Zastanawiasz się, ilu mieszkańców ma Warszawa? Ile osób zamieszkuje inne miasta? Zdradzamy, ile ludzi mieszka w dużych polskich miejscowościach.
- Które miasto ma powyżej miliona mieszkańców?
- Ile jest mieszkańców w Krakowie, Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu?
- Gdańsk, Szczecin, Bydgoszcz, Lublin, Białystok, Katowice – ilu liczą mieszkańców?
- Miasta z liczbą mieszkańców od 100 000 do 249 999
Które miasto ma powyżej miliona mieszkańców?
Mamy w Polsce jedno milionowe miasto, jeśli chodzi o ilość mieszkańców. Trudno mówić o tym, ilu mieszkańców liczy Warszawa. Władze miasta mają tylko oficjalne informacje, które w dużej mierze po prostu opierają się na tym, ile osób jest zameldowanych. Z danych Urzędu Miasta wynika, że na stałe jest to 1 629 771 osób. 49 tys. to ilość mieszkańców na pobyt czasowy. Warto zaznaczyć, że to dane na koniec 2016 roku. Wiadomo jednak, że to tego należy doliczyć „szarą strefę”. Jakiś czas temu wiceprezydent stolicy twierdził, że możliwe jest, że w Warszawie mieszka 2,2 mln osób. Mówi się o tym, że miasto przygotowane jest na obsłużenie 3 milionów osób. Niektórzy szacują, że na ten moment w Warszawie mieszka 2,5 mln osób.
Ile jest mieszkańców w Krakowie, Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu?
A jak jest z ilością mieszkańców w starej stolicy Polski? Oficjalnie zameldowanych jest około 750 tysięcy osób. Oczywiście wielu mieszkańców wybrało mniejsze miejscowości i do Krakowa przyjeżdża do pracy. Nie można zapomnieć i o studentach. Jednak nawet wliczając nich, nie dojdzie do miliona. Owszem, akurat w porównaniu z innymi miastami, Kraków ma migrację dodatnią, ale nie zaludnia się tak, jakby to władze chciały.
Szacuje się, że we Wrocławiu mieszka 639,3 tys. osób. Więcej ludzi się rodzi niż umiera, więc wrocławian przybywa. Co ciekawe, w mieście jest więcej kobiet niż mężczyzn. Na 100 wrocławian przypada 114 wrocławianek. Nie bez znaczenia dla ilości mieszkańców Wrocławia jest migracja. Niestety w większości obserwuje się uciekanie z miasta, ludzie biorą kredyty hipoteczne i budują domy na przedmieściach, choć nie można zapomnieć i o napływie studentów.
Łódź jest miastem, które przez wiele lat było w trójce najbardziej zaludnionych razem z Warszawą i Krakowem. Powoli jednak się to zmienia. Z pierwszej na liście spadła na trzecią pozycję. W dodatku grozi znaczne pogarszanie się tej sytuacji. Łódź się wyludnia. O ile Wrocław przyciąga ludzi, o tyle Łódź już niekoniecznie. Co więcej, w mieście jest ujemny przyrost naturalny.
Ile mieszkańców liczy Poznań? Tutaj sytuacja nie jest jasna. GUS mówi o wyludnianiu, a pracownicy UM temu zaprzeczają. Przybywa bowiem mieszkańców, ale takich bez meldunku. W stolicy Wielkopolski jest coraz więcej studentów, ale i obcokrajowców.
Kraków, Łódź, Wrocław i Poznań to cztery miasta Polski, które mają od 500 000 do 999 999 mieszkańców. Jednak nie można zapominać, jakie problemy dotykają każde z nich. Z czasem liczby te będą malały drastycznie. Chyba, że władze zrobią coś, by to zablokować.
Gdańsk, Szczecin, Bydgoszcz, Lublin, Białystok, Katowice – ilu liczą mieszkańców?
Nadmorska, przygraniczna miejscowość – Szczecin również jest warty podsumowania mieszkających w nich osób. Ile jest ich w 2018 roku? Z danych GUS wychodzi, że w mieście mieszka 403 274 osób.
Gdańsk – jedno z największych miast, a w dodatku docenianych przez mieszkańców i wskazywanych jako idealne do mieszkania. Czy przekłada się to na ludność? Niestety nie. Choć w porównaniu do Gdyni i Sopotu, jest tutaj coraz więcej mieszkańców, jednak wciąż mniej i mniej. W 2018 roku ludność liczy 464 829 osób. Mimo dodatniej migracji Gdańsk dotyka problem suburbanizacji i starzenia się społeczeństwa.
Co można powiedzieć o mieszkańcach Bydgoszczy? Jak wygląda to w liczbach? 351 254 mieszkańców. Tyle właśnie osób mieszka obecnie na terenie tej miejscowości.
W Lublinie mieszka 339 811 osób. Zdecydowana większość to kobiety. A jak to wygląda w Białymstoku? Na ten moment jest tam 297 403 mieszkańców.
Zgodnie z danymi zawartymi w raporcie GUS w Katowicach mieszka 295 449 osób. Ta ilość jest tak mała głównie z uwagi na charakter całej aglomeracji. Na Śląsku są aż trzy miasta, które mają ponad 200 000 mieszkańców. W związku z bliską odległością miejscowości różni się ilość mieszkańców stolicy województwa od faktycznej ilości np. pracujących w Katowicach.
Miasta z liczbą mieszkańców od 100 000 do 249 999
Ostatnie 9 miast jeśli chodzi o ilość ludności to: Gdynia, Częstochowa, Radom, Sosnowiec, Toruń, Kielce, Rzeszów, Gliwice, Zabrze. Jak widać, są tu aż 4 miasta ze Śląska. Widać więc, jak złożony jest w tym rejonie problem liczby mieszkańców, a zaludnienia miast. Rywalizują ze sobą. A jak to jest w liczbach? Gdynia – 246 204, Częstochowa – 223 322, Radom – 213 910, Sosnowiec – 203 094, Toruń – 202 482, Kielce – 196 335, Rzeszów – 190 849, Gliwice – 180 708, Zabrze – 173 784.
No proszę, w Lublinie mieszka więcej osób niż w Katowicach… 😉 a w Warszawie tej „szarej strefy” może być więcej niż takich warszawiaków z pokolenia na pokolenie, wcale by mnie to nie zdziwiło.