czwartek, 21 listopada 2024
HotMoney

Jak płacić telefonem? Transakcje zbliżeniowe przy pomocy smartfona

Smartfon

Jeszcze kilkanaście miesięcy temu osoby płacące telefonem w sklepie budziły niemałe zdziwienie, dziś natomiast z tej możliwości korzysta coraz więcej użytkowników smartfonów. Co można zrobić, aby płacić zbliżeniowo telefonem?

Płatności BLIK-em

Zanim rozpowszechniły się transakcje zbliżeniowe telefonem, klienci korzystający z aplikacji mobilnych różnych banków mogli płacić w sklepie bez użycia karty debetowej czy karty kredytowej przy pomocy kodu BLIK. Jak to działa? Należy wejść do autoryzowanej aplikacji banku (taką możliwość ma m.in. mBank, Millenium czy Alior Bank) oraz odnaleźć funkcję BLIK. Zwykle jest ona widoczna na ekranie startowym. Po kliknięciu w tę opcję pojawia się 6-cyfrowy kod, który następnie należy przepisać do terminala płatniczego. Na końcu wystarczy zatwierdzić transakcję na telefonie.

BLIK wykorzystywany jest również do płatności w internecie. Dzięki temu nie trzeba każdorazowo logować się banku poprzez serwis transakcyjny, można szybko zrealizować transakcję przy pomocy telefonu.

Płatności zbliżeniowe telefonem

Obecnie większość smartfonów umożliwia dokonanie płatności zbliżeniowych przy ich pomocy. Wystarczy przyłożyć telefon do terminala… i gotowe! Jak to jest możliwe? Przede wszystkim trzeba mieć urządzenie, które obsługuje technologię NFC. Pozwala ona na wykonywanie operacji na dwóch zbliżonych do siebie sprzętach.

zobacz także:  Ile kosztuje porada prawna? Jak skorzystać z darmowych porad prawników?

Jeśli nie masz takiej możliwości w telefonie, pozostaje Ci BLIK lub tradycyjna karta zbliżeniowa.

Jak płacić smartfonem w sklepie?

A jak można płacić smartfonem w sklepie? Jest to bardzo proste. Na początku należy pobrać z aplikacji bankowej mobilną kartę zbliżeniową – musisz wcześniej sprawdzić, czy bank, w którym posiadasz konto, umożliwia taką opcję. Następnie wystarczy przystawić telefon z odblokowanym ekranem do terminala – co ciekawe, nie musisz być wtedy online.

Ponadto, podobnie jak w przypadku kart zbliżeniowych, płatności do 50 zł możesz wykonywać bez podania PIN-u, powyżej tej kwoty trzeba będzie jeszcze wprowadzić ustalony przez Ciebie kod.

GooglePay i ApplePay

W telefonach z systemem Android i iOS masz jeszcze jedną opcję – możesz skorzystać z bezpiecznych, autoryzowanych aplikacji GooglePay lub ApplePay i za ich pomocą dokonywać płatności. Wcześniej musisz jednak podać dane swojej karty. Aby zapłacić, zwykle nie trzeba nawet wchodzić do aplikacji – wystarczy jak zbliżysz telefon z odblokowanym ekranem do terminala.

Przy okazji warto zaznaczyć, że są to bardzo dobrze chronione, bezpieczne aplikacje, w przypadku których nie musisz obawiać się podawania danych swojej karty.

zobacz także:  Kredyt gotówkowy, jakie daje możliwości?

Płatności zbliżeniowe telefonem mają wiele zalet. To świetne rozwiązanie, gdy nie lubisz wyciągać portfela w zatłoczonym sklepie lub gdy… po prostu go zapomnisz. Wtedy nie trzeba wracać się do domu i tracić czas. To również wygoda, szczególnie, że zwykle telefon mamy zawsze pod ręką. Pamiętaj jednak, aby smartfona zabezpieczyć kodem odblokowania, jeśli chcesz korzystać z płatności zbliżeniowych. Co prawda, gdy korzystasz z aplikacji mobilnej banku musisz najpierw zalogować się do konta, a GooglePay każdorazowo wymaga podania PIN-u, lepiej się dodatkowo zabezpieczyć.

komentarze 2

  1. Pinka pisze:

    Ja chyba wolę płacić kartą, zbliżeniowo lub na PIN. Nie jestem przekonana do płatności przez telefon.

  2. niezdecydowana pisze:

    Ja często płacę BLIKiem. Mam to Apple Pay, ale hmm mam też wątpliwości co do takiej formy płacenia. Choć kiedyś bałam się też tego, że za transakcje poniżej 50 zł nie trzeba podawać PIN-u i blokowałam tę funkcję, a teraz z niej korzystam. Więc może za jakiś czas się do tego przekonam.

Dodaj Twój komentarz