niedziela, 26 maja 2024
HotMoney

Kiedy należy wstawić i ile kosztuje stała proteza zębowa?

Stan jamy ustnej i uzębienia przekazuje informacje na temat stanów zapalnych i schorzeń, z którymi boryka się organizm. Próchnica, choroby przyzębia rzutują na ogólny stan zdrowia i są przyczyną powstawania ubytków w uzębieniu, które są zarówno problemem estetycznym jak i funkcjonalnym. Jak sobie z nimi poradzić i kiedy należy wstawić stałą protezę zębową?

Jak możemy sobie poradzić z brakami w uzębieniu?

Wszyscy wiemy jak ważną rolę w życiu odgrywa olśniewający uśmiech, kiedy możemy pochwalić się zdrowymi i pięknymi zębami. Każdy z nas borykał się z problemami stomatologicznymi i mamy świadomość jak trudno jest czasem wyleczyć chory ząb. Często, pomimo wysiłków i nakładów finansowych, stan chorobowy umiejscowiony w szczęce skutkuje koniecznością ekstrakcji zęba lub kilku. Problem rozległych ubytków dotyka zwłaszcza osoby starsze, w podeszłym wieku, powoduje że przestają się uśmiechać.

Uzupełnienie protetyczne możemy podzielić na ruchome oraz stałe. Do pierwszej grupy zaliczamy protezy osiadające i wsparte na naturalnych zębach protezy szkieletowe, istotne że należy je wyjmować w celu czyszczenia. Są stosunkowo tanie, co przekłada się na niższy komfort używania.

zobacz także:  Jak sprawdzić biuro podróży przed kupnem wycieczki?

W przypadku protez ruchomych siły zgryzowe są przenoszone na dziąsła, co powoduje osiadanie protezy, konieczne są systematyczne wizyty u protetyka, co kilka lat należy taką protezę wymienić. Bardzo ważna jest odpowiednia higiena, ponieważ stosowanie protez ruchomych sprzyja powstawaniu stanów zapalnych i grzybiczych.

Dlaczego warto rozważyć stałą protezę zębową?

Doświadczony dentysta, na podstawie badania i zdjęć rentgenowskich doradzi, która z dostępnych metod będzie właściwa. W przypadku stałych protez zębowych nie musimy obawiać przypadkowego odklejenia i wypadnięcia, nie ulegają również zmianie nasze odczucia podczas jedzenia, ponieważ proteza nie zasłania nam podniebienia tylko mocowana jest na implantach.

Na które rodzaje protez stałych możemy się zdecydować?

Do protez stałych zaliczyć możemy wkłady koronowe zwane inaczej koronami zębowymi. Pozwalają na zamontowanie na uszkodzonym zębie warstwy, nakładki wykonanej z porcelany, kompozytu czy cyrkonu, pod warunkiem że korzeń zęba nie został uszkodzony. W przypadku kiedy doszło jego zniszczenia oparciem dla korony jest wszczepiony przez lekarza implant.

Jeżeli mamy jeden lub kilka ubytków obok siebie stomatolog może zaproponować nam most protetyczny. Filarem, który będzie mocowaniem dla mostu są zdrowe, naturalne zęby, które przed zabiegiem muszą zostać odpowiednio przygotowane i spiłowane. Istnieje również opcja wsparcia mostu na implantach, jest to jednak zdecydowanie droższe rozwiązanie.

zobacz także:  Zakup i utrzymanie konia, ile kosztuje koń wielkopolski, a ile małopolski?

Stałymi protezami są też licówki. To delikatne, porcelanowe, kompozytowe, ceramiczne lub akrylowe płytki przyklejane do zewnętrznej powierzchni zęba. Pozwalają wyeliminować różnice i niedoskonałości w uzębieniu, odbudowę brakujących fragmentów zęba i ujednolicenie koloru.

Jak kształtują się koszty stałej protezy zębowej?

Koszt z jakim musimy się liczyć, podejmując decyzję o wstawieniu stałej protezy, jest uzależniony od rodzaju wybranego rozwiązania oraz materiału, z którego został wykonany. Trzeba też wziąć pod uwagę różnice w cennikach usług poszczególnych gabinetów stomatologicznych.

Cena jednej korony zębowej zamyka się w granicach od 700 zł do nawet 2 000 zł. Najdroższe są korony pełnoceramiczne. Konieczność wykonania odbudowy za pomocą implantu sprawia, że musimy głębiej sięgnąć do naszego portfela lub konta oszczędnościowego, ponieważ całkowity koszt usługi to około 5 000 zł do 6 000 zł.

Usługa polegająca na wstawieniu mostu protetycznego jest uzależniona od ilości punktów, które trzeba nadbudować. W przypadku dwóch ubytków i zastosowania mostu porcelanowego na metalu musimy się liczyć z wydatkiem około 3 000 zł, za taki sam most wykonany z tlenku cyrkonu zapłacimy już 6 000 zł.

zobacz także:  Rankingi kredytów gotówkowych, co można z nich wyczytać szukając kredytu gotówkowego?

Koszt licówek determinuje rodzaj materiału z jakiego je wykonano oraz liczba jaką chcemy założyć. Za kompozytową zapłacimy od 300 zł do 600 zł, natomiast wartość porcelanowej waha się w granicach od 1 000 zł do 3 000 zł. /p>

Proteza nylonowa – ile kosztuje?

W ostatnich latach wielu pacjentów decyduje się na uzupełnienie braków w uzębieniu protezą nylonową, dlatego warto wiedzieć, jakie są jej zalety i przede wszystkim – ile kosztuje. Są to tzw. protezy elastyczne, co oznacza się, że są bardziej komfortowe w noszeniu, łatwiej się adaptują. Ponadto są lżejsze i nie wywołują reakcji alergicznych, m.in. dlatego tak wiele osób się nimi interesuje.

Natomiast zła wiadomość jest taka, że wykonuje się je wyłącznie odpłatnie. A koszt protezy nylonowej może wynosić od 1 000 zł do 17 000 zł. Przy czym trzeba uwzględnić, że zwykle konieczna jest ich wymiana co dwa lata.

Dodaj Twój komentarz