wtorek, 16 kwietnia 2024
HotMoney

Ile kosztuje skok ze spadochronem? Czy każdy może wykonać skok ze spadochronem?

Skok ze spadochronu w tamdemie

Amatorów ekstremalnych wrażeń przybywa. Na przestrzeni ostatnich kilku dekad, takie rozrywki jak skoki na spadochronie, na bungiee czy lot paralotnią cieszą się dużą popularnością. Niestety, nie jest to rozrywka dla każdego i nie chodzi nawet o mierzenie się z własnymi lękami. Ile właściwie kosztuje taki skok na spadochronie? Kto może się na to zdecydować?

Spadochroniarstwo w Polsce

Spadochroniarstwo zdecydowanie staje się coraz popularniejszą rozrywką, a także sportem. Zalicza się ono do sportów ekstremalnych, ale w wersjach przeznaczonych dla amatorów jest to sposób na przeżycie niezapomnianych wrażeń. Tym samym skoki takie świetnie sprawdzają się tak dla profesjonalistów, jak i osób, które po prostu chciałyby zażyć nieco adrenaliny.

Co ciekawe, skoki spadochronowe dzieją się na kilka rodzajów. Ten przeznaczony dla amatorów to najczęściej skok tandemowy, czyli skok ze spadochronu wraz z instruktorem, do którego jest się doczepionym. Dla bardziej zaawansowanych sportowców są jeszcze podniebne akrobacje zwane freefly, sufrfing w chmurach na desce, czyli skysurf, a także windsuit, który zalicza się do niezwykle ekstremalnych sportów i przeznaczony jest tylko dla mocno zaawansowanych skoczków. Popularne są także skoki w formacji, inaczej drużynowe skoki spadochronowe.

zobacz także:  Co to jest dumping?

Gdzie można skakać ze spadochronu w Polsce?

Amatorzy skoków spadochronowych nie mają na co narzekać – w Polsce istnieje wiele miejsc, gdzie można zażyć właśnie takich podniebnych wrażeń. Firm, które się tym zajmują jest wiele i oferują one zarówno skoki ze spadochronu w ramach prezentów czy imprez firmowych, a także jako specjalistyczne szkolenia. Spokojnie można znaleźć więc aerokluby w takich miastach jak Warszawa, Kraków, Wrocław, Gliwice, Łódź, Gdańsk, Katowice czy Toruń. Oczywiście punktów na mapie naszego kraju jest więcej, spokojnie takie namiary można znaleźć w sieci.

Ile kosztuje skok ze spadochronu?

Koszty związane ze skokami spadochronowymi będą w znacznej mierze zależały od tego, od gdzie się udamy, a także o jaki skok nam będzie chodziło. Wśród amatorów wrażeń i popularnych propozycji prezentowych dominują przede wszystkim skoki tandemowe. W Polsce za taką rozrywkę trzeba zapłacić 600 – 1000 zł. Czasami zdarzają się też duże promocje, dzięki czemu koszty wychodzą znacznie niższe. Takie usługi jak zdjęcia i filmy także należy doliczać jako dodatkowy wydatek.

Jeżeli chcemy zacząć swoją przygodę ze spadochroniarstwem bardziej na poważnie, można też pomyśleć o przejściu szkolenia, które pozwoli nam na samodzielne skoki, a także uprawianie tego sportu ekstremalnego jako profesjonaliści. Tutaj jednak trzeba się liczyć z większymi kosztami, bowiem cena szkolenia AFF zaczyna się mniej więcej od 1,5 tys zł w górę i w zależności od wybranego pakietu, może sięgnąć ok 6 – 7 tysięcy. Takie szkolenie pozwala jednak na samodzielne wykonywanie skoków bez udziału instruktora.

zobacz także:  Whisky, które są w rękach polskich przedsiębiorców

Kto może skakać ze spadochronu?

Jednym z często pojawiających się pytań jest to związane z przeciwwskazaniami do wykonywania skoków ze spadochronu. Kto tak naprawdę może się zdecydować na taki krok? W przypadku skoków tandemowych ryzyko jest niewielkie, ponieważ za wszystko odpowiada instruktor i często jedynym przeciwwskazaniem jest określona granica wagi (najczęściej max do 120 kg). Nie ma minimalnej i maksymalnej granicy wiekowej, jednak wiele będzie zależało także od naszego organizmu i stanu zdrowia. Najczęstszymi przeciwwskazaniami do odbycia skoków ze spadochronu są ciężkie choroby serca i układu krążenia, epilepsja czy ciążą. Poza tymi wyjątkami każdy może się na to zdecydować, nawet osoby z niepełnosprawnością ruchową.

Istotne może być także nasze nastawienie psychiczne. Dla wielu osób skok z dużej wysokości wiąże się z dużym stresem, dlatego trzeba takie działania dobrze przemyśleć i przygotować się mentalnie. Atak paniki w trakcie skoku może być niebezpieczny, dlatego dobrze jest zastanowić się, czy to dobry pomysł. Dla wielu osób taki skok jest właśnie szansą na przełamanie swoich lęków.

zobacz także:  Nowy Bank w Polsce, Moneta z Anną Walentynowicz

1 komentarz

  1. Majka pisze:

    No niestety kwota jest dość okrągła, póki co najpierw chce polatać w tunelu aerodynamicznym a potem będę odkładać na skok ze spadochronem

Dodaj Twój komentarz