Kredyt hipoteczny to produkt finansowy, na który nie każdy może sobie pozwolić. To zobowiązanie długoterminowe, dotyczy zazwyczaj ogromnych kwot, dlatego banki skrupulatnie weryfikują kandydatów. Kto ma więc największe szanse na otrzymanie kredytu hipotecznego i jak zwiększyć prawdopodobieństwo przyznania tego produktu?
- Kredyt hipoteczny – co to jest?
- Kredyt hipoteczny – dla kogo?
- Zdolność kredytowa a kredyt hipoteczny
Kredyt hipoteczny – co to jest?
Kredyt hipoteczny to długoterminowe zobowiązanie celowe. Oznacza to, że środki pozyskane w ten sposób trzeba przeznaczyć na zakup nieruchomości lub jej remont czy modernizację. Podstawowym warunkiem kredytu hipotecznego jest zabezpieczenie w postaci hipoteki, która stanowi ograniczone prawo rzeczowe na nieruchomości. Produkt ten może być maksymalnie zaciągnięty na 35 lat. Nie dziwi więc fakt dokładnego analizowania sytuacji życiowej i finansowej potencjalnego kredytobiorcy. Oprocentowanie kredytu hipotecznego przeważnie nie jest zbyt wysokie, wynosi 3-4%. Kluczowym parametrem jest jednak RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania), która wskazuje realny koszt kredytu.
Kredyt hipoteczny – dla kogo?
Kredyt hipoteczny niestety nie jest produktem przeznaczonym dla każdego. Dla banków duże znaczenie ma wiek kredytobiorcy i to nawet nie w chwili składania wniosku, a w momencie spłacania ostatnich rat. Jak już zostało wspomniane, jest to produkt długoterminowy, czasem spłata rat trwa aż 35 lat. Może więc się okazać, że osoba dojrzała starająca się o kredyt, zanim zdąży go spłacić, przejdzie już na emeryturę, która będzie niższa niż otrzymywane do tej pory wynagrodzenie. Banki mierzą siły na zamiary i oceniają, kto będzie w stanie sprostać spłatom przez długi okres. Z tego powodu większe szanse mają osoby młode niż dojrzałe, nawet jeśli ich zdolność kredytowa jest niższa.
Zdolność kredytowa a kredyt hipoteczny
Zdolność kredytowa ma w przypadku kredytów hipotecznych ogromne znaczenie. Im lepsza, tym większe szanse na przyznanie długoterminowego zobowiązania. Starając się o kredyt hipoteczny warto skorzystać z kalkulatora zdolności kredytowej, w którym trzeba podać okres spłaty, typ rat, limity na kartach kredytowych, raty innych kredytów, inne stałe zobowiązania, miesięczny dochód gospodarstwa oraz liczbę osób w gospodarstwie. Po chwili okaże się, na jaką kwotę kredytu można sobie pozwolić.
Zdolność kredytową poprawi także pozytywna historia w BIK. Jeśli wcześniej kredytobiorca nie miał żadnych problemów ze spłatą zobowiązań, jego szanse na otrzymanie kredytu wzrastają. Warto też pomyśleć o rezygnacji z kart kredytowych i uregulowaniu wszelkich zaciągniętych pożyczek itp. Lepiej mieć „czyste konto” decydując się na kredyt hipoteczny o wysokiej kwocie.
Nie bez znaczenia jest też rodzaj wykonywanej pracy, a raczej forma umowy. Większe szanse mają osoby zatrudnione na umowę o pracę na czas nieokreślony. Warto więc pomyśleć o uregulowaniu spraw związanych z pracą przed staraniem o kredyt. A ile trzeba zarabiać, żeby otrzymać kredyt hipoteczny? Na to pytanie trudno uzyskać odpowiedź. Analizowanych jest więcej czynników niż sam dochód.