sobota, 27 lipca 2024
HotMoney

Jak wycofać przelew? Możliwości cofnięcia przelewu z konta

Kobieta przy laptopie

Możliwość dokonania szybkiego przelewu za pomocą bankowości internetowej znacząco ułatwia nasze życie. Czasem może się jednak zdarzyć, że przelew wykonany nieprawidłowo, pomylimy numer konta lub z jakichkolwiek innych przyczyn będziemy chcieli wycofać przekaz pieniężny. Czy banki dają taką możliwość?

Przelew z konta bankowego – jak działa?

Dokonywanie przelewów z konta jest banalnie proste, wystarczy wpisać adres nadawcy, jego numer konta i uzupełnić kwotę, jaką chce się przekazać, a następnie zlecić przelew. Najpopularniejszą formą są zdecydowanie przelewy ELIXIR, który jest systemem rozliczeń międzybankowych. Za jego pomocą możemy przekazywać pieniądze pomiędzy bankami, firmami i osobami prywatnymi.

Jak działa przelew? Wysyłamy zlecenie, które oczekuje na otwarcie sesji o określonej porze. Bank odbiera informacje o przelewie i przekazuje je dalej oczekując na otwarcie kolejnej sesji tym razem w Krajowej Izbie Rozliczeniowej, gdzie potem oczekuje na otwarcie sesji w banku odbiorcy i ostatecznie trafia do niego. Jeżeli przelew jest do tego samego banku co adresata, wówczas czas oczekiwania jest krótszy.

zobacz także:  Największe centra handlowe świata

Niestety adresując przelew nietrudno o pomyłkę, w wówczas pojawia się pytanie o to, czy jest możliwe wycofanie takiego przekazu. Jest, ale na określonych warunkach.

Kiedy można cofnąć przelew?

Droga przekazu pieniężnego od adresata do odbiorcy jest dosyć długa, ale jak się okazuje, nie w każdym momencie będzie możliwe wycofanie przelewu. Jak zostało już wspomniane, zlecając przelew wykorzystujemy system ELIXIR, który opiera się na sesjach, czyli okienkach w których wszystkie wlecenia są przyjmowane i przekazywane dalej. Godziny otwarcia sesji wychodzących i przychodzących różnią się między sobą i najczęściej występują trzy razy w ciągu dnia. Jeżeli zorientujemy się, że zleciliśmy błędny przelew, najlepiej jeżeli będzie to w porze, gdy sesja jeszcze nie została otwarta, a pieniądze nie powędrowały dalej. Dotyczy to zresztą zarówno sesji wewnątrzbankowych, jak i ogólnokrajowych.

Jak cofnąć przelew?

Do dyspozycji mamy tak naprawdę kilka możliwości. Jeżeli zorientujemy się dosyć szybko, a nasz przelew jeszcze nie wszedł na sesję bankową, wówczas wystarczy wejść na swoje konto w zakładkę transakcji oczekujących i anulować ją. Można też zadzwonić do banku i powiedzieć jaka jest sytuacją, wówczas istnieje opcja anulowania telefonicznego. Ostatnią opcją jest jeszcze bezpośrednia wizyta a placówce banku.

zobacz także:  Czy można skrócić okres spłaty kredytu hipotecznego? Kiedy wcześniejsza spłata kredytu jest opłacalna?

Co jednak, gdy nasz przelew przeszedł już przez sesje banku? Jeszcze nie wszystko jest stracone – sesje ogólnokrajowe także odbywają się w określonych godzinach. Warto wówczas zadzwonić do naszego banku i poradzić się, co z tej sytuacji robić, ponieważ my już nie mamy możliwości cofnięcia z poziomu bankowości internetowej. Nieco gorzej jeżeli nasz przelew przeszedł już przez KIR, wtedy najwięcej będzie zależało od współpracy z bankiem i od samego odbiorcy.

Czy da się odzyskać błędnie przesłany przelew?

Tutaj niestety sprawa nie jest prosta. Jeżeli nie zdążyliśmy cofnąć przelewu i pieniądze trafiły do odbiorcy, możliwości mamy tak naprawdę bardzo mało. Współpraca z bankiem będzie bardzo istotna, jednak najwięcej zależeć będzie od samego odbiorcy. Jeżeli zorientuje się on, że otrzymał pieniądze z nieznanego sobie źródła, prawdopodobnie sam będzie dociekał o co chodzi i zwróci mylnie przekazaną gotówkę. Niestety zdecydowanie częściej zdarza się, że takie osoby nie chcą współpracować i zatrzymują przelew dla siebie i tutaj pojawia się problem. Kogo pozwać? Bank, a może nieznanego odbiorcę? Niestety placówka finansowa nie może udzielić nam informacji o tym, do kogo zostały przekazane pieniądze, a to utrudnia dochodzenie swoich praw i odzyskania straty.

zobacz także:  Euro – nowe banknoty z lepszymi zabezpieczeniami

Jeżeli będziemy współpracować z bankiem i on sam także będzie przychylny, wówczas pozostanie nam jedyna możliwość – droga sądowa. Jakby nie było odbiorca zatrzymujący bezprawnie pieniądze będzie sądzony na podstawie odpowiedzialności karnej.

Dodaj Twój komentarz