niedziela, 10 listopada 2024
HotMoney

Kredyt konsumencki a konsumpcyjny, jakie różnice? Kiedy warto wziąć?

pieniądze i sejf

Różnych rodzajów kredytów i pożyczek jest tak wiele, że bardzo często mamy trudności z rozróżnieniem ich od siebie. Stosowana w reklamach terminologia może być niejasna, a czasem z pozoru drobne szczegóły mają bardzo poważne konsekwencje. Wybierając kredyt musimy mieć absolutna pewność, że produkt bankowy, na który się decydujemy jest dokładnie tym, czego potrzebujemy, dlatego warto znać różnicę pomiędzy kredytem konsumenckim a konsumpcyjnym.

Jak działa kredyt konsumencki?

Kredyt konsumencki jest produktem regulowanym przez ustawę z dnia 12 maja 2011 roku. Mówi ona o tym, że umowy kredytowe, aby zyskać status konsumencki muszą spełniać kilka warunków. Po pierwsze ich wartość nie może przekraczać 255 550 złotych. Po drugie taki kredyt może oferować bank, firma pożyczkowa lub Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa. Trzecim warunkiem jest cel – kredyt konsumencki może być udzielony na dowolny cel z wyłączeniem działalności gospodarczej i zawodowej osoby, która go otrzymuje.

Do kredytów konsumenckich należą zatem kredyty gotówkowe, obrotowe, samochodowe, konsolidacyjne, ratalne, udzielane przez banki oraz SKOK-i, a także pożyczki udzielane przez instytucje pozabankowe. Bardzo istotna kwestią jest również to, że zaciągając kredyt konsumencki kredytobiorca jest chroniony w szczególny sposób. Musi on otrzymać wszystkie niezbędne informacje dotyczące warunków otrzymania pieniędzy.

zobacz także:  Statoil zmienia się w Circle K - co wiemy o Circle K?

Czym jest kredyt konsumpcyjny?

Kredyt konsumpcyjny może być udzielony na dowolny cel, a ponadto najczęściej zostaje wypłacony w gotówce bezpośrednio do ręki lub przelewem na konto. Jeśli idziemy do banku po kredyt na mieszkanie, wtedy staramy się o kredyt konsumencki, który nie jest już konsumpcyjnym. Kredyt konsumpcyjny nie jest zdefiniowany prawnie, a pieniądze z niego pochodzące możemy wykorzystać także, aby np. ratować swoją firmę. Tego rodzaju kredyt jest zaciągany najczęściej po to, aby finansować bieżące potrzeby gospodarstw domowych, takie jak zakup sprzętu RTV/AGD, czy pokrycie nieplanowanych wczesnej, nagłych wydatków.

Kredyt konsumpcyjny a konsumencki – różnice

Jak widać na podstawie powyższych opisów, zasadnicza różnica pomiędzy kredytem konsumencki, a konsumpcyjnym jest związana z ich przeznaczeniem. Ponadto kredyty konsumpcyjne są udzielane głównie przez banki, natomiast konsumenckie to wszystkie kredyty, zarówno bankowe jak i pozabankowe, które spełniają ustawowe wymagania. Kredyty, które mogą być przeznaczone na dowolny cel zwykle nie są duże, natomiast kredyty konsumenckie często dotyczą większych kwot i o ile nie jest to pożyczka pozabankowa, to wymagane jest dopełnienie większej ilości formalności.

zobacz także:  Ile wynosi wkład własny w kredycie hipotecznym? Od czego zależy wysokość wkładu własnego?

Bez wątpienia kredyt konsumencki warto wziąć, gdy czekają nas konkretne wydatki, takie jak kupno samochodu czy mieszkania. Mamy wtedy pewność, na co chcemy przeznaczyć pieniądze, a do tego posiadamy prawne zabezpieczenie. Jeśli natomiast chodzi o kupno jakiegoś sprzętu na raty, to lepszym rozwiązaniem będzie kredyt konsumpcyjny.

1 komentarz

  1. Lucyfer pisze:

    Polecam firmę, w tej chwili jedna z niewielu firm, która poważnie traktuje klienta i dba o jego dobro. Jasne zasady udzielanych pożyczek i ze wszystkim idzie się porozumieć.

Dodaj Twój komentarz