Współcześnie większość dorosłych osób posiada konto w banku i bardzo często korzysta także z bankowości internetowej. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie z wielu względów, jednym z nich może być łatwość w zaciągnięciu pożyczki przez internet. Zdarza się jednak, że ktoś z jakiegoś powodu nie ma konta bankowego lub nie chce z niego korzystać np. w sytuacji brania pożyczki. Alternatywą jest w wtedy czek Giro.
Co to jest czek Giro?
Nazwa Giro pochodzi z języka włoskiego i oznacza „obrót”, co w kontekście czeku odnosi się oczywiście do obrotu pieniędzmi. Czek Giro, choć aktualnie bardzo rzadko wykorzystywany, jest jednym z najstarszych sposobów wypłaty środków pieniężnych. Znacznie bardziej popularny był w czasach, gdy posiadanie własnego konta bankowego nie było jeszcze tak powszechne.
Gdzie można zrealizować czek Giro?
Na czym polega działanie czeku Giro? Otóż dzięki niemu możemy wypłacić otrzymane pieniądze na poczcie, zamiast otrzymać je na prywatny rachunek bankowy. Tego typu czek można zrealizować w każdej placówce Poczty Polskiej oraz Banku Pocztowego. Aby wypłacić pieniądze w ten sposób należy mieć przy sobie dowód osobisty i formularz wypłaty Giro, czyli czek Giro, na którym znajdować się będą szczegóły transakcji. Skąd wziąć taki dokument? Jest on automatycznie generowany do umowy pożyczkowej, jeśli wybierzemy tę formę wypłaty pieniędzy.
Obecnie możliwe jest też otrzymanie niezbędnych danych dotyczących transakcji w wiadomości SMS. W takiej sytuacji do wypłaty pieniędzy na poczcie lub w oddziale Banku Pocztowego wystarczy dowód osobisty, kod transakcji oraz numer firmy, które otrzymamy SMS-em. Mimo iż czek Giro jest starym sposobem podejmowania środków pieniężnych, to działa bardzo szybko. Po pieniądze można iść zaraz po otrzymaniu wiadomości SMS lub formularza Giro.
Czek Giro – co warto wiedzieć?
Jeśli z jakiegoś powodu nie odbierzemy pieniędzy w terminie od 5 do 7 dni od momentu zawarcia umowy pożyczkowej, to koniecznie należy skontaktować się z firmą pożyczkową. Warto wiedzieć, że skorzystanie ze sposobu odebrania pieniędzy, jakim jest czek Giro, kosztuje 13 zł. Jakie korzyści niesie za sobą ta opcja? Przede wszystkim eliminuje konieczność potwierdzania tożsamości przelewem, co jest bardzo częste, gdy chcemy zaciągnąć pożyczkę pozabankową. Może to być pomocne w przypadku osób, o których już wspominaliśmy, a więc tych niemających konta w banku, ale także dla osób z zajęciem komorniczym, nie korzystających z bankowości internetowej lub nie mających do niej zaufania, czy też posiadających wyłącznie wspólny rachunek bankowy z małżonkiem.
Niestety nie wszystkie firmy działające w Polsce dają możliwość korzystania z czeków Giro. Niektóre biorą pod uwagę wyłącznie nowoczesne rozwiązania. Alternatywą dla czeku Giro może być też pożyczka z dostawą pieniędzy do domu przez kuriera lub pracownika firmy finansowej. Tę opcję wykorzystują najchętniej osoby starsze oraz chore, dla których wyjście na pocztę może sprawić trudność.