niedziela, 8 grudnia 2024
HotMoney

Ile zarabiają księża? z czego utrzymuje się ksiądz? czy księża płacą podatki?

kościół

Temat zarobków księży co jakiś czas jest podejmowany przez media. Ludzie są ciekawi, skąd księża mają pieniądze, niejednokrotnie oburzając się na ich zamożność. Bardzo łatwo rodzą się mity dotyczące utrzymywania duchownych przez państwo oraz tego, że nie płacą oni podatków. Jak w rzeczywistości wygląda sytuacja księży, ile zarabiają i jak rozliczają się z tych zarobków z państwem?

Z czego utrzymują się księża?

Podstawą dochodów księży są ofiary złożone za msze, które określa się mianem stypendiów mszalnych oraz opłaty za chrzty, śluby i pogrzeby, dochodzą do tego także ofiary składane w trakcie trwania mszy przez wiernych oraz pieniądze zebrane przez księży podczas kolędy. Stałe pensje mają wyłącznie duchowni zatrudnieni jako katecheci w szkołach lub innych instytucjach państwowych oraz księża pracujący w kuriach, a także dostojnicy kościelni.

Okazuje się więc, że dysproporcje pomiędzy zarobkami duchownych są ogromne. Niektórzy z nich mogą osiągać miesięcznie dochody w granicach kilku tysięcy, a inni muszą radzić sobie mają do dyspozycji zaledwie kilkaset złotych. Bardzo dużo zależy od zamożności mieszkańców danej parafii oraz ilości osób wierzących i składających ofiary.

zobacz także:  Wzrost płacy minimalnej od stycznia 2019 - sprawdź, ile zarobisz

Ile zarabiają księża?

Skoro wiadomo już skąd pochodzą pieniądze stanowiące dochody księży, warto sprawdzić jak kształtują się ich zarobki. Oczywiście nie da się tu wskazać jednej kwoty, wokół której oscylują pensje proboszczów i wikarych. Według danych małe wiejskie parafie przynoszą około kilkuset złotych zysku, natomiast w dużych miejskich ośrodkach dochód jest znacznie większy, przykładem może być jedna z parafii archidiecezji katowickiej, w której w czasie niedzielnej kolekty wierni kładą na tacę w sumie około 4 tysięcy złotych.

Istotne wydają się jednak przede wszystkim pensje, jakie otrzymują księża od państwa. Katecheta zatrudniony na pełen etat w szkole zarabia maksymalnie 2900 zł brutto. Kapelani w szpitalach otrzymują pensje w granicach kilkuset złotych miesięcznie. W znacznie lepszej sytuacji znajdują się duchowni zatrudniani przez wojsko, zaraz po nich najlepiej opłacanymi księżmi są kapelani w straży granicznej.

Czy księża płacą podatki?

Każdy kto posiada dochód, musi jego część oddać państwu, podobnie jest w przypadku księży. Proboszczowie oraz wikarzy zobowiązani są do płacenia kwartalnego ryczałtu, którego wysokość jest obliczana przez Urząd Skarbowy. Oznacza to, że przychody, takie jak stypendia mszalne, ofiary za chrzty, śluby i pogrzeby, nie muzą być ewidencjonowane. Wraz z ryczałtem opłacane są składki na ubezpieczenia zdrowotne księży.

zobacz także:  Ile kosztuje tort weselny? I ceny innych weselnych must have

Co ciekawe, duchowni mają możliwość przejścia na podatek dochodowy płacony według zasad ogólnych, a tym samym zrzec się ryczałtu. Wiąże się to z założeniem księgi podatkowej, w której ujęte muszą być wszystkie przychody i rozchody. Ponadto księża zatrudnieni np. w szkole w oparciu o umowę o pracę płacą również PIT. Jeśli chodzi o podmioty kościelne prowadzące działalność gospodarczą, to są one opodatkowane na tych samych zasadach, co wszystkie firmy (płaca podatki CIT i VAT).

Dodaj Twój komentarz