Bankomat może zatrzymać twoją kartę z kilku powodów. Bez względu na przyczynę, powinieneś uzbroić się w cierpliwość i postępować według poniższych wskazówek. Podpowiadamy, co zrobić, gdy bankomat zatrzyma kartę płatniczą, jak ją zastrzec i o czym jeszcze pamiętać w takiej sytuacji.
- Dlaczego bankomat zatrzymał kartę?
- Bankomat zjadł kartę – co robić?
- Zastrzeżenie karty
- Bankomat zatrzymał kartę za granicą
Dlaczego bankomat zatrzymał kartę?
Zatrzymanie karty nie zawsze musi oznaczać zepsuty bankomat. Istnieje kilka sytuacji, w których urządzenie te może zatrzymać twoją kartę płatniczą. Do najczęstszych sytuacji należy kilkukrotne wpisanie błędnego PIN-u. W takim przypadku bankomat może uznać, że podszywasz się pod właściciela karty kredytowej i zatrzyma ją dla bezpieczeństwa. Inne sytuacje to przekroczenie terminu ważności karty, jej wcześniejsze zastrzeżenie czy błąd odczytu danych z karty w przypadku jej fizycznego uszkodzenia. Bankomat może także zatrzymać „plastik” jeśli przez dłuższy czas nie odbierzesz go z czytnika.
Bankomat zjadł kartę – co robić?
Jeśli w trakcje wypłaty gotówki bankomat zawiesił się lub przestał działać, należy odczekać przynajmniej 5 minut. Jeśli przez ten czas nic się nie zmieni, możesz przystąpić do zgłoszenia awarii, jak to zrobić? Jeśli maszyna, która połknęła kartę znajduje się w placówce banku, w którym otwierałeś konto osobiste to problem nie wydaje się aż tak duży. Jeśli placówka jest otwarta, możesz od razu zgłosić ten fakt i możliwe, że odzyskasz kartę od ręki.
A co jeśli wypłacałeś gotówkę w obcym bankomacie, a ten zatrzymał twoją kartę? Taki scenariusz jest dużo gorszy, bo możliwe, że zatrzymanej karty nie uda ci się już odzyskać. Jeśli bankomat po kilku minutach nadal nie odda karty, powinieneś zadzwonić na infolinię. Awaryjny numer telefonu zwykle umieszczony jest na bankomacie. Po zgłoszeniu takiego zdarzenia musisz postępować według zaleceń konsultanta, do którego się dodzwonisz.
Zastrzeżenie karty
Po powiadomieniu operatora bankomatu o zatrzymaniu karty, należy niezwłocznie zgłosić to do swojego banku, który najprawdopodobniej zaleci w tym momencie zastrzeżenie karty. To bardzo ważne, ponieważ może się zdarzyć, że maszyna po dłuższym czasie „wypluje” twoją kartę, a ta powędruje w ręce niepożądanych osób… Gdy z jakiegoś powodu nie uda ci się dodzwonić do swojego banku, możesz wybrać numer 828 828 828 i zgłosić sytuacje w Systemie Zastrzegania Kart.
Bankomat zatrzymał kartę za granicą
A co w przypadku, jeśli twoja karta utknęła w zagranicznym bankomacie? W takiej sytuacji powinieneś postępować tak samo jak w kraju. Bardzo ważne jest zastrzeżenie „plastiku”, możesz zrobić to również pod podanym wcześniej numerem kontaktowym. A co stanie się z taką kartą? Najprawdopodobniej zostanie ona odesłana do Polski, do banku, który jest jej wystawcą. Ty z kolei będziesz zmuszony wyrobić nową kartę płatniczą.
Jak widać, bardzo rzadko istnieje szansa, na odzyskanie zatrzymanej karty. Jednak bez względu na sytuacje powinieneś zachować zimną krew i postępować według przedstawionych wskazówek.