca dla przedsiębiorców?

Czerwone Audi

Obok leasingu wynajem długoterminowy samochodu to najpopularniejsza metoda finansowania pojazdu. Warto jednak zastanowić się, co jest bardziej opłacalne dla przedsiębiorcy i dlaczego. Przeczytaj zatem o aucie w leasingu i o najmie długoterminowym.

Co to jest wynajem długoterminowy samochodu?

Wynajem długoterminowy przypomina pewne zasady leasingu, a czasem nawet bywa nazywany leasingiem. Podstawową różnicą jest tu wartość końcowa, za którą możemy wykupić samochód po zakończeniu leasingu. W przypadku najmu długoterminowego wartość samochodu do wykupienia sięga nawet 50% jego początkowej wartości. Jest tak jednak tylko wtedy kiedy zdecydujemy się wynajmować auto na 3 lata, natomiast w przypadku klasycznego leasingu samochód możemy już wykupić od 1 – 20% jego początkowej wartości.

Przy wynajmie długoterminowym po prostu najczęściej zakłada się, że klient nie będzie zainteresowany wykupieniem auta. Niektóre umowy leasingowe mają taką opcję tylko po prostu zapisaną, aby spełnić pewne wymogi. W przypadku wynajmu wpłata własna wynosi 0% – z tego też powodu nazywa się tu wynajem wypożyczeniem, a nie zakupem. Leasingobiorca z każdym kolejnym miesiącem i tak pokrywa utratę wartości pojazdu.

zobacz także:  Wnioskomat - 10 realnych ofert kredytowych, które sprawdzą dla Ciebie brokerzy finansowi

Czym jest leasing?

Z leasingu najczęściej korzystają przedsiębiorcy, którzy dopiero rozpoczynają działalność. Warto tu pamiętać o dwóch rodzajach leasingu – operacyjnym i finansowym. W leasingu operacyjnym podatek VAT naliczany jest stopniowo, z uwzględnieniem każdej raty, przy leasingu finansowym całość podatku spłaca się wraz z wpłaceniem pierwszej raty. Leasing operacyjny jest o tyle bardziej korzystny, że umożliwia wrzucenie w koszty uzyskania przychodu wszystkich wydatków związanych z utrzymaniem samochodu. W leasingu finansowym z kolei pożyczający auto staje się jego posiadaczem leasingowym. Umowa leasingowa na samochód w leasingu operacyjnym zawarta jest na minimum 40% czasu amortyzacji środka trwałego, w przypadku leasingu finansowego umowa zawierana jest na czas określony, ale bez minimalnego okresu jej trwania.

Dlaczego przedsiębiorcy chętniej wybierają wynajem długoterminowy?

Wynajem długoterminowy jest bardziej złożoną formą wypożyczenia samochodu. Łączy ona w sobie zalety różnych form dysponowania autem. W koszty działalności można zatem wliczyć pełne raty płacone usługodawcy. Po zakończonym okresie najmu, można wymienić samochód na inny model. Uniwersalną propozycją jest wynajem na rok i trochę dłużej. Oferta najmu długoterminowego kierowana jest do wszystkich branż i różnych firm, niezależnie od tego czy są to małe, duże czy średnie przedsiębiorstwa. Po stronie wynajmu długoterminowego stoją także formalności związane z pojazdami. Same oferty wynajmu są bardzo korzystne finansowo, a im dłuższy okres wynajmu tym lepsza oferta dla klienta.

zobacz także:  Ile kosztują conversy w Anglii? Ceny obuwia popularnych marek w Wielkiej Brytanii

Pamiętajmy też, że w przypadku leasingu gwarancje na samochód mamy tylko przez 24 miesiące eksploatacji. Przedłużona gwarancja to natomiast nic innego jak tylko ubezpieczenie od kosztów serwisowych.

Zalety i wady leasingu i wynajmu długoterminowego

To, że przedsiębiorcy najczęściej decydują się na wynajem długoterminowy nie oznacza, że leasing nie posiada zalet. Przede wszystkim możliwe jest wykupienie auta w leasingu na korzystnych warunkach. Ponadto ma się możliwość skorzystania nie tylko z salonów, ale także pożyczyć auto można od brokerów z zagranicznych sieci dealerskich. Samochód w leasingu można także dłużej finansować co jest trudne w przypadku wynajmu długoterminowego.

Patrząc na wynajem długoterminowy widać, że jest tu większa płynność finansowa przedsiębiorstwa (brak wpłaty własnej, niższe raty) i istnieje możliwość wymiany samochodu na nowy średnio co 2-3 lata. Oprócz tego można rozłożyć pakiet serwisowy na raty, co jest niebywałą zaletą w przypadku właścicieli firm. Natomiast wadą wynajmu długoterminowego jest wyższa suma opłat jeśli zdecydujemy się na wykup samochodu, brak możliwości finansowania od niektórych brokerów i brak (w przypadku niektórych marek) możliwości negocjowania raty.

zobacz także:  Gdzie w Polsce zarabia się najwięcej?

1 komentarz

  1. Tadek pisze:

    Moim zdaniem możliwość wykupu samochodu za bardzo niska kwotę jest kusząca, zwłaszcza, że wiele firm później takie samochody sprzedaje drożej. Trzeba przy tym uważać, te auta są często w kiepskim stanie.

Dodaj Twój komentarz