Chiny coraz chętniej inwestują w Polsce oraz w Europie. Polska Agencja Inwestycji i Handlu wskazuje, że Państwo Środka jest na czele zestawienia inwestorów, którzy chętnie zostawiają swoje pieniądze w naszym kraju. W co konkretnie inwestują Chińczycy w Polsce i w Europie?
- W co inwestują Chińczycy?
- W których krajach europejskich inwestują Chiny?
- Inwestycje Chin w Europie
- Inwestycje Chin w Polsce
W co inwestują Chińczycy?
Kiedyś Chińczycy głównie inwestowali w Stanach Zjednoczonych. Niedawno trend ten uległ zmianie, a Państwo Środka otworzyło się na rynki europejskie. Wszystko się zmieniło podczas kilkuletniego kryzysu ekonomicznego, który był odczuwalny na całym świecie. W jego trakcie Chiny zaczęły więcej inwestować w Europie. Przed kryzysem ich inwestycje wynosiły około 1 mld euro, później stopniowo one wzrastały. W 2015 roku wynosiły już około 20 mld euro. Chiny zainteresowane są jednak konkretnymi branżami, a ich zakupy są bardzo przemyślane. Najczęściej lokują swoje pieniądze w koncerny motoryzacyjne, firmy technologiczne, lotniska, a nawet w kluby piłkarskie. Państwo Środka inwestuje więc tam, gdzie widzi największy zysk, co zresztą wcale nie dziwi.
Znaczenie na większe zainteresowanie Chin rynkiem europejskim miało zablokowanie ich kluczowej inwestycji w USA. Chcieli przejąć firmę lotniczą Hawker Beechcraft, natomiast zostało to zablokowane przez Waszyngton. Od tamtej pory Chiny zaczęły intensywniej szukać inwestycji na rynku europejskim.
W których krajach europejskich inwestują Chiny?
Do tej pory Chiny najwięcej zainwestowały w Wielkiej Brytanii. Według analiz, zostawili tam ponad 15 mld euro. Na drugim miejscu są Włochy z kwotą przeszło 11 mld euro. Chiny chętnie inwestują także we Francji, jest to około 10 mld euro. Kolejny kraj to Niemcy z kwotą blisko 8 mld euro. I to właśnie tym państwem Chiny zainteresowane są najbardziej, choć nie zawsze na ich plany przystają władze Niemiec.
Inwestycje Chin w Europie
Wśród największych chińskich inwestycji w Europie wymienia się te zawarte w branży motoryzacyjnej. Kilka lat temu Państwo Środka wykupiło od koncernu Fiat szwedzkie samochody Volvo. Poskutkowało to tym, że model S90 miał być produkowany wyłącznie w Chinach i stamtąd miał być rozprowadzany na cały świat. Mało tego, General Motors sprzedał Opla koncernowi PSA, w którym 14% udziałów mają Chiny. Duże zainteresowanie zaobserwować można również w branży lotniczej. Kraj ten ma udziały między innymi w czeskich państwowych liniach lotniczych. Popularne są także firmy z branży technologicznej oraz transportowej.
Inwestycje Chin w Polsce
W Polsce Chiny zainteresowane są szczególnie rynkiem nieruchomości, głównie chodzi tu o powierzchnie magazynowe. Zakładają też w naszym kraju fabryki produkujące części do aut elektrycznych. Dużym zainteresowaniem cieszą się także polscy producenci żywności. Chiny mają problem z zapewnieniem zdrowych, niezanieczyszczonych produktów żywnościowych swoim obywatelom. To skutkuje poszukiwaniem nowych dostawców, właśnie w Polsce. Chiny mają podpisane kontrakty między innymi z takimi firmami jak Mlekovita czy Pini Polonia.
Nie mam nic przeciwko eksportowi polskich produktów do Chin, w końcu to dla nas zarobek, ale już wykupywanie naszych firm przez chińczyków mi się nie podoba. Mam nadzieję, że rząd trzyma rękę na pulsie.
Chiny opanowują powoli cały świat. Nie ma co się temu przeciwwstawiać. Kasa zawsze zwycięży. A co rząd na to? Opodatkują i tyle.