sobota, 23 listopada 2024
HotMoney

Jak bezpiecznie korzystać z kart płatniczych?

Bezpieczne karty płatnicze

Posiadanie karty płatniczej jest dla nas normą – każdy kto ma konto w banku, jest także właścicielem karty debetowej, która zdecydowanie jest najpopularniejsza spośród innych kart. Podchodzimy do nich na tyle lekko, że często nie zdajemy sobie sprawy z ryzyka, jakie temu towarzyszy. Dobrze jest wiedzieć, jak korzystać z kart płatniczych w sposób bezpieczny by uchronić się przed oszustwem czy kradzieżą.

Uważaj gdzie pobierasz pieniądze

Najbezpieczniejsze bankomaty to te umieszczone wewnątrz instytucji bankowych, ponieważ są one pod stałym nadzorem kamer. Zawsze jednak warto sprawdzać takie urządzenia, szczególnie pod kątem nieprawidłowości w ich wyglądzie. Często spotykanym oszustem jest stosowanie nakładek na klawiatury, które skanują karty i poznają nasze dane oraz PIN. Jednocześnie w trakcie wypłacania gotówki z bankomatu powinno się osłaniać klawiaturę ręką, a gdy otrzymamy pieniądze natychmiastowo je schować.

Jak pilnować karty płatniczej?

Jest kilka istotnych kwestii, o których powinniśmy pamiętać, przede wszystkim karty płatniczej nigdy nie powinno się trzymać razem z dokumentami. Stracisz dokumenty – stracisz wszystko, a wraz z kartą dowód osobisty czy inne karty płatnicze (np. kartę kredytową). Istotne jest także aby nasza karta była podpisana. Nigdy też nie powinno się podawać nikomu kodu PIN czy to osobiście czy przez telefon, ani go nigdzie nie zapisywać, szczególnie na karcie czy w jej pobliżu. Co ważne, używając karty płatniczej, nigdy nie powinno się jej tracić z oczu, szczególnie płacąc w sklepie. Podajesz ją sprzedawcy – nie może jej przed tobą chować!

zobacz także:  Pożyczka odnawialna, co to jest?

Pamiętaj o limicie na karcie

Ustawienie limitu na karcie płatniczej to bardzo ważna rzecz. Mając konto bankowe, możemy z niego korzystać dowolnie, jednak w przypadku karty możemy mieć wyznaczone dzienne maksymalne limity wypłat z bankomatu czy dokonywanych transakcji za jej pomocą. Najlepiej ograniczyć to do kwot, które w rzeczywistości wydajemy. Najczęściej na stronie internetowej jest możliwość ustawienia limitów do poszczególnych działań na karcie, więc jeżeli zdarzy się, że twoja karta zostanie ukradziona, złodziej nie wypłaci czy nie wyda więcej niż jest jej limit.

Jak zabezpieczyć się na wypadek kradzieży?

Często bywa tak, że nie od razu zdajemy sobie sprawę z tego, że nasza karta płatnicza została skradziona. Może w tym pomóc ustawienie powiadomień SMS lub w aplikacji mobilnej, dzięki czemu każda dokonana transakcja zostanie nam przekazana informacja o tym. Gdy więc przyjdzie nam powiadomienie, a wiemy, że żadnej transakcji nie dokonywaliśmy w ostatnim czasie, będziemy wiedzieć, że coś się dzieje złego. To rzecz jasna pozwala nam też na szybką reakcję i zastrzeżenie karty w banku, z czym nie należy zwlekać. Najlepiej zrobić to od razu, gdy tylko zorientujemy się w stracie. Chodzi nie tylko o to, że stracimy pieniądze, ale o to, że do momentu zastrzeżenia to my odpowiadamy za wszystkie dokonane transakcje, później ta odpowiedzialność spada na bank.

zobacz także:  Kredyt gotówkowy, jakie daje możliwości?

Jak zastrzec kartę płatniczą?

Kartę płatniczą można zastrzec na dwa sposoby. Pierwszy z nich i najczęściej wymieniany to telefon do centrum zastrzegania kart. Numer ten zapisany jest na samej karcie, dlatego warto jest go skopiować i wpisać do telefonu. Inny sposób to pójście do banku, najlepiej tego, w którym ma się konto. Czasem ta opcja jest bardziej kłopotliwa, ponieważ konieczne będzie okazanie dowodu tożsamości, a jeżeli i on zaginął będziemy mieli problem. Można wtedy iść na policję i powiadomić o sytuacji i tam dostaniemy dokument tymczasowo zastępujący dowód lub paszport.

komentarze 2

  1. sushi pisze:

    Nigdy nie mam na koncie bieżącym zbyt dużej sumy w obawie przed kradzieżą karty. Wole robić sobie przelewy z konta oszczędnościowego w razie potrzeby.

  2. Ewe pisze:

    Karty to jeszcze nic, gorsze jest korzystanie z bankowości mobilnej. Ja nie korzystam z aplikacji bankowych, bo boję się o swoje finanse.

Dodaj Twój komentarz