środa, 17 lipca 2024
HotMoney

Ile kosztuje aparat na zęby? Czy można wziąć aparat ortodontyczny na raty?

Dentysta podczas pracy

Każdy z nas marzy o pięknym, lśniącym uśmiechu. Nawet jeśli nie mamy idealnie równego zgryzu i jesteśmy już w dojrzałym wieku, wciąż możemy nad tym popracować. Aparat ortodontyczny mogą nosić nie tylko dzieci, z powodzeniem zakłada się go również u dorosłych pacjentów. Jakie są podstawowe rodzaje aparatów ortodontycznych i ile kosztują aparaty na zęby?

Jakie są rodzaje aparatów ortodontycznych?

Podstawowy podział obejmuje aparaty ruchome oraz stałe. Pierwsze z nich stosuje się głównie u dzieci w wieku od 4 do 12 lat. Wtedy mogą odnieść jeszcze skutek w leczeniu wad zgryzu. Ruchome aparaty ortodontyczne najczęściej wykonane są z akrylowej płytki, do której mocowane są specjalne klamerki i druciki. Należy zakładać je na kilka godzin w ciągu doby, najlepiej na noc.

Stałe aparaty ortodontyczne podzielić można na więcej rodzajów. Najbardziej znany jest aparat metalowy, w którym zamki wykonane są z niklu lub tytanu. Jest jeszcze elastyczny aparat na zęby, który jest niemal niewidoczny. Ma on elementy ceramiczne, porcelanowe lub kryształowe. Wyróżnić można też samoligaturujący aparat na zęby, w którym druciki trzymają się dzięki specjalnym klapkom. Czas leczenia wady przy wykorzystaniu takiego aparatu może być krótszy, jednak należy liczyć się ze sporymi kosztami. Na popularności zyskuje jeszcze inny rodzaj – aparat lingwalny, który jest niewidoczny. Łuk aparatu mocuje się na tylnej ścianie zębów.

zobacz także:  Ostatnie podwyżki w Polsce, czy zdrożał gaz? Woda? Chleb?

Ile kosztują aparaty ortodontyczne?

Ceny aparatów ortodontycznych uzależnione są od rodzaju aparatu, ale i od gabinetu, w którym odbywa się leczenie. Inne cenniki będą w wielkich aglomeracjach, a inne w mniejszych miastach.

Aparat ruchomy na zęby to wydatek rzędu 500 – 1 000 zł za jeden łuk. Nie zawsze jednak leczenie wad zgryzu takim aparatem jest skuteczne. Należy się więc liczyć z tym, że być może konieczne będzie później zastosowanie aparatów stałych, które są bardziej kosztowne.

Jeżeli chodzi o aparaty stałe ceny są zróżnicowane. Aparat ortodontyczny metalowy może kosztować ok. 2 500 zł za łuk. Droższy jest aparat porcelanowy. Decydując się na niego należy zapłacić ok. 3 000 – 4 000 zł za łuk. W podobnych cenach lub nieco droższy jest aparat kryształowy. Wybierając natomiast niewidoczny aparat lingwalny, koszt za jeden łuk to nawet ponad 6 000 zł.

Jakie są dodatkowe koszty prostowania zębów?

Aparat ortodontyczny to nie jedyny wydatek podczas leczenia wad zgryzu. Oprócz tego są jeszcze wstępne konsultacje, ewentualne leczenie lub usuwanie zębów, pobieranie wycisków, wykonywanie zdjęć RTG, ustalenie planu leczenia itp. To wszystko generuje koszty i to całkiem spore. Obciążeniem finansowym są również regularne wizyty u ortodonty, a te mogą kosztować nawet 300 zł w zależności od gabinetu. Leczenie wad zgryzu może trwać nawet kilka lat. Może więc się okazać, że potrzebne będzie wzięcie kredytu gotówkowego, by pokryć w całości leczenie o wartości czasem nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

zobacz także:  Czy to prawda, że Polacy nałogowo szprycują się lekami?

Dodaj Twój komentarz