poniedziałek, 15 lipca 2024
HotMoney

Ile kosztuje aparat na zęby? Typy aparatów na zęby

szeroki uśmiech

Do korygowania zgryzu służą aparaty ortodontyczne – to wszyscy wiemy. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, że są różne rodzaje aparatów, które mogą różnić się pod względem estetyki, skuteczności, a także ceny.

Aparat ruchomy

Ten typ aparatu zakładany jest przede wszystkim dzieciom, którym nie wyrosły jeszcze wszystkie stałe zęby. Wykonany z metalu, porcelany lub kryształu, umożliwia on zakładanie i zdejmowanie w dowolnym momencie. Dzieci noszą go zwykle między posiłkami i w trakcie zmniejszonej aktywności, przede wszystkim podczas snu – w każdym razie wskazane jest, by nosiły go około 12 godzin na dobę.

Ceny takich aparatów są bardzo zróżnicowane, ponieważ są one projektowane indywidualnie dla każdego pacjenta. Najczęściej jednak koszt założenia waha się między 500 a 1000 zł.

Aparat stały

Inaczej sprawa wygląda w przypadku aparatu stałego – ten montuje się na zęby na cały czas leczenia. Aparaty takie składają się z metalowych lub kosmetycznych zamków, elastycznych ligatur oraz łuku. Używa się ich, gdy trzeba skorygować poważniejsze wady zgryzu. Jest to więc sprzęt bardziej zaawansowany niż aparaty ruchome. Co się z tym wiąże, są one też niestety zdecydowanie droższe.

zobacz także:  Raty równe a raty malejące - czy się różnią? dla kogo raty malejące a dla kogo raty równe?

Zbudowane są z pierścieni, tub, łuków lub zamków, czyli kosteczek z metalu, kryształu, porcelany bądź kompozytu. Najpopularniejszym typem są aparaty z metalowymi zamkami – niklowymi lub tytanowymi antyalergicznymi. Mają niższe ceny – około 3000 zł – ale są też najbardziej widoczne, co może stanowić dla niektórych poważny mankament.

Dla takich pacjentów przeznaczone są tak zwane aparaty estetyczne. Ich zamki wykonane są z porcelany lub kryształu, dzięki czemu są w mniejszym lub większym stopniu przezroczyste, a zatem o wiele mniej widoczne. Takie aparaty mogą kosztować nawet około 6000 zł.

Warto tu dodać, że cena samego aparatu to nie jedyny koszt, jaki trzeba będzie ponieść. By mieć pewność, że korygowanie zgryzu przebiega prawidłowo, konieczne są wizyty kontrolne co 4-6 tygodni, a to także kosztuje.

Aparat lingwalny

Aparat lingwalny jest niewidoczny z zewnątrz, ponieważ zamki są przyklejane od wewnętrznej strony zębów. Jest to zatem korzystne rozwiązanie ze względów estetycznych, jednak okres potrzebny, by pacjent przyzwyczaił się do aparatu, trwa w tym wypadku dłużej. Cena takiego aparatu to od 8000 do 14000 zł.

zobacz także:  Ile kosztuje aparat na zęby? Czy można wziąć aparat ortodontyczny na raty?

Aparat samoligaturujący

Ten typ aparatu charakteryzuje się nowoczesną, unikalną budową zamków, która pozwala użyć do prostowania zębów siły znacznie mniejszej niż w przypadku klasycznych aparatów, lecz za to jednakowej przez cały okres leczenia. To pozwala nie tylko uniknąć dyskomfortu, który zwykle towarzyszy ortodontycznemu leczeniu, ale również skraca czas samego leczenia. Odstępy między kolejnymi wizytami kontrolnymi również są w tym przypadku dłuższe – odbywają się one co 8 czy nawet 12 tygodni.

Aparat samoligaturujący pozbawiony jest elastycznych elementów, dlatego lepiej pozwala utrzymywać higienę jamy ustnej i jest bardziej polecany dla pacjentów z chorobami przyzębia. Cena takiego aparatu to 2500 zł za jeden łuk.

komentarzy 7

 1. tomek pisze:

  to nie są już te stare aparaty na zeby …..uffff ostatnio miałem i polecam, nie warto się bać oraz wstyczić, ludzie przyzwyczajeni do widoku a nawet jak weźmiesz kolorowy aparat (droższy) to jest cool 🙂

 2. zgryz pisze:

  Też uważam, że stały aparat to nie obciach, chyba że ma się pracę, w której liczy się nienaganny wygląd. Jeśli ktoś ma problem z zębami, to powinien się zdecydować na leczenie ortodoncyjne bez wahania.

 3. Waldek pisze:

  Myślę od dłuższego czasu o aparacie na zęby. Nie uśmiecham się szeroko, bo nie czuję się zbyt pewnie. Sądzę, że takie koszty jestem w stanie ponieść. Pytanie tylko, czy to bardzo boli?

 4. Maria pisze:

  śmiało mogę polecić niewidoczny aparat. Świetna opcja dla dorosłych osób, przeprowadzali mnie przez to lekarze w Tychach i naprawdę czapki z głów, zero problemów, profesjonalnie, no i teraz mam piękne zęby w końcu

 5. bluetooth pisze:

  Teraz aparaty na zęby są wręcz modne, szczególnie te kolorowe. Ale niestety są droższe. I do tego dochodzą koszty regularnych wizyt u ortodonty.

 6. Arek pisze:

  No to z niewidzialnym po raz pierwszy zetknąłem się i żałuję że za moich młodcyh czasów tego nie było.

 7. Kamila pisze:

  zależy od miejsca, ale w Tychach w Dental Care robią ten niewidzialny w sensownej cenie

Dodaj Twój komentarz