sobota, 12 października 2024
HotMoney

Jak uzyskać kredyt firmowy ze złą historią kredytową?

zła historia kredytowa firmy

Utrata płynności finansowej, w prowadzonym biznesie, sprzyja generowaniu kolejnych zadłużeń. Często problemy firmy z wypłacalnością skutkują brakiem możliwości regularnych spłat rat zaciągniętych kredytów. Stajemy się wtedy niewiarygodnym klientem dla banku, w którym chcemy zaciągnąć kolejny dług. Jak poprawić swoją historię kredytową, aby uzyskać kredyt firmowy?

Czym jest zła historia kredytowa?

Zła historia kredytowa to całokształt naszego dossier w zakresie nierzetelnie spłacanych zobowiązań. Baza danych, na ten temat, znajduje się Biurze Informacji Kredytowej i Biurze Informacji Gospodarczej. W BIK znajdziemy informacje na temat zaciągniętych kredytów, każdy bank odnotowuje kiedy nieterminowo wywiązujemy się ze spłaty kolejnych rat lub nie spłacamy ich wcale. BIG gromadzi wszelkie dane dotyczące przeterminowanych zobowiązań wobec firm oraz osób prywatnych.

Kiedy, prowadząc działalność gospodarczą, nie spłacamy rzetelnie zaciągniętych długów lub nie uiszczamy na czas opłaty za gaz, prąd dane naszej firmy na pewno tam trafią. Udając się do banku musimy liczyć się z odmową udzielenia kolejnego kredytu, ponieważ w oczach instytucji finansowych utraciliśmy naszą płatniczą wiarygodność.

zobacz także:  Utrata płynności finansowej przedsiębiorstw – przyczyny i skutki.

Co bezpośrednio wpływa na złą historię kredytową firmy​?

Kiedy w kolejnych bankach staramy się o kredyt firmowy, mający poprawić i ustabilizować kondycję finansową naszej działalności, w BIK pozostaje ślad po każdym zapytaniu kredytowym. Duża ilość zapytań jest dla banku alarmująca, świadczy o naszej desperacji, podważa zaufanie. Większość z nich wylicza średnią z okresu ostatnich, trzech miesięcy. Nawet niewielkie opóźnienia w spłacie kolejnej raty są szybko raportowane w BIK.

Większość banków blokuje wtedy możliwość uzyskania kredytu, jednak mamy szansę na uzyskanie finansowania kiedy szybko, przed upływem 30 dni od daty wymagalności, wykonamy żądany przelew. Opóźnienia powyżej 90 dni, wprowadzone procedury egzekucji oraz windykacji są bezpośrednią przesłanką do odmowy udzielenia kolejnego kredytu. W takiej sytuacji możemy próbować ratować sytuację firmy zwracając się do instytucji pozabankowych o udzielenie pożyczki gotówkowej.

Jak poprawić swoją historię kredytową?

Jeżeli chcemy uzyskać środki na finansowanie działalności jednocześnie mając na koncie złą historię kredytową, musimy ją naprawić i odbudować nasz pozytywny wizerunek. Trzeba pamiętać, że wszystkie dane, dotyczące niespłaconych zadłużeń, zostaną usunięte dopiero po ich całkowitym uregulowaniu. Każdy wierzyciel ma obowiązek aktualizacji, wprowadzonej do BIG informacji, w terminie 14 dni od dnia spłaty całego długu. W przypadku BIK sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Możemy wystąpić o usunięcie negatywnych danych do banku tylko w trzech sytuacjach: kiedy spłacaliśmy kredyt w terminie i odwołujemy zgodę na przetwarzanie danych o spłaconym już kredycie, upłynął termin 5 lat od spłaty zobowiązania, które jest podłożem wpisu i kiedy wprowadzono do systemu dane nieprawdziwe lub nieaktualne.

zobacz także:  Aplikacja dla kierowców, Granice Wenezueli... - przegląd 10 maj 2019

Budowanie pozytywnej historii kredytowej sprowadza się, przede wszystkim na terminowej spłacie zaciągniętych zobowiązań. Prowadząc firmę warto korzystać z pomocy doradcy finansowego, który podpowie jak zwiększyć zdolność kredytową i jak sprawić, aby zasoby firmy mogły stać się jego dodatkowym zabezpieczeniem. Jednym z takich sposobów jest np. dołączenie do wniosku o kredyt biznesplanu, w którym zawarty zostanie szczegółowy budżet inwestycyjny.

1 komentarz

  1. Almond pisze:

    Czyli kredyt dla firm możliwy jest dopiero po uregulowaniu wszelkich zobowiązań. Niektóre firmy ratują się pożyczkami, a nawet chwilówkami.

Dodaj Twój komentarz