czwartek, 21 listopada 2024
HotMoney

Jaka jest najlepiej płatna praca w Polsce?

grupa pracowników przy stole

W pracy spędzamy praktycznie 1/3 doby. To dużo, bardzo dużo. Właśnie dlatego nie ma co się dziwić, że poświęcając swoje życie pracy, chcemy godnie zarabiać. Z wynagrodzeniami bywa różnie… Jaka jest najlepiej płatna praca w Polsce? Kto dostaje najwyższe pensje?

Kto zarabia najwięcej?

Nawet dziecko zapytane o to, kto zarabia najwięcej pieniędzy, odpowie: prezydent, dyrektor, kierownik. Tak jakoś w naszej mentalności jest, że wysokie stanowiska kojarzą się z wysokimi zarobkami. To jednak nie jest prawda. Trzeba zdać sobie sprawę, że choć oczywiście w wielu firmach właśnie osoby, które zajmują w hierarchii najwyższe miejsca, zarabiają najwięcej, to wcale nie musi to oznaczać, że dochody tych osób są bardzo wysokie.

Zestawia się bowiem ze sobą nie stanowiska, a zawody. Wszak dyrektor szkoły jest nauczycielem, a dyrektor szpitala lekarzem – czy oboje zajmując dyrektorskie stanowisko, zarabiają tak samo? Nie. Na ich wynagrodzenie wypływa zwłaszcza to, jaki zawód wykonują.

Właśnie dlatego sprawdzając, jaka jest najlepiej płatna praca w Polsce, nie bierzemy pod uwagę prezesów, członków zarządów dużych spółek czy dyrektorów, chociaż przecież doskonale wiemy, że zarabiają najwięcej. Jednak lepiej nam skupić się na tym, jak pokierować swoją karierą, by zarabiać określoną ilość pieniędzy w danym zawodzie, a nie na stanowisku, które… w każdej chwili można stracić. Przeglądając ogłoszenia o pracę, jak te na www.gowork.pl, częściej szukamy określonego zawodu, a nie stanowiska.

Jaka jest najlepiej płatna praca w Polsce?

Można powiedzieć, że oczywiście najlepiej płatne prace to te, w których jest się prezesem, dyrektorem lub członkiem zarządu, bo otrzymuje się miesięcznie ogromne pieniądze. Te jednak wynikają przede wszystkim z samego faktu, że to firma, którą się zarządza, ma dobre wyniki finansowe, więc i na wynagrodzenia dla „tych u góry” jest dużo środków finansowych. Warto jednak zdać sobie sprawę, że karta się może odwrócić.

zobacz także:  Praca po studiach - jak karierę zawodową zaczynają absolwenci?

Co więcej, nie zawsze jest tak, że osoby najwięcej zarabiające mają jakiekolwiek kwalifikacje. Bywa, że po prostu są członkami zarządu w dużej firmie. Oczywiście nie można umniejszać ich roli – mają na sobie ogromną odpowiedzialność, jednak w artykule tym skupimy się bardziej na tych przypadkach, gdzie nie stanowisko, a zawód wpływają na wysokość zarobków. Najwięcej zarabiają osoby, które zajmują stanowiska eksperckie. Są to więc zawody, które wymagają konkretnego wykształcenia, doświadczenia i wiedzy. Ale czy aby na pewno?

Co wpływa na wysokość wynagrodzenia?

Nawet w ramach jednego zawodu i stanowiska eksperckiego zaobserwować można rozbieżności w wysokości wynagrodzenia. Wpływa na nie również staż pracy, ale też zdobyte wykształcenie, płeć i czynniki zależne od firmy – jej wielkości, kapitału, szczebla organizacji, branży, a także regionu Polski.

Najlepiej płatne zawody

Zacznijmy od tego, jaki zawód należy wykonywać, by dobrze zarabiać. Czy jest tak, że aby mieć wysokie wynagrodzenie trzeba mieć wyższe wykształcenie, w tym być absolwentem elitarnego kierunku? A może potrzebne są specjalistyczne kursy? Szkolenia? Okazuje się, że niekoniecznie. Owszem, zdecydowanie najwięcej zarabia się po studiach informatycznych, technicznych i prawniczych. Poniżej prezentujemy zawody, które dają najwyższe zarobki.

Inżynier ds. jakości – jest odpowiedzialny za to, by produkt był najwyższej jakości. Zazwyczaj do objęcia tego typu stanowiska konieczne jest ukończenie studiów technicznych, choć bywa, że nie jest to wymagane. Istotne jest to, by rozumieć technologiczne podstawy procesu, jaki ma się kontrolować. Często niezbędną wiedzę zdobywa się na szkoleniach, a umiejętności – dzięki doświadczeniu.

zobacz także:  Kredyt hipoteczny a działalność gospodarcza - na co trzeba uważać?

Analityk finansowy – wymaga ukończenia studiów wyższych na uczelniach ekonomicznych. Praca jest dobrze płatna, bo polega na tworzeniu budżetów, prognozowaniu finansów, układaniu planów i realizowaniu ich.

Project manager – odpowiada za planowanie i realizację projektu. Najczęściej na tego typu stanowisko wybiera się najlepszą osobę z zespołu, która będzie w stanie nadzorować go. Project managerowie są w IT, finansach, budownictwie, ale i w innych branżach. Najczęściej tych technicznych. Oczywiście w przypadku project managera cenniejsze są umiejętności niż wykształcenie.

Programista – tutaj posłużymy się ogólnym pojęciem. Oczywiście w ramach takiego zawodu są różne stanowiska, takie jak architekt oprogramowania, Senior Java Developer, Web Developer, inżynier systemowy itd. W zależności od umiejętności można zajmować różne stanowiska i zarabiać różne pieniądze, ale zawsze będą to wysokie zarobki. Dużym zaskoczeniem dla wielu jest to, że wbrew pozorom nie tak ważne jest wykształcenie, co umiejętności, więc jest to świetna opcja, gdy chce się zarabiać więcej, by przekwalifikować się i „pójść” w programowanie.

Kontroler finansowy – to praca dla osób z wyższym wykształceniem ekonomicznym, zwłaszcza na kierunku finanse i rachunkowość, które mają kilkuletnie doświadczenie w pracy, aby móc nadzorować księgowość, a więc mieć kontrolę nad finansami firmy.

Radca prawny – udziela pomocy prawnej firmom i osobom prywatnym, reprezentując klientów przed sądami i urzędami. Aby pracować w tym zawodzie, wymagane jest ukończenie studiów prawniczych (6 lat) i aplikacji radcowskiej (3 lata), po czym zdanie egzaminu radcowskiego.

Brand manager to zawód, który często wymaga wyższego wykształcenia na kierunkach związanych z marketingiem i zarządzaniem, jednak wcale nie jest to koniecznością. Najważniejsze, by osoba na tym stanowisku umiała stworzyć plan i strategię promocji produktu lub usługi.

zobacz także:  Jak otrzymać kredyt hipoteczny bez umowy o pracę?

Specjalista ds. bezpieczeństwa IT to zawód, który wiąże się z bardzo wysokimi zarobkami. Osoby, które się tym zajmują, zazwyczaj są absolwentami kierunków technicznych z telekomunikacji lub informatyki. Muszą mieć opanowane podstawy programowania, ale też wszystkie narzędzia, które pozwalają na weryfikację bezpieczeństwa systemów informatycznych.

Inżynier automatyk – zajmuje się konserwacją i naprawami maszyn, urządzeń i innych sprzętów, a także analizą przyczyn awarii i zapobieganiu im. Do pracy w tym dobrze płatnym zawodzie niezbędne jest wykształcenie wyższe techniczne oraz doświadczenie w pracy w zakładzie przemysłowym.

Key account manager, czyli specjalista ds. kluczowych klientów, to osoba odpowiedzialna w firmie za kontakt z najważniejszymi i największymi klientami, w związku z czym jej zarobki muszą być na wysokim poziomie. Wymagania do objęcia pracy na takim stanowisku są bardzo wysokie – wiele zależy nawet nie od samego wykształcenia, ale od znajomości firmy i dobrego podejścia do klienta. Wysoko cenione są umiejętności prezentacyjne, negocjacyjne, marketingowe.

Lekarze – zarówno chirurdzy, jak i ortodonci, wykonują dobrze płatną pracę. Aby zostać lekarzem, wymagane są odpowiednie studia, ale też umiejętności i ciągłe kształcenie się. Zawód ten jest bardzo trudny – w końcu chodzi w nim o leczenie i ratowanie życia innych ludzi. Tak więc i zarobki muszą być wysokie.

Najlepiej płatna praca – czyli jaka?

Widać więc wyraźnie, że żeby dobrze zarabiać, trzeba nie tyle zajmować wysokie stanowisko, ile przede wszystkim – mieć wysokie kompetencje i odpowiedzialność. Większość z zawodów, w których można dobrze zarabiać, to te związane z braniem na siebie kluczowych decyzji. Odpowiedzialność za zdrowie lub życie ludzi, ich sytuację prawną, bezpieczeństwo IT, kontakt z kluczowymi klientami, stworzenie czy promocję produktu/marki, nadzór nad finansami, pracą maszyn i systemów musi i jest być dobrze wynagradzana.

komentarze 2

  1. Roksana pisze:

    Najlepiej opłacani to są politycy! Taka kasa za nic nierobienie, że głowa mała!

  2. Serio pisze:

    W dzisiejszych czasach najwięcej właśnie zarabiają informatycy i programiści. Technologia wciąż się rozwija i firmy potrzebują takich ludzi aby nadal mogli projektować nowe systemy.

Dodaj Twój komentarz