sobota, 5 października 2024
HotMoney

Jak poprawić zdolność kredytową? Podpowiadamy!

Pieniądze z kredytu

Zdolność kredytowa jest głównym czynnikiem wpływającym na to, czy bank przyzna Ci dodatkowe środki, czy nie. Sprawdzana jest niezależnie od tego, czy starasz się o kredyt hipoteczny czy gotówkowy i każdorazowo… wyliczana jest inaczej. Mamy jednak uniwersalne sposoby na to, aby ją poprawić.

Spłata zadłużeń

Zdolność kredytową poprawisz m.in. przez terminowe spłacanie dotychczasowych kredytów (infoportfel.pl), ponieważ jedną z pierwszych rzeczy, jaką sprawdza bank, jest Twoja historia w BIK. To baza kredytobiorców, w której znajdują się informacje o aktualnie spłacanych oraz spłaconych już zadłużeniach.

Przy czym musisz wiedzieć, że każda rata, jaką aktualnie regulujesz, jest dodatkowym wydatkiem, kosztem, który wpływa na ostateczną ocenę. Jeśli więc starasz się np. o kredyt hipoteczny, postaraj się wcześniej spłacić wszelkie zobowiązania, aby móc składać wniosek z „czystym” kontem.

Likwidacja karty kredytowej, limitu na koncie

Pamiętaj, że nie tylko kredyty i pożyczki wpływają na stan Twojego zadłużenia – brana pod uwagę jest także karta kredytowa czy limit na koncie osobistym. Nie korzystasz z tych środków? To nic nie zmienia. Jako, iż są one w każdej chwili dostępne dla Ciebie, zmniejszają zdolność kredytową.

zobacz także:  Kredyty konsolidacyjne, które pomogą wyjść z długów. Gdzie wziąć kredyt konsolidacyjny?

Dlatego bardzo ważnym krokiem jest zamknięcie wszystkich tego typu rachunków.

Budowanie historii kredytowej

Jednym ze sposobów na poprawę zdolności kredytowej jest… zaciąganie i spłacanie kredytów. I nie, nie ma tu mowy o żadnej pomyłce. Wiemy, że na samym początku radziliśmy, aby uregulować wszystkie zobowiązania, w tym punkcie chodzi nam o coś nieco innego.

O Twoją historię w BIK. Do tej bazy trafisz, jeśli zaciągniesz kredyt, pożyczkę czy dokonasz zakupu na raty. Znajdą się tam informacje o wielkości zobowiązania, terminie spłaty oraz o tym, czy raty były regularnie płacone. I ten punkt jest najważniejszy.

Jeśli bank sprawdza Twoją historię kredytową i widzi, że zawsze na bieżąco spłacałeś swoje zobowiązania, automatycznie stajesz się bardziej wiarygodnym klientem niż ten, którego historia w BIK jest pusta. Tylko bardzo ważne jest, aby nie doprowadzić do żadnych opóźnień.

Nasza wskazówka jest taka, abyś dokonał kilku zakupów na raty lub wziął nisko oprocentowaną pożyczkę, a potem oczywiście spłacił wszystko przed złożeniem wniosku o ten „właściwy” kredyt.

Równe raty

Raty, które spłacasz, mogą być równe lub malejące. W pierwszym przypadku ich wysokość nie zmienia się podczas całego okresu spłaty. Natomiast odsetki w ratach malejących liczone są od pozostałego do spłacenia kapitału. A więc na początku rata będzie wysoka, z czasem zacznie się obniżać.

zobacz także:  Ile kosztuje aparat na zęby? Czy można wziąć aparat ortodontyczny na raty?

Tylko aby móc się na to zdecydować, trzeba już mieć bardzo dobrą zdolność kredytową, ponieważ bank będzie uwzględniał wysokość pierwszej raty. Jeśli chcesz mieć większe szanse na kredyt, wybierz raty równe.

Jak obliczyć zdolność kredytową?

Powyżej przedstawiliśmy najlepsze sposoby na zwiększenie swojej wiarygodności w oczach banku. Na koniec mamy natomiast poradę dotyczącą tego, jak sprawdzić zdolność kredytową. Tak naprawdę jest to bardzo proste – wystarczy wykorzystać kalkulator zdolności kredytowej. Jest to narzędzie, które na podstawie podanych przez Ciebie danych wylicza, w jakiej wysokości zobowiązanie jesteś w stanie dostać. Dzięki temu będziesz wiedzieć, czy Twoje oczekiwania mają pokrycie z rzeczywistymi możliwościami finansowymi.

Dodaj Twój komentarz