Technika coraz bardziej idzie do przodu, więc nic dziwnego, że ludzie decydują się na postawienie inteligentnego domu. Kiedy zbliżamy się do niego klimatyzacja zaczyna działać, a ponadto włącza się muzyka taka jaką lubimy najbardziej, dopasowana do naszego nastroju. Brzmi jak bajka? Niekonieczne. Przeczytaj jak działa inteligentny dom i ile kosztuje.
- Inteligentny dom czyli jaki?
- Jak działa inteligentny dom?
- Jakie są koszty inteligentnego domu?
- Różne warianty inteligentnych domów
Inteligentny dom czyli jaki?
Inteligentny dom jest systemem pozwalającym na zautomatyzowanie wielu czynności, które sami wykonujemy. Pozwala to zatem na sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem, wentylacją, klimatyzacją, żaluzjami, markizami, roletami, sygnalizacją, energią. Co ciekawe, takie inteligentne zarządzanie może odbywać się na odległość poprzez telefon lub internet.
Jak działa inteligentny dom?
System automatyki budynków (BA) nie musi się zwracać, ma on przede wszystkim zwiększać komfort i bezpieczeństwo mieszkańców domu. Bezpieczeństwo osobiste polega tu na tym, że wokół domu zamontowane są kamery, czujniki ruchu, wideodomofon, kod do zamka, który po wpisaniu określonej kombinacji otwiera drzwi (zawiadamiając jednocześnie firmę ochroniarską). Za pomocą jednego przycisku możemy wygasić światła w całym domu i zapalić tylko te na zewnątrz. Czujniki natomiast sprawdzają czy w powietrzu nie ma tlenku węgla, nadmiaru dwutlenku węgla lub dymu. Kiedy pojawi się niebezpieczeństwo wentylacja może zacząć wtłaczać więcej tlenu lub wyciągać powietrze z mieszkania. Okna natomiast mogą się otworzyć, by umożliwić ucieczkę lub zamknąć ograniczając tym samym pożar. Czujniki wilgoci w kuchni mogą odciąć dopływ wody, aby ochronić mieszkanie i sąsiadów przed zalaniem.
To jednak nie wszystko. Jeśli dom ma być bezpieczny to bezpieczny musi być także sam system zarządzania budynkiem. W tym wypadku są dwa rozwiązania – szyfrowanie (jeżeli chcemy zarządzać systemem przez smartfon) lub komunikacja przez kable ze sterowaniem wyłącznie za pomocą fizycznych przełączników i panelu, który nie jest podłączony do internetu.
Jakie są koszty inteligentnego domu?
Wycena inteligentnego domu jest możliwa dopiero po dokładnej analizie oczekiwań inwestorów. Czynnikiem determinującym koszty jest liczba i zakres zautomatyzowanych instalacji. Niestety nie ma optymalnego systemu, który można by było zastosować w każdym domu. Najprostszy system można wycenić na kilkanaście tysięcy złotych, natomiast najbardziej rozbudowany na 100 000zł. Te ogromne koszty oczywiście powinny się zwrócić, ale zanim to nastąpi być może warto zaciągnąć pożyczkę hipoteczną i cieszyć się inteligentnym systemem zarządzania domu.
Różne warianty inteligentnych domów
Jeśli chodzi o koszta inteligentnego domu to będą one zależały od danego wariantu. Wariant podstawowy to instalacja, która obejmuje sterowanie światłem uwzględniający montaż systemu włączania i wyłączania lamp. W wariancie typowym oprócz sterowania światłem mamy jeszcze sterowanie ogrzewaniem, a także opuszczaniem i podnoszeniem rolet. Cena za metr kwadratowy mieszkania to tutaj 250-350zł. Wariant komfortowy obejmuje sterowanie światłem, ogrzewaniem, roletami oraz klimatyzacją. Tutaj cena za metr kwadratowy wynosi 350-500zł. W wariancie luksusowym mamy wariant komfortowy plus dodatki uwzględniające inne funkcje (ponad 500zł za metr kwadratowy). W tym wariancie system można powiększyć o dowolną ilość zarządzanych urządzeń.
Trudno jednak podać koszt najbardziej rozbudowanego systemu bez wnikania w to czym on zarządza. Nie można także jednoznacznie stwierdzić czy inteligentny dom jest opłacalny. Zależy to bowiem od indywidualnego nastawienia klienta. Jedni chcą bowiem mieć oprawę wizualną plus inne dogodności danego systemu, a niektórzy stawiają tylko na wariant podstawowy. Jeśli ktoś chce mieć wszystko razem plus gadżety ułatwiające parzenie kawy czy gotowanie to musi liczyć się z kosztami.
Kiedyś widziałam taki zabawny film, w którym mężczyzna po wizycie u dentysty wrócił do swojego inteligentnego domu, który otwierał się na jego żądanie, ale ze względu na znieczulenie jamy ustnej nie mógł wyraźnie wydać polecenia i stał tak biedny w deszczu…To nas kiedyś spotka.
Tradycjonalistka, to spotka nas prędzej niż myślimy 😉 już przecież telefony odblokowywać można za pomocą odcisków, więc pewnie każdego czekają też takie inteligentne domy.
Inteligetny dom to świetna sprawa sam zainwestowałem w sprzet do sterowania ogrzewaniem roletami czy monitoringiem a teraz ciesze si wygoda.
Moim zdaniem warto korzystać z takich udogodnień, ale wszystko z głowią. Nie ma co na siłę pakować innowacji do domu. Zwłaszcza, jeśli długi takie inwestycje się zwracają.