sobota, 13 kwietnia 2024
HotMoney
Aparat słuchowy

Dla osób mających problemy ze słuchem, specjalnie przystosowany aparat jest szansą na normalne życie. Niestety, ale ceny urządzeń wspomagających słuch nie należą do małych i mogą sięgać nawet kilkunasty tysięcy złotych. Od czego jednak zależy koszt aparatu słuchowego? Kiedy możliwe jest otrzymanie dofinansowania i w jakiej kwocie?

Jak działają aparaty słuchowe?

Aparaty słuchowe to niezwykle zaawansowane technologicznie urządzenia, które wzmacniają słuch osobom mającym problemy z niedosłuchem – zarówno wśród dzieci, jak i osób dorosłych i w podeszłym wieku. Są one dostępne na rynku od lat, jednak technologia tak bardzo poszła do przodu, iż obecnie urządzenia te można określić mianem mikrokomputerów o niezwykle dużej możliwości obliczeniowej.

Dodatkowo aparaty w dzisiejszych czasach nie tylko służą do wzmacniania dźwięków co pozwala na lepsze słyszenie, ale często są też zaopatrzone w szereg dodatkowych udogodnień. Ich możliwości mogą być naprawdę różnorodne, w zależności od zastosowanej technologii. Często są to też na tyle niewielkie urządzenia, praktycznie ich nie widać, co oczywiście podnosi komfort osób je noszących. Niestety tak duży rozwój na rynku aparatów słuchowych nie pozostaje bez wpływu na cenę.

zobacz także:  Jak bezpiecznie korzystać z kart płatniczych?

Ile kosztują aparaty słuchowe?

Niestety, ale aparaty słuchowe nigdy nie należały do urządzeń tanich i obecnie niewiele się pod tym względem zmieniło. Technologia na tyle się rozwinęła dając wiele nowych możliwości i lepszą jakość słuchu, że wpływa to bezpośrednio na koszty. Trzeba pamiętać, że w cenie aparatu mieści się zarówno cena samego urządzenia, jak i dystrybucja, koszty personalne czy nawet marketing.

Wiele też będzie zależało od typu urządzenia, a konkretnie klasy technologii w jakiej się mieści. Najtańsze aparaty słuchowe z klasy ekonomicznej to koszt ok. 1 tys. zł, klasa średnia to przedział między 2,5 a 5 tysięcy, z kolei te najlepszej jakości aparaty z dodatkowymi funkcjami to cena od 5 tysięcy w górę. W zależności od rodzaju aparatu i marki, ceny te mogą się wahać w górę lub w dół.

Kto może liczyć na dofinansowanie do aparatów słuchowych?

Jeżeli nie stać nas na zakup tak drogiego urządzenia, od kilku lat, a konkretnie od 2014 roku istnieje możliwość częściowej refundacji, której koszt pokrywa NFZ. Oczywiście, aby liczyć na takie dofinansowanie, należy spełniać określone warunki, co wpływa na wysokość samej refundacji.

zobacz także:  Permanentna inwigilacja... czyli w jakich czasach żyjemy?

Dzieci oraz osoby dorosłe do 26 roku życia mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości do 2 tysięcy złotych na aparat oraz 60 zł na wkładkę douszną, jeżeli niedosłuch przekracza 30 dB HL. W przypadku osób powyżej 26 roku życia, możliwe jest dofinansowanie do 700 zł na aparat i 50 zł na wkładkę, pod warunkiem, że poziom niedosłuchu przekracza 40 dB HL. Inwalidzi wojenni mogą z kolei liczyć na 1 tysiąc zł dofinansowania na aparat i 50 zł na wkładkę, także w momencie, gdy niedosłuch przekracza 40 dB HL. Co ważne o dofinansowanie z NFZ można ubiegać się co 5 lat.

Można też ubiegać się o dodatkowe, niezależne od NFZ dofinansowanie z PFRON, przeznaczone dla osób z orzeczoną niepełnosprawnością. Tutaj jednak przyznanie dofinansowania oraz jego wysokość będzie zależeć zarówno od dochodów danej osoby, jak i ustaleń konkretnego powiatu.

Jak dostać refundację na aparat słuchowy z NFZ?

Jeżeli chcemy się ubiegać o dofinansowanie, w pierwszej kolejności powinniśmy udać się do laryngologa, ponieważ tylko lekarz specjalista może wystawić nam wniosek na aparat słuchowy oraz wkładkę douszną. Mając już dokument w ręce, należy zanieść go do oddziału NFZ, zabierając ze sobą dowód osobisty oraz potwierdzenie posiadania ubezpieczenia. Jeżeli nie chcemy lub nie możemy zrobić tego osobiście, można wysłać je pocztą lub upoważnić kogoś, by to zrobił. Potem pozostaje nam już tylko znaleźć sklep, który zajmuje się sprzedażą aparatów słuchowych i wybrać odpowiedni dla siebie model.

zobacz także:  Zmiany na rynku walut - frank szwajcarski idzie w górę!

Dodaj Twój komentarz