piątek, 14 czerwca 2024
HotMoney

Uchwała antysmogowa, Przetarg na tramwaje… – przegląd 18 lutego 2019

węgiel opałowy

Już od września w Krakowie obowiązywał będzie zakaz palenia węglem i drewnem. Tymczasem oszuści rozsyłają wiadomości e-mail podszywając się pod Ministerstwo Finansów.

Kraków – zakaz palenia węglem

Urząd Miasta Krakowa poinformował na swojej stronie internetowej, że od 1 września tego roku w mieście obowiązywał będzie całkowity zakaz palenia węglem i drewnem. Co należy rozumieć przez „całkowity”? Otóż będzie on dotyczył nie tylko pieców i palenisk węglowych – węglem i drewnem nie będzie też można palić w kominkach ani stacjonarnych grillach.

W dalszym ciągu jednak można będzie używać sezonowych grillów czy rusztów, jako że nie są one w rozumieniu przepisów instalacją, w związku z czym nie obejmują ich przepisy przyjętej przez sejmik województwa małopolskiego uchwały antysmogowej.

W gastronomii nie będzie można stosować urządzeń działających cały rok i posadowionych na stałe w tym samym miejscu. Wyjątkiem będą instalacje objęte obowiązkiem uzyskania pozwolenia lub zgłoszenia, a więc te używane w gastronomii obsługującej ponad 500 osób na dobę.

zobacz także:  Co to jest dewaluacja?

Fałszywe wezwanie z Ministerstwa Finansów

Na losowo wybrane skrzynki e-mail przychodzą wiadomości pod tytułem „Wezwanie do złożenia wyjaśnienia”. Ich nadawcą ma być rzekomo Ministerstwo Finansów, ale tak naprawdę jest to oszustwo.

Wiadomości docierają z adresu [email protected], podczas gdy prawdziwa domena Ministerstwa Finansów to @mf.gov.pl. Dodatkowo trzeba zaznaczyć, że ten resort nie ma w zwyczaju wzywać nikogo drogą mailową do składania wyjaśnień. Do tego celu służą urzędy skarbowe, te zaś do złożenia wyjaśnień wzywają za pomocą tradycyjnej papierowej korespondencji.

Już to powinno wystarczyć, by w każdym odbiorcy takiej wiadomości wzbudzić podejrzenia. Dodatkowo, jeśli wczytać się w jej treść, w oczy rzucą się niepoprawna polszczyzna, jaką została napisana. Nie zastosowano nawet polskich znaków.

Wiadomość ma skłonić odbiorcę do otworzenia załącznika albo przejścia pod link w niej zamieszczony. Oczywiście w żadnym wypadku nie należy tego robić, bo nikt nie powinien ryzykować zainfekowania swojego komputera przez złośliwe oprogramowanie.

Przetarg na warszawskie tramwaje

Pesa Bydgoszcz skierowała do Krajowej Izby Odwoławczej odwołanie w sprawie przetargu na dostawę taboru dla Tramwajów Warszawskich. Zamówienie dotyczyło 123 tramwajów, w tym 85 dwukierunkowych i 38 jednokierunkowych z możliwością rozszerzenia dostaw o następne 90. Zwycięzcą przetargu została koreańska firma Hyundai Rotem Company, proponując cenę 1,825 mld zł netto za 213 tramwajów. Pesa proponowała cenę wyższą – 2,305 mld zł.

zobacz także:  Co nas czeka po wprowadzeniu euro w Polsce? Kiedy euro w Polsce?

Jak powiedział szef PR Pesy Maciej Grześkowiak, po przeanalizowaniu dokumentów i zapoznaniu się z dostępnymi informacjami spółka postanowiła odnieść się do elementów formalnych oferty i kwestii prawidłowości wyceny, a także rzetelności świadczeń w zakresie terminowego wykonania zamówienia i okoliczności dotyczących produkcji.

Unijne sankcje na Rosję

Federica Mogherini, szefowa unijnej dyplomacji, podała do wiadomości, że w związku z działaniami Rosji wobec Ukrainy Unia Europejska może w ciągu kilku tygodni nałożyć na Rosję nowe sankcje. Dotychczasowe sankcje są sukcesywnie przedłużane, ponieważ Rosja jak dotąd nie wdrożyła w życie porozumień z Mińska.

komentarze 2

  1. Joanna pisze:

    Tak czułam, że teraz będzie wysyp fałszywych maili rzekomo z MF. W końcu wysyłają teraz maile, że można już potwierdzać rozliczenia podatkowe. Wiele osób może się nabrać na takie oszustwa.

  2. krakowiacy pisze:

    Bardzo ostre wydają się te ograniczenia, które mają zostać wprowadzone w Krakowie. Ciekawa jestem, czy uda się ludziom do nich dostosować. Osobiście mając w domu kominek, byłabym bardzo rozczarowana, gdyby okazało się, że nie mogę już w nim rozpalić ognia.

Dodaj Twój komentarz