sobota, 23 listopada 2024
HotMoney

Eurobank na sprzedaż – kto planuje wykup? Societe Generale wycofuje się z Polski

Licytacja banku

W połowie czerwca została ogłoszona informacja, że Societe Generale, właściciel Eurobanku, wycofuje się z Polski. Szybko pojawili się zainteresowani wykupem bankowości detalicznej polskiej placówki – o jakich bankach mowa?

Eurobank w Polsce

Na początku warto wiedzieć, że Societe Generale to jeden z trzech największych oraz najstarszych banków we Francji, natomiast obecnie grupa Societe Generale oferuje usługi finansowe w 66 krajach, również w Polsce, gdzie w 2004 roku przejęła Eurobank. To komercyjna bankowość detaliczna, w której oferta skierowana jest do osób fizycznych – polega na udzielaniu kredytów konsumpcyjnych, hipotecznych, czy przyznawaniu kart kredytowych.

Nie każdy jednak wie o tym, że bank został założony w 2003 roku przez Marcina Łukasiewicza, a jego śmierć rok później spowodowało przejęcie bankowości przez francuską grupę Societe Generale. Co ciekawe, obecnie Eurobank posiada 1,1% udziału w polskim rynku bankowym jeśli chodzi o przyznawanie kredytów i do niedawna był siedemnastym największym bankiem w Polsce pod względem wielkości aktywów.

Nic więc dziwnego, że informacja o sprzedaży Eurobanku postawiła konkurencję w gotowości…

zobacz także:  Przegląd kredytów hipotecznych z niskim RRSO

Sprzedaż Eurobanku

Pierwsze informacje, początkowo niepotwierdzone, podała brytyjska agencja Reuters w połowie czerwca, co sprawiło, że od razu pojawiły się spekulacje, kto będzie zainteresowany wykupem polskiego banku. Dziś jest to już pewne – Eurobank zostaje sprzedany.

A jakie banki myślą o przejęciu? Od dawna nieoficjalnie mówi się, że Millenium (siódmy bank w Polsce pod względem wartości aktywów) oraz francuska sieć Credit Agricole zastanawiają się nad przejęciem Eurobanku. Wiadomo też o trzecim, potencjalnym kupcu – BZ WBK należącym do Grupy Santander, o którym poinformowała agencja Reuters. Czy będzie więcej nabywców? Czas pokaże. Szczególnie, że coraz bardziej widoczny staje się trend konsolidacji polskiego rynku bankowego.

Konsolidacja polskiego rynku bankowego

Z roku na rok można zauważyć tendencję do konsolidacji polskiego sektora bankowego, a sprzedaż Eurobanku jest kolejnym dowodem na istnienie tego trendu. Co to oznacza? Coraz częściej dochodzi od fuzji czy przejęcia kontroli nad bankami. Najbardziej popularnymi przykładami na przełomie ostatnich lat jest wykup BZ WBK przez Grupę Santander, BGŻ przez Grupę BNP (w efekcie tego powstał BGŻ BNP Paribas), Nordea Bank został wykupiony przez PKO BP, natomiast kontrolę nad Aliorem sprawuje PZU.

zobacz także:  Ubezpieczenia na życie dla dorosłych i dla dzieci – które firmy mają korzystne warunki?

Szacuje się, że w ciągu najbliższych kilku lat na rynku zostanie 5-7 największych „graczy”. Jednak eksperci uspokajają – zmniejszenie konkurencji nie powinno sprawić, że oferty finansowe staną się droższe dla klientów.

Dodaj Twój komentarz